Budowa domu po 40? Czemu nie? To najlepszy czas?

6

Mówią, że starych drzew się nie przesadza. Po 40 to jednak jeszcze nie starość, bez wątpienia. Można myśleć o przeprowadzce. Z drugiej strony przestrzegają, że budowa domu to ogromna i czasochłonna inwestycja. Statystyki pokazują, że większość Polaków buduje się jeszcze przed 40. To znaczy, że po ukończeniu 40 jest za późno? Nic bardziej mylnego! Decyzja o budowie w tym momencie ma mnóstwo zalet. Jakich?

Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla Ciebie

Jest takie powiedzenie, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Dlaczego? Bo przy okazji budowy można popełnić mnóstwo błędów. Podejmuje się decyzje, które później wcale nie są trafne.

Jednak kto w Polsce ma dzisiaj budżet i możliwości na tyle przeprowadzek? Dlatego decyzja o budowie w dojrzałym wieku ma tę zaletę, że wszystkie kluczowe kwestie mogą być lepiej przemyślane. Wszystko za sprawą doświadczenia, które mamy na koncie. Już wiemy, jak chcemy mieszkać, bez czego się nie obejdziemy i z czego absolutnie nie zrezygnujemy.

Przy odrobinie szczęścia skupimy się na tym, co dla nas najbardziej istotne i całkowicie pominiemy aspekty, które często bywają brane pod uwagę – a co sąsiedzi powiedzą, rodzina. Imponowanie innym przestaje mieć znaczenie. Kluczowe staje się spełnienie własnych oczekiwań, co pozwala ustrzec się przed wieloma błędami.

Budowa domu po 40. Budowa na wsi?

Dlaczego budowa domu po 40 to dobry pomysł? Bo zazwyczaj odpowiada nam wieś, znajdująca się tuż obok dużego miasta lub nieco dalej. Najczęściej nie zależy nam już tak bardzo na mieszkaniu w centrum miasta, na szybkim dostępie do wszystkich atutów, które prezentuje duża aglomeracja.

Zaczynamy bardziej doceniać ciszę, spokój, naturę, intymność, poczucie swobody i nieskrępowania. A to dużo bardziej zapewnia nam to wszystko dom na uboczu.

Być może jesteśmy zmęczeni zachowaniem głośnych sąsiadów, czy ograniczeniami niewielkiego metrażu. Marzy się nam własny taras, ogród, możliwość odpoczynku na łonie natury.

Czasami jesteśmy już mocno negatywnie nastawione do wysokich schodów i wchodzenia codziennie na 3 piętro z zakupami w bloku bez windy…

Chcemy zapewnić naszym dorastającym dzieciom własny pokój i miejsce dla siebie.

budowa domu po 40

Przeprowadzka z miasta na wieś

Po 40 łatwiejsza jest przeprowadzka z miasta na wieś. Zazwyczaj dzieci są już większe, co łączy się z ich większą samodzielnością.

Nasza sytuacja finansowa bywa ustabilizowana. Często dysponujemy mieszkaniem, które można sprzedać i ułatwić realizację marzeń o własnym domu.

Wiele kobiet po 40 myśli o własnym domu, ogródku. Decydują się z mężem lub partnerem na budowę niewielkiego domu lub średniej wielkości do 150 metrów. Rzadko podejmujemy decyzję o budowie domu wielopokoleniowego. Oczami wyobraźni widzimy siebie na tarasie z kubkiem herbaty oraz bawiące się obok wnuki. Jest sielsko…:)

Budowa domu po 40 – dlaczego nie?

Budowa domu po 40 to dobry pomysł. Nowy dom nie zdąży się zestarzeń do czasu, kiedy będzie wymagał pilnych remontów. W między czasie jeszcze w dobrej kondycji możemy go odświeżyć.

Jesteśmy na tyle młodzi, by rozsądnie podejść do inwestycji i jeszcze przez długie lata cieszyć się z jej efektów.

Jeśli dzieci są odchowane, to można uniknąć pracy na „domowej taksówce”. Bez presji dojeżdżania, biegania, z większą możliwością cieszenia się nowym miejscem na świecie. 🙂

Wiek w budowie domu nie jest problemem. Problemem są zazwyczaj finanse, znalezienie sprawdzonych ekip, ograniczenie się do niewielkiego kredytu i zamknięcie inwestycji w akceptowalnym czasie.

6 KOMENTARZE

  1. To mój przypadek, budowa domu po 40-ce, nie wiedziałam, że wpasowałam się w trend 🙂 myślę, że budowa domu to duży stres w każdym wieku, na razie trudno mi sobie wyobrazić, że miałabym jeszcze raz przez to przechodzić, chociaż efekt finalny bardzo mnie cieszy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here