Czy życie w ciągłym stresie może powodować syndrom jelita drażliwego?

7

Szybko. Umyć się, ubrać, zjeść i wyjść. Jeszcze to i tamto. Spojrzenie w lustro, kluczyki, telefon, dokumenty. Mam. Mogę iść. Oj nie…Brzuch. Skręt i to mocny. Jeszcze nie wyjdę, jeszcze muszę biec do toalety.

Syndrom/zespół jelita drażliwego, nadpobudliwość jelita grubego (IBS, irritable bowel syndrome) może dotyczyć aż 20% osób na całym świecie. Dane te jednak mogą być mocno niedoszacowane, ponieważ tylko co druga osoba mierząca się z problemem szuka pomocy u gastroenterologa. Na syndrom jelita drażliwego cierpią głównie kobiety. Stanowi on drugą, od razu po przeziębieniu, przyczynę nieobecności w pracy. Utrudnia życie i odbiera kontrolę nad codziennością.

syndrom jelita drażliwego

Badania wykazały, że 50% chorych zgłasza objawy przed 35 rokiem życia.

Dlaczego chorujemy na zespół jelita drażliwego?

Nie są znane pełne przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego, jednak przypuszcza się, że stres może odgrywać tu kluczową rolę. Problemy psychologiczne bezpośrednio wpływają na funkcjonowania układu trawiennego.

Zachorowaniu mogą sprzyjać predyspozycje genetyczne, a także nietolerancje pokarmowe i alergie (jednak alergie nie powodują IBS, tylko mogą pogarszać przebieg). Co ciekawe, najnowsze wyniki badań, sugerują, że stres we wczesnym dzieciństwie może sprzyjać wystąpieniu zespołu jelita drażliwego.

Jakie są objawy?

Istnieje kilka typów zespołu jelita drażliwego. Objawy u poszczególnych osób mogą się różnić (mogą występować zaparcia lub biegunki, jedno i drugie lub wymioty).

 • ból brzucha,
 • uczucie „jeżdżenia” w brzuchu,
 • ucisk, skurcze,
 • dyskomfort w jamie brzusznej,
 • wzdęcia, gazy,
 • dyskomfort wynikający z poczucia niepełnego wypróżnienia,
 • biegunka, konieczność częstego korzystania z toalety w sytuacji napięcia,
 • a nawet wymioty, czy senność i bóle głowy.

Zespół jelita drażliwego często ma bardzo charakterystyczny obraz występujących zamiennie biegunek i zaparć.

Czy stres może powodować zaburzenia trawienne?

Hormonalne zmiany na skutek stresu mogą powodować problemy trawienne. Na skutek nich często dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Stres może spowalniać perystaltykę jelit lub ją przyspieszać. To, dlatego, gdy żyjemy pod ciągłym napięciem możemy mieć problemy trawienne. Brak kontroli nad czynnością jelit z tego powodu bywa mocno frustrujący. Nie zawsze bowiem mamy możliwość skorzystania z toalety, a pojawienie się nagłej potrzeby w tym zakresie pogłębia stres. Problem zamiast się wyciszyć, staje się coraz większy. Im dłużej trwa, tym stanowi większe wyzwanie. Niestety tak powstaje błędne koło, a spirala problemów nakręca się.

Szczególnie narażone na syndrom jelita drażliwego są osoby z DEPRESJĄ i cierpiące na zaburzenia lękowe.

Co robić?

 • znaleźć dobry sposób radzenia sobie ze stresem,
 • ograniczyć tłuszcz oraz słodziki, które występują w gotowych produktach i pomogą powodować przeczyszczenie,
 • dobre efekty przynosi stosowanie nasion babki płesznika a także włączenie do menu dobrych probiotyków,
 • warto zdecydować się na suplementację witaminą D (większość chorujących ma niedobór tej witaminy)
 • należy zwrócić uwagę, by pić wystarczająco dużo płynów.

Czasami konieczne jest badanie farmakologiczne (zlecone przez lekarza) lub psychologiczne. Niestety leczenie w wielu przypadkach jest długotrwałe i trudne. Całkowite wyleczenie nie jest możliwe, IBS to choroba przewlekła, a jej objawy, nawet po wielu miesiącach wyciszenia, lubią nawracać.

7 KOMENTARZE

 1. Stres pustoszy nasz organizm….magnez,witaminy z grupy B”które odpowiadają za nasz układ nerwowy……a coraz szybciej żyjemy….ciągły bieg i stres…to smutne..że cierpi nasze zdrowie..😞

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here