Jak rozpoznać toksyczną osobę? Te cechy ją błyskawicznie zdradzają

29

„Toksyczność” to dzisiaj jeden z popularniejszych terminów. Mówimy o toksycznych ludziach, toksycznych związkach, toksycznych teściowych a nawet toksycznych rodzicach. Niemal każda relacja może być toksyczna. Jednak jak od razu stwierdzić, że taka właśnie jest? Jak rozpoznać toksyczną osobę? Oto najprostsze sposoby.

Jak rozpoznać toksyczną osobę? Jak się czujesz w jej towarzystwie?

Toksyczna osoba działa jak wampir, wysysa z Ciebie energię życiową, sprawia, że tracisz dobry humor, czujesz się źle. Z osoby uśmiechniętej, pewnej siebie zmieniasz się w kogoś, kto czuje się zagubiony i nie umie cieszyć się tym, co ma. Toksyczni ludzie sieją spustoszenie, zamiast budować, burzą wszystko na swojej drodze. Po spotkaniu z nimi jesteś zmęczona, dosłownie pozbawiona energii.

Jeśli w towarzystwie danej osoby czujesz się niekomfortowo, zaczynasz o sobie źle myśleć, najprawdopodobniej masz do czynienia z toksykiem. Jeśli spada Twoje poczucie własnej wartości, już to powinno dać Ci do myślenia.

Jak rozpoznać toksyczną osobę? Krytykuje i mówi o wadach

Osoba toksyczna jest nieszczęśliwa i zagubiona. By poprawić sobie nastrój i podnieść poczucie własnej wartości, pomniejsza dokonania innych.

Jest mistrzem krytykowania i wytykania błędów. Nie ma problemu z ocenianiem i pokazywaniem, że sama wie najlepiej i zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Rozmawiając z nią, masz wrażenie, że pozjadała wszystkie rozumy. Ona zwyczajnie wie, co kto powinien robić. I bardzo się dziwi, że inni są tak „tępi”, że tego nie „ogarniają”.

Toksyczna osoba musi mieć zawsze rację. Wykazują się wielkim uporem i arogancją w udowadnianiu innym, jak niewiele wiedzą.

jak rozpoznać toksyczną osobę

Poza tym toksyczna osoba mówi dużo i chętnie. Rzadko słucha. Przebywając z nią, masz wrażenie, że wcale nie jest zainteresowana tym, co masz jej do powiedzenia.

Toksyk nie jest empatyczny, ani wrażliwy. Skupia się na słabościach innych, by pokazać, że sam im nie ulega. Jego zachowanie zmierza do tego, by udowodnić innym, że jest lepszy. Poza tym bardzo często toksyczne osoby robią wszystko, by Cię kontrolować. Jeśli jakaś decyzja, którą podjęłaś im nie odpowiada, wprost Cię krytykują, a nierzadko wpadają w dziki szał, który ma Cię zastraszyć i sprawić, że zaczniesz działać tak, jak tego chce toksyk.

Jak rozpoznać toksyczną osobę? Po negatywnym nastawieniu do świata

Toksyczną osobę można poznać po tym, że ma negatywne nastawienie do świata. Jest na „nie”. Gasi entuzjazm innych, podcina skrzydła.

Poza tym jest roszczeniowa. Skupia się na sobie i swoich potrzebach. Może być wyjątkowo zabiegana i pokazywać innym na każdym kroku, że nie ma czasu, jednocześnie nie wykazując się zrozumieniem, że inni też mogą go nie mieć. Szybko możesz zyskać poczucie, że jesteś wykorzystywana i pomijana, traktowana jako „ta mniej ważna”, ta, która musi się dostosować.

Po dramatyzowaniu i byciu ofiarą

Toksyczna osoba ma coś w sobie takiego, że budzi skrajne, trudne emocje. Gdy uświadomimy sobie, że karmi się gniewem, frustracją, rozczarowaniem, to zrozumiemy, dlaczego tak często w towarzystwie toksyka dochodzi do wybuchów histerii, czy prawdziwych dramatów.

Toksyczna osoba nie bierze jednak odpowiedzialności za swoje zachowanie. Nigdy nie widzi w sobie winy. Gra rolę ofiary.

29 KOMENTARZE

  1. Od razu takiej osoby wyeliminować się nie da…potrzebny czas żeby stwierdzić że ta osoba przynosi nam więcej szkody niż pożytku..powoduje że jesteśmy smutni ,zmęczeni a jednocześnie bardzo od niej zależni…sorry..artykułu nie czytałam ,ale znam to z własnego doświadczenia..

  2. Przez doświadczenia z przed lat nie jestem osobą, którą od takich osób ucieka. Ograniczam jednak ten kontakt. Przy kontakcie jestem gotowa na to, jak osoba się zachowa, jaka będzie. Przewiduję na tyle, ile mogę. Z doświadczenia wiem, że izolacja takich osób, nie działa na korzyść dla nich i mają jeszcze mniej szans na zmianę.

  3. Osobiście poznałam takiego człowieka . Jest jak jemioła . Niszczy wszystko i wszystkich .Nie wiem czy to toksyczność czy już poważna choroba . Oni grają role ofiary . Tak włamują się w życie . Taktyka . Omijać z daleka bo zniszczy życie , znajomych , przyjaciół i wszystko co napotka po drodze .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here