Jak rozpoznać toksyczny związek? Postaw pierwszy krok

5
2914

Toksyczny związek to taki, w którym tkwisz przez lata, przekonując sama siebie, że wcale nie jest tak źle, jak innym się wydaje. Twoi bliscy widzą, że brodzisz w bagnie, ale Ty nie chcesz tego dostrzec. Czasami Twój partner tak dobrze się maskuje, że koszmar codziennej relacji znają tylko cztery ściany. Jak rozpoznać toksyczny związek? Kiedy jeszcze to niedoskonała relacja, jak wiele innych, a kiedy chory układ, który należy zakończyć?

Jak rozpoznać toksyczny związek? Krytykowanie a poniżanie

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać toksyczny związek, musisz się skoncentrować. Czasami, zwłaszcza w wydaniu wprawionego gracza, sygnały są subtelne i dawkowane w taki sposób, by wzbudzać w Tobie wątpliwości, a równie często poczucie winy. Zamiast uciekać, gdzie pieprz rośnie, zastanawiasz się, jak być lepsza, by „jego nie prowokować”.

W toksycznym związku czujesz się słaba, niedoceniana, niewystarczająco dobra, by zasłużyć na miłość. Ciągle się miotasz między poczuciem winy i silnymi obietnicami poprawy. Masz depresję albo jesteś bardzo blisko tego, by na nią zachorować.

Tracisz wiarę w siebie, zaczynasz patrzeć na świat jak na nieprzyjemne miejsce. Zaczynasz wierzyć, że nie poradzisz sobie bez swojego oprawcy. Twój partner nie musi Cię bić, szarpać, popychać, wystarczy, by niszczył Cię psychicznie dzień po dniu, robiąc to w taki sposób, że mocno wierzysz, że sama sobie na to zasłużyłaś.

jak rozpoznać toksyczny związek

O ile w zdrowym, choć niedoskonałym związku krytykowanie zdarza się od czasu do czasu, o tyle nie powinno być w nim miejsce na poniżanie. Każda relacja, w której tracisz poczucie własnej wartości, czujesz się niepewnie, ciągle myślisz, co zrobić, by drugiej osoby nie urazić, nie narażać się na jej złość, zasługuje na baczną obserwację. Najprawdopodobniej to toksyczny związek.

Jak rozpoznać toksyczny związek? Wspieranie czy ograniczanie

W zdrowym związku ludzie się wspierają, są dla siebie oparciem, jedno ciągnie drugie ku górze. W chorym, zepsutym od środka – czujesz presję bycia najlepszą za wszelką cenę, aż do granic absurdu. Musisz być idealna, bo każdy błąd dużo Cię kosztuje. Partner nie pozwala Ci się realizować, ogranicza Cię, wmawiając, że wie, co dla Ciebie jest najlepsze.

Zazwyczaj w toksycznych związkach dzień po dniu bliska osoba przekonuje Cię, że nikogo poza nią nie potrzebujesz. Rodzina jest zła, przyjaciele niewystarczająco dobrzy. Dowiadujesz się, że nie ma sensu umawiać się na kawę ze znajomymi, czy jechać na spotkanie rodzinne. Możesz zapomnieć o studiach, po co Ci to, czy zmianie pracy, za dużo zamieszania. Toksyczny partner nie będzie jednak widział niczego złego w rozwijaniu siebie i pięciu się po szczeblach kariery.

Nierówne miary

Bardzo charakterystyczna dla toksycznych związków jest nierówna miara, jaką się przykłada do Twoich zachowań i jego. W wielkim skrócie – pan Mąż może sobie pozwolić na więcej, a Ty jesteś karana nawet za niewielkie przewinienie, które w normalnej relacji nawet nie byłoby zauważone – zbyt słoną zupę, pięciominutowe spóźnienie, zbyt „długie” spanie, niepościelenie łóżka, zbyt „długie” spojrzenie skierowane na inną osobę, żart w towarzystwie.

Powody do kłótni znajdą się zawsze. Odpowiadasz nie tylko za to, co zrobiłaś, ale również za to, czego nie zrobiłaś, czy nawet za błędy swojego partnera. Jesteś winna też złej pogodzie, gorszego humoru szefa, braku podwyżki. Jesteś workiem treningowym. Im szybciej sobie to uzmysłowisz, tym lepiej dla Ciebie. Zrozumienie, że tkwisz w bagnie to pierwszy krok, by spróbować się z niego wydostać.

Przeczytaj, dlaczego tak trudno zakończyć toksyczny związek.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here