Makarska – Polska w Chorwacji, czyli czy warto?

3
1659

Makarska to bardzo popularna miejscowość turystyczna na Riwierze Makarskiej. W sezonie tłoczna, oblegana przez turystów z całego świata, również z Polski. Wystarczy dziesięciominutowy spacer, by usłyszeć polską mowę na deptaku, plaży, w restauracjach i barach. Po polsku mówią nie tylko Polacy, ale i Chorwaci, przyzwyczajeni do sporych grup turystów z kraju. Co ma w sobie takiego Makarska, że przyciąga jak magnes?

Makarska – największy kurort Riwiery Makarskiej

Makarska to miejscowość turystyczna znajdująca się w środkowej części Dalmacji, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego u stóp masywu górskiego Biokovo. Uwielbiana przez turystów z powodu długich, choć wąskich plaż, krystalicznie czystej wody, w której można dojrzeć pływające rybki. Makarska to również mnóstwa atrakcji turystycznych – dla aktywnych i szukających spokoju.

Makarska

Niewątpliwym atutem jest piękna starówka, z typowymi wąskimi uliczkami, szerokie zaplecze gastronomiczne, dostępność klubów i dyskotek. Dodatkowo do odwiedzin Makarskiej zachęca piękny długi deptak, spory port z zachwycającymi jachtami, rozległa przestrzeń, umożliwiająca spędzenie czasu na wiele sposobów. No i oczywiście niezapomniane zachody słońca…

Makarska

W Makarskiej oprócz kąpieli, opalania, mamy możliwość uprawiania sportów wodnych, wypłynięcia statkiem na pobliską wyspę Bol lub Hvar, a nawet wjechania na szczyt Biokova i podziwianie niesamowitej panoramy miasta i okolic. W Makarskiej trudno się nudzić. Znajdziemy tu mnóstwo atrakcji dla osób oczekujących różnych form aktywności.

Makarska

Makarska Plaże

W Makarskiej plaże są żwirowe, pokryte drobnymi i nieco większymi kamieniami. W pobliżu portu znajdziemy miejsca „betonowe”, gdzie na schodach opalają się turyści. Wejście do morza wymaga specjalnego obuwia. Bez butów do wody nie sposób korzystać z uroków plażowania.

Makarska

Plaże są szersze niż w Breli, ale węższe niż w pobliskim Omis (gdzie znajdziemy piaskowe plaże).

W sezonie, czyli od czerwca do sierpnia/września można liczyć na miejsce na plaży, gdy przybędziemy na nią około godziny 9. Im później, tym robi się ciaśniej.

Oczywiście istnieje również możliwość wynajęcia leżaków i parasoli. Za dodatkową opłatą. W wydzielonym płatnym rejonie można rozłożyć ręcznik, jednak zakazane są namioty plażowe. Te można ustawiać jedynie w obrębie plaży „darmowej”, bez leżaków przygotowanych pod wynajem.

Makarska

Jaka pogoda w Makarskiej?

Zanim wybraliśmy się po raz drugi na wakacje do Chorwacji, słyszeliśmy o tym, że w Croatii pogoda jest pewna.

Czy tak jest w rzeczywistości?

Podczas pierwszego urlopu w Chorwacji, na Krk, w Baska mieliśmy 8 dni stabilnej, gorącej pogody. W przypadku pobytu w 2018 roku w dniach od 25 czerwca do 9 lipca, czyli przez dwa tygodnie – był deszcz, burza, mocny wiatr, zwany Burą, który dawał uczucie chłodu a nawet zimna, wymuszający założenie ciepłych bluz, niebo bywało niebieskie, bez chmurki, ale również ciemne i groźne. Bywało upalnie i bez deszczu, ale również deszczowo i zdarzył się dzień czy dwa, że padało od rana do wieczora.

Makarska

Na szczęście analizując pogodę, planowaliśmy wycieczki, które pozwalały nam uciekać do regionów, gdzie pogoda była piękna. W praktyce wystarczyło przejechać od 100 do 300 kilometrów, żeby cieszyć się słońcem. Dużo? Niedużo? Pozostawiam Waszej ocenie.

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że w Chorwacji pogoda jest pewna. Obawiam się, że jest coraz mniej regionów na świecie, gdzie tak jest.

Pogoda zaskakuje, nawet w słonecznej Croatii, gdzie silny i zimny wiatr Bura, zazwyczaj wiejący jesienią i latem, podmuchuje również w szczycie sezonu turystycznego.

Na naszym dwutygodniowym urlopie w Chorwacji pogoda potrafiła się zmieniać z godziny na godzinę, o stabilności trudno mówić w takim wypadku. W dzień, w który wybraliśmy się na rejs statkiem na pobliskie wyspy, w Marskiej rozhulał się wiatr uniemożliwiający korzystanie z wielu atrakcji na wodzie a nawet spokojne plażowanie.

Makarska

Dlatego zgodnie stwierdziliśmy, że aby nie wrócić rozczarowanym z powodu trudnej aury, warto udać się na wypoczynek na dłużej, na co najmniej 2 tygodnie. Bardzo ryzykowne uważam planowanie urlopu na początku czerwca czy we wrześniu, jeśli zależy nam na plażowaniu. Także w Chorwacji z pogodą może być różnie…

Makarska

Na forach kilka dni temu, czyli pod koniec lipca aż roiło się od wątków, że w rejonie Makarskiej leje…

Niemniej warto wybrać się tu na wakacje, bo Makarska to piękna miejscowość, świetny punkt wypadowy do zwiedzania Chorwacji.

Makarska

Makarska

Przeczytaj – kilka słów o zwiedzaniu Dubrownika.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here