Maria Skłodowska-Curie. Czemu tak mało o niej wiemy?

10

Maria Skłodowska-Curie to kobieta symbol. Jej nazwisko wymienia się na potwierdzenie tego, że “kobieta też potrafi” i “jak bardzo pragnie, to ma dużą szansę na sukces”.

Nic dziwnego, Maria Skłodowska to naukowiec, podwójna noblistka, kobieta perfekcyjna w nauce i szalona w miłości. Mimo wielkich osiągnięć, pozostała normalna. Jej biografii uczą się w Japonii, ale nie przekazujemy jej dzieciom w Polsce.

Mówi się, że Polacy bardzo mało wiedzą o najsłynniejszej Polce. W 2019 będziemy obchodzić 85 rocznicę śmierci Noblistki. Jaka była Maria Skłodowska-Curie? Oto fakty, o których mogłaś nie wiedzieć.

Była genialna, ale nie uchodziła za wybitne dziecko

Maria pięknie rysowała, umiała spisać długi wiersz, jedynie dwa razy go słysząc, w mig poznała rosyjski, francuski, niemiecki i angielski. Jej rodzice nie chwalili się nią, ani jej równie zdolnym rodzeństwem. Nie mieli w zwyczaju.

Jeśli człowiek chce coś osiągnąć, musi być uparty. Nigdy się nie poddawać!

Maria Curie-Skłodowska nie umiała przez lata ugotować rosołu

Maria Skłodowska nie dbała o takie przyziemne sprawy jak opał czy posiłki. Żywiła się prosto. Prawdę mówiąc często tym, co miała pod ręką. To dość zaskakujące, bo w czasach, w których przyszło jej żyć, ludzie w szczególny sposób celebrowali posiłki, a kobiety po prostu musiały umieć je przyrządzać.

Maria wyruszyła na studia do Paryża, w czasach kiedy kobiety bardzo rzadko decydowały się na taki krok. Nierzadko mdlała z głodu, oficjalnie mówiła, że z przemęczenia. Brak funduszy nie odstraszał jej, tylko wzmagał głód wiedzy, uczyła się codziennie po kilkadziesiąt godzin. Dopiero gdy wyszła za mąż, z precyzją godną naukowca zaczęła się uczyć gotowania, podpytując siostrę o przepisy na szybkie dania.

Maria Skłodowska-Curie jest jedynym naukowcem, który zdobył nagrodę Nobla w dwóch dziedzinach – w fizyce i chemii.

Ubierała się skromnie

Maria nie skupiała się też na swoim wyglądzie. Starą sukienkę cerowała i nosiła tak długo jak to było możliwe. To, że nie wiedziała, gdzie kupić herbatę to jedno. Bardziej znamienne jest to, że doskonale wiedziała, w których godzinach są otwarte wszystkie paryskie biblioteki.

 

Nie słuchała mężczyzn. Była niezależna

Dzisiaj niezależność to wartość, która leży pod naszymi stopami. Wystarczy się po nią schylić… W czasach Marii pewna siebie kobieta, która odrzucała wsparcie rodziny na obczyźnie, za nic miała rady szwagra, radziła sobie samodzielnie – wzbudzała prawdziwe zdumienie. Kobiety niezależne zamykało się w zakładach, uważając za obłąkane. Hitem wśród mężczyzn była z kolei książka o fizjologicznych ograniczeniach umysłowych wśród kobiet. Nikt nie traktował kobiet naukowiec poważnie. Panował pogląd, że kobieta nie jest w stanie niczego sensownego dokonać.

Miesiąc miodowy spędziła na rowerach

Maria Skłodowska wyszła za Piotra Curie początkującego naukowca. Połączył ich zapał do badań. Spotykali się bez przyzwoitki i uczyli się razem. Wzięli ślub bez obrączek, welonu, a miesiąc miodowy spędzili, jeżdżąc na rowerach.

Mało kto na świecie wie, że Maria Skłodowska-Curie i Maria Curie to ta sama osoba. Niewielu Ma świadomość, że Maria była Polką. W Stanach znana jest jako Madam Curie.

Liczy się tylko nauka

Maria wraz z Piotrem przez lata żyli tylko pasją, nauką. Nie urządzili mieszkania, nie wstawili kanapy, bo od razu założyli, że szkoda im czasu na przyjmowanie gości.

 

W biografii Marii zdumiewa niezwykła energia, którą w pełni poświęciła na naukę. Skłodowska od najmłodszych lat budziła zdumienie wielkim zapałem, nieszablonowym podejściem oraz potrzebą życia po swojemu na własnych warunkach.

Nauka jest dla niej prawie wszystkim. Razem z mężem wynajęła dwie opiekunki, by mogła poświęcić się pracy. To nie był dla niej prosty wybór. Była szalenie przemęczona i pogubiona. Miewała ataki paniki i wyrzutów sumienia.

Maria Skłodowska-Curie odkryła polon (nowy pierwiastek nazwała na cześć ukochanej ojczyzny) i rad. Jej zasługi zostały oficjalnie potwierdzone w świecie naukowym, dopiero w momencie, kiedy jej mąż Piotr stanowczo podkreślił, że odkryć nie byłoby, gdyby nie jego żona- Maria. Wystarczy, by nie powiedział tego głośno, a wszystkie zasługi przypisano by jemu.

Maria Skłodowska-Curie po latach pracy zostaje pierwszym profesorem kobietą na Sorbonie. Dotąd mało kto na świecie wie, że była Polką…

Córka Marii i Zięć również otrzymali nagrody Nobla.

Nie wiem, jak Wy, ale jestem przekonana, że wiedza o Marii Skłodowskiej-Curie jest warta zapamiętania i przekazywania dalej, zwłaszcza następnym pokoleniom kobiet w Polsce i na świecie.

10 KOMENTARZE

  1. Tak, bardzo się cieszę, że napisałaś o Marii Skłodowskiej-Curii, była niezwykłą kobietą, na pewno przekraczała bariery, jakie istniały w Jej czasach, bardzo Ją podziwiam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj