10 życiowych zasad, które każda z nas powinna znać

3

Jak kochać życie? Być lubianą? Otaczać się właściwymi osobami? Takimi, które pragną naszego szczęścia? Mieć spokój ducha, poczucie, że jesteś w odpowiednim miejscu i robisz to, co powinnaś? Oto 10 życiowych zasad, które pozwalają zmienić życie.

Staraj się być wdzięczna, nawet jeśli życie Cię nie oszczędza

Cieszyć się z tego, co się ma. Doceniać każdy drobny okruch radości. To recepta na szczęście. I wcale nie wyklucza dążenia do czegoś “więcej” – jak zarzucają malkontenci.

Bo droga zmian pozostaje otwarta. Spełnianie marzeń jest w tym wydaniu możliwe i pożądane, a do tego bardzo ważne.

Chodzi o to, by zadbać o fundamenty. Żeby wyjść od wdzięczności i akceptacji rzeczywistości, co wiele ułatwia. Nastraja pozytywnie, dodaje sił oraz gwarantuje wewnętrzny spokój – który jest najważniejszy w codziennym życiu.

“jeśli dziękujesz za drobiazgi, ludzie będą dla Ciebie robić wielkie rzeczy”. b. Tracy

Wybaczaj (ale pamiętaj). Wybaczasz dla siebie, a pamięć pozwoli Ci uchronić się od naiwności

Poczucie krzywdy i rozczarowanie mogą nas przez lata zatruwać od środka. Działają jak trucizna, która powolnie wydzielana jest do krwi. Podsyca trudne emocje, budzi żądzę zemsty, sprawiając, że przestajemy ufać, widzimy wszędzie spisek i zagrożenia. Nastawiamy się negatywnie i już ta nasza postawa, jak wielokrotnie udowodnili badacze, działa jak samospełniająca się przepowiednia.

Brak wybaczenia to budowanie sobie więzienia i zamykanie się w przeszłości. W ten sposób tracimy chwilę obecną i przyszłą, ciągle rozpamiętujemy to, co minęło. Stawiamy mur wokół siebie. Zamiast iść dalej, brodzimy w tym, co nie zasługuje ani na chwilę uwagi. Przykre wydarzenia pochłaniają naszą radość życia i niszczą nas kawałek po kawałku.

Wybaczenie w tym ujęciu jest konieczne, by odzyskać wolność. To proces bardzo egoistyczny. Bo wybaczamy dla siebie, nie dla innych.

I na koniec – wybaczenie to oczyszczenie duszy z goryczy i jadu. Nie ma nic wspólnego z zapomnieniem. Trzeba pamiętać, by móc się bronić przed tymi, którzy źle nam życzą.

“Nigdy nie chowam urazy – kiedy ja się nią dręczę – oni chodzą na tańce”.

Nie duś w sobie tego, co Cię boli

Co warto zrobić? Dać odejść emocjom, które przypominają nam o krzywdzie, tak, jak uwolnić się od tego, co nas boli. Wypowiedzenie na głos swoich żali ma tu moc oczyszczenia.

Czasami potrzebna jest rozmowa, kiedy indziej lepsze jest napisanie listu i potem niekoniecznie wysłanie go, ale podarcie go na drobne kawałki. To prosta metoda, której znaczenie można albo bagatelizować, albo można podjąć rękawicę i zobaczyć, że to naprawdę działa. Takie proste, a skuteczne.

Kochaj siebie

Żeby dać miłość innym, trzeba kochać przede wszystkim siebie. Jednak nie tylko wtedy, kiedy wszystko jest proste i przyjemne, ale zwłaszcza wtedy, kiedy takie nie jest. Bo prawdziwa miłość to akceptacja swoich słabości, wad, słabych punktów. Odnoszenie się do nich z czułością, a nie złością. Wybaczanie sobie błędów, potknięć i próbowanie jeszcze raz. Zasługujemy na miłość szczególnie wtedy, kiedy nasza dusza krzyczy, że nie jesteśmy jej warte. Właśnie wtedy potrzebujemy jej najbardziej!

Trudno jednak siebie kochać. Przecież znamy się najlepiej na świecie. Nikt tak dobrze, jak my same nie znamy naszej mrocznej strony, wstydliwych przewinień…Mimo to, jest to niezmiernie ważne, by akceptować siebie w pełni.

Nie rób rzeczy, których nienawidzisz

Życie nie jest idealne. Wpisane w nie jest cierpienie, dlatego czasami musimy robić rzeczy, których szczerze nie znosimy. Ważne jest jednak to, by maksymalnie ograniczać takie aktywności.

To, co od nas zależy, na co mamy wpływ – powinno być starannie przemyślane. I dla dobra swojego i ludzi, którzy nas otaczają – ważne, żebyśmy jak najczęściej spędzały czas na aktywnościach, które nas uszczęśliwiają. Trudne i proste zarazem.

Pytaj siebie, czy to jest ważne?

Gdy coś nam się nie udaje, a rzeczywistość mocno nas irytuje, z pomocą przychodzi pytanie – czy to jest ważne? Czy naprawdę muszę się tym przejmować? Czy jest czym się martwić?

Co najgorszego się stanie, jeśli się nie uda?

Często po zadaniu sobie tych pytań i udzieleniu sobie na nie szczerej odpowiedzi okazuje się, że nie ma powodu do niepokoju. Nie ma się o co martwić. Bo nawet najgorszy scenariusz nie jest taki zły, by dziś się nim przejmować. Zresztą najprawdopodobniej i tak się nie wydarzy.

Doceniaj ludzi, którzy chcą dla Ciebie dobrze

Przez całe życie spotykamy mnóstwo ludzi. Wielu niestety mocno nas rani. Z czasem lepiej identyfikujemy tych, którzy zasługują na naszą uwagę. I to właśnie nimi powinniśmy się otaczać.

Negatywny wpływ nieodpowiednich ludzi jest bowiem ogromny. Zepsucie, jakiemu możemy ulec – niemal nie do uniknięcia. Stąd powiedzenie – z kim przystajesz, takim się stajesz. Dlatego tak naturalna powinna być potrzeba starannego dobierania sobie znajomych. Bo to naprawdę ma znaczenie.

Odpuść sobie relacje, które nic pozytywnego nie wnoszą do Twojego życia

Od porządków w życiu wiele się zaczyna. I jednym z najważniejszych kroków jest właśnie pożegnanie się z ludźmi, którzy są z nami, tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują. Powinniśmy się rozstać z osobami, które ciągną nas w dół. Z tymi wszystkimi, którzy nie chcą naszego szczęścia.

Stawiaj na rozwój

Jaki jest sens życia? Dla wielu to rozwój, stawanie się coraz lepszym człowiekiem, ubogacanie siebie i świata.

To pokonywanie trudności, sięganie po coś więcej niż przynosi nam dzień – daje nam poczucie satysfakcji i spełnienia. Dla wielu receptą na szczęście jest robienie każdego dnia czegoś nowego.

Szukaj sensu w życiu.

I na koniec – ostatnia życiowa zasada, która pozwala nam przeżyć życie lepiej i z poczuciem spełnienia.

To poszukiwanie sensu w życiu. Tego co naprawdę jest ważne i co decyduje o tym, że chce się nam kolejnego dnia wstać rano z łóżka. Dla jednych to będzie rodzina, wspólnie spędzony czas, dla innych praca, awanse, jeszcze inni postawią na zwiedzanie świata. Znajdą się też tacy i chyba będzie ich najwięcej, którzy wybiorą każdy ten aspekt – wyzwaniem będzie dla nich zachowanie harmonii między życiem prywatnym i zawodowym.

“Ludzie nie pragną nieśmiertelności – podjąłem po chwili. – Nie chcą tylko, po prostu, umierać. Chcą żyć, profesorze Decantor. Chcą czuć ziemię pod nogami, widzieć chmury nad głową, kochać innych ludzi, być z nimi i myśleć o tym. Nic więcej”.
Stanisław Lem, Dzienniki gwiazdowe

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj