Jak dobrze wstać skoro świt i…. poczuć radość o poranku. Przynajmniej kiedy jesteś skowronkiem i lubisz wczesne wstawanie. W przeciwnym razie przetrzesz oczy ze zdumienia, czytając te słowa. Mimo niekiedy skrajnych emocji, które towarzyszą nam na początku dnia, naprawdę wczesne wstawanie ma swoje plusy. Oto one.
Wstawanie rano, zwłaszcza, gdy jest ciemno, nie jest prostym zadaniem dla większości osób…
Dlaczego warto wstawać wcześnie rano?
- Twój dzień jest dłuższy. O ile rzecz jasna dotrwasz do późnego wieczora i nie zaśniesz wcześniej niż zwykle potwornie zmęczona.
- O poranku możesz poczuć prawdziwie rześkie powietrze, które ułatwia wstawanie i szerokie otworzenie oczu jak …dobra kawa.
- Masz dużą szansę uniknąć nerwowego biegania, by ze wszystkim zdążyć.
- Istnieje duża szansa na to, że zjesz królewskie, naprawdę smaczne śniadanie. To pozwala uniknąć pokusy sięgnięcia po coś kalorycznego w “biegu”. Badania udowodniają, że osoby wstające wcześnie odżywiają się zdrowiej. Przede wszystkim jedzą śniadanie przed wyjściem do pracy, co jest kluczowe dla zachowania zdrowego rytmu przez cały dzień.
- Być może zdążysz pobiegać przed pracą. Jeśli lubisz i zaczynasz na nieco późniejszą godzinę.
- Rano zazwyczaj panuje cisza i spokój, które pozwalają pozytywnie się nastroić do rozpoczynającego się dnia.
- Masz czas powiedzieć sobie kilka słów, które zalecił powtarzać Dalajlama: “dziś mam szczęście, że się obudziłam, żyję, mam cenny czas, nie zamierzam go zmarnować. Zamierzam wykorzystać całą moją energię, aby się rozwinąć, otworzyć swoje serce na innych, osiągnąć oświecenie z korzyścią dla wszystkich istot, mam życzliwe myśli wobec innych, nie będę się złościć ani źle myśleć. Zamierzam przynieść sobie i innym korzyści”
- Wstając rano, poprawiasz swoje zdolności intelektualne. Masz lepszą koncentrację. Wszystko z powodu optymalnego czasu, jaki dajesz swojemu mózgowi do oswojenia się z nowym dniem, co ma korzystny wpływ na zdolności produktywne w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych.
- Badania pokazały, że mózgi większości osób są najbardziej nastrojone do działania o poranku. Wstając rano, wykorzystujesz największe skupienie na czynności inne niż sen, co pozwala Ci lepiej zorganizować cały dzień.
- Udowodniono także, że o poranku podejmujemy lepsze decyzje niż późnym wieczorem.
- Niezliczone wyniki badań pokazują coś, co jest sprzeczne z intuicją, mianowicie, że wczesne wstawanie sprawia, że mamy więcej energii niż w sytuacji, gdy wstajemy później.
- Badania naukowe udowadniają, że osoby wstające wcześnie rano są bardziej zadowolone i optymistycznie nastawione.
- Poranne wstawanie pozwala uregulować rytm snu. Osoby, które muszą rano wstać, zazwyczaj bardziej dbają o to, by odpowiednio wcześnie iść spać, żeby móc się wyspać. Nawyki regulują ich rytm dobowy, w ten sposób ułatwiają zasypianie wieczorem i wstawanie rano. Wewnętrzny zegar działa efektywniej!
- Jeśli wstaniesz wcześniej, możesz uniknąć korków na trasie do pracy. Być może uznasz, że rozsądniej będzie dojeżdżać rowerem.
„Wczesne chodzenie spać i wczesne wstawanie czyni człowieka zdrowym, bogatym i mądrym” – Ben Franklin
Chcesz zacząć wstawać wcześnie? Nie rób drastycznych zmian. Zacznij powoli. Najpierw wstawaj 15-20 minut przed “godziną zero”, później stopniowo wydłużaj ten czas. Obserwuj swój organizm i to jak czujesz się w ciągu dnia.
Jesteś sową i dobrze Ci z tym? Nie rób z siebie na siłę skowronka!
Powiem tak, wstawanie godzinę wcześniej rano to dla mnie nie lada wyzwanie, ale faktycznie- dzięki temu na spokojnie mogę się obudzić, zrobić śniadanie i wszystko ogarnąć bez stresu. Najbardziej krytyczny moment to jednak ten tuż po wyłączeniu budzika…może jeszcze 5 minut?;)
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂
Bardzo lubię wcześnie wstawać. 😊