Badanie glukozy we krwi – podstawowe badanie w profilaktyce cukrzycy

0

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Ze względu na niezdrową dietę i współczesny styl życia zachorowalność na cukrzycę rośnie, dlatego warto zadbać o jej profilaktykę. Jednym ze sposobów, które pozwalają nam monitorować ryzyko zachorowania na cukrzycę, jest badanie glukozy we krwi. Dowiedz się więcej na temat cukrzycy oraz przekonaj się, dlaczego warto regularnie wykonywać badanie glukozy we krwi.

Jaką chorobą jest cukrzyca i dlaczego jest niebezpieczna?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Fakt ten może być spowodowany nieprawidłową pracą trzustki, gdy organ ten nie jest w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości insuliny (hormonu regulującego gospodarkę glukozową) lub insulinoopornością, czyli obniżoną wrażliwością tkanek na działanie insuliny.

Nieuregulowana cukrzyca może powodować poważne powikłania. Między innymi przyczynia się do ostrzejszego przebiegu innych chorób. Podwyższony poziom glukozy może uszkadzać naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Cukrzyca może też uszkadzać nerki i wzrok. Poważnym powikłaniem jest też tzw. stopa cukrzycowa..

Badanie glukozy – podstawowe badanie w profilaktyce i diagnostyce cukrzycy

Badanie glukozy polega na ocenie stężenia glukozy we krwi. Co mówią wyniki badania o ryzyku zachorowania na cukrzycę?

  • Glikemia na poziomie 70–99 mg/dl – wynik prawidłowy.
  • Glikemia na poziomie 100–125 mg/dl – nieprawidłowa glikemia. Wynik jest wskazaniem do wykonania doustnego testu nietolerancji glukozy.
  • Glikemia na poziomie >125 mg/dl – dwukrotne oznaczenie glukozy na czczo z wynikiem powyżej 125 mg/dl wskazuje na cukrzycę i wymaga wdrożenia właściwych metod leczenia.

Pozostałe badania w diagnostyce cukrzycy

Badanie glukozy nie jest jedynym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce cukrzycy. Inne badania pomocne w rozpoznaniu tej choroby to badanie insuliny, krzywa cukrowa i insulinowa oraz hemoglobina glikowana.

Jakie czynniki są wskazaniem do badania glukozy?

Badanie glukozy warto wykonywać regularnie. Można dostać na nie skierowanie od swojego lekarza bądź wykonać je prywatnie. Szczególnie powinny mieć to na uwadze osoby, u których występują czynniki podwyższające ryzyko zachorowania na cukrzycę. Należą do nich:

  • nadwaga lub otyłość;
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi;
  • występowanie cukrzycy w rodzinie;
  • podwyższony poziom triglicerydów i cholesterolu HDL;
  • siedzący tryb życia;
  • cukrzyca ciążowa u kobiet oraz wysoka masa urodzeniowa dziecka (powyżej 4 kg).

Jak przygotować się do badania glukozy?

Badanie glukozy wymaga pobrania od pacjenta próbki krwi żylnej i przekazania jej do analizy w laboratorium diagnostycznym. Aby wyniki badania były wiarygodne i pozwalały rzetelnie ocenić ryzyko zachorowania na cukrzycę, pacjent powinien stawić się na badanie w godzinach porannych, będąc na czczo (8–14 godzin od ostatniego posiłku).

Gdzie wykonać badanie glukozy?

Badanie glukozy jest łatwo dostępnym badaniem. Jeśli chcesz zadbać o profilaktykę cukrzycy lub monitorować jej leczenie, możesz skorzystać z usług ALAB laboratoria. Ponad 600 Punktów Pobrań dostępnych w całej Polsce pozwoli Ci oddać krew w pobliżu domu, badania możesz zakupić przez internet, wyniki również odbierzesz online.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj