Ból pleców po 40, czyli dlaczego to taki częsty problem?

2

Choć ból pleców może być wywołany przez liczne dolegliwości, na przykład problemy z narządami i układami znajdującymi się w klatce piersiowej czy brzuchu, a nawet ginekologicznymi, to głównie jest konsekwencją bólu kręgosłupa. Wynika z dysfunkcji naszego rusztowania, elementu układu ruchu, który niestety nie ma zbyt lekkiego życia. Dosłownie i w przenośni. I właśnie z powodu naszych codziennych błędów, a także wpływu czynników genetycznych (czyli niezależnych od nas) ból pleców po 40 może pojawiać się wyjątkowo często. Niektórzy mówią, że to dobrze, bo czujesz, że żyjesz. Inni, że nie ma co śmieszkować, tylko lepiej działać, żeby nie było gorzej. Bo niestety ból pleców o poważnych przyczynach może być alarmującym sygnałem, prowadzącym do poważnych zmian zwyrodnieniowych.

ból pleców po 40

Powszechny problemy

Szacuje się, że bóle kręgosłupa to najpowszechniejszy, palący problem współczesnego świata. Ma dotyczyć dużo większej liczby osób niż nadciśnienie tętnicze czy choroby serca.

Ból pleców może być zlokalizowany w każdym odcinku. Najczęściej jednak pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, szacuje się, że aż 70% populacji do 40 roku życia doświadcza bólu krzyża. Na drugim miejscu jest ból odcinka szyjnego, który dotyczy 50% z nas.

Czynniki środowiskowe

Istnieją czynniki środowiskowe mające wpływ na wystąpienie bólu pleców:

  • cukrzyca,
  • choroby naczyń,
  • palenie papierosów,
  • choroby naczyń krwionośnych,
  • nadwaga,
  • przewlekły stres,
  • słaba kondycja fizyczna.

Najczęstsze dodatkowe czynniki:

  • podnoszenie dużych ciężarów,
  • częste dźwiganie,
  • wielogodzinna jazda samochodem (drgania),
  • nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia.

Gdy ból pleców po 40 jest przewlekły

Gdy ból pojawia się sporadycznie, nie ma powodu do niepokoju. Mogłaś źle spać, nieco się przeciążyć, uderzyć. Zdarza się. Jednak gdy ból towarzyszy niemal każdego dnia, należy działać.

Trzeba przyjrzeć się aparatowi ruchu starannie i sceptycznie. I zrozumieć, że od tego, co teraz zrobimy zależy niemal wszystko. Nasze działania dzisiaj będą warunkowały nasze dobre samopoczucie później. Zdecydują o komforcie życia za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Brzmi odpowiedzialnie? A może przerażająco? Niestety, inaczej się nie da. To prawda. Jak zadbamy dziś, tak będziemy miały za kilkanaście lat.

Albo dobre samopoczucie i funkcjonowanie, albo ciągły ból i powracające cierpienie.

Ból pleców po 40. Najczęstsza przyczyna

Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa po 40 są problemy z dyskami (wypadniecie krążka, przepuklina, zmiany zwyrodnieniowe). W zależności od tego, jakiego obrębu kręgosłupa dotyczą, mówi się o lumbago, korzonkach, rwie kulszowej, barkowej, czy udowej.

By ocenić przyczynę bólu, kluczowe jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Po badaniu można ocenić, gdzie są zmiany – w dyskach, a może w stawach, czy w tkankach w obrębie kręgosłupa.

Jak leczyć ból pleców po 40?

W skrajnych przypadkach potrzebny jest zabieg, operacja, usuwająca problem.

Poza tym ważna jest higiena pracy, zwrócenie uwagi na to, by pracować w odpowiednich warunkach, dbając o postawę. Zarówno praca stojąca, jak i siedząca może być przyczyną problemów z kręgosłupem. Podstawa to robienie przerw w pracy, wykonywanie prostych ćwiczeń, dbanie o codzienną porcję ruchu – spacerowanie, bieganie, pływanie.

Należy się nauczyć, jak funkcjonować, by maksymalnie oszczędzać kręgosłup. Uczymy się, żeby nie wstawać gwałtownie, w odpowiedniej pozycji podnosić cięższe przedmioty.

Poza tym wskazana jest redukcja masy ciała (dla osób otyłych). Dzięki schudnięciu zadbamy o mniejsze obciążenie dla stawów i kości.

Dobre wyniki dają też masaże lecznicze. Stosowanie ortez i kołnierzy, a także wkładek ortopedycznych.

Konieczna jest zbilansowana, urozmaicona dieta. Unikanie śmieciowego, wysokoprzetworzonego jedzenia, sięganie po produkty bogate w witaminy, mikroelementy i składniki odżywcze. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym kluczowa jest suplementacja witaminą D3 (na poziomie 2-4 tysiące jednostek, a nawet więcej – wykonaj badanie, skonsultuj się z lekarzem).

Należy zwrócić uwagę na jakość snu: rodzaj materaca, poduszki. Skupić się na tym, by odpoczywać wygodnie i żeby zarówno łóżko, jak i miejsce pracy było dostosowane do naszych potrzeb (wzrostu). Podobnie idealnie gdyby blat w kuchni również znajdował się na odpowiedniej wysokości, co ogranicza problemy bólowe kręgosłupa.

Przeczytaj, jak dbać o kręgosłup po 40?

Jak dbać o kręgosłup po 40?

 

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj