Cera tłusta – jeśli ją masz, nie popełniaj tych błędów

0

Cera tłusta jest wymagająca. Zwłaszcza latem, kiedy trudno ją zmatowić i uniknąć nieestetycznego świecenia się. Poza tym ten rodzaj skóry sprawia zazwyczaj więcej problemów niż każdy inny. Co robić, by okiełznać cerę tłustą? Jakich błędów pielęgnacyjnych unikać?

Dlaczego Twoja skóra jest tłusta?

Kiedyś cera tłusta stanowiła problem u młodych osób, w okresie dojrzewania. Obecnie nasilony łojotok występuje także u osób dorosłych, po 20. a nawet 30. rokiem życia.

Skłonność do cery tłustej jest dziedziczona. Innymi słowy, jeśli Twoja mama lub tata mieli tłustą skórę, Ty również możesz ją mieć.

Cera tłusta

Po drugie na przetłuszczanie skóry mają wpływ również czynniki środowiskowe – styl życia, stres mający bezpośredni wpływ na pracę hormonów oraz gorące środowisko.

Kiedy Twoja skóra staje się tłusta?

Jako dzieci mamy normalną skórę. Dopiero około 12 roku życia może stać się tłusta.

To właśnie wtedy często obserwuje się nadprodukcję sebum przez gruczoły łojowe. Wszystkiemu winne są męskie hormony androgenowe, zaburzona równowaga hormonalna oraz aktywność enzymów, które zmieniają mało aktywne hormony w te o silniejszym działaniu.

Czy Twoja skóra jest tłusta?

Rozpoznanie tłustej skóry jest zazwyczaj proste, jednak jeśli masz wątpliwości, warto zwrócić uwagę na następujące sygnały:

  • cera tłusta ma ziemisty kolor,
  • ma skłonność do błyszczenia się,
  • ma poszerzone pory,
  • sprawia wrażenie grubej,
  • na czole, policzkach, nosie widoczne są zaskórniki,
  • podatna na trądzik.

Cera tłusta najczęściej występuje na środku twarzy – na czole, nosie, brodzie, a także na klatce piersiowej i w górnej części pleców. Często nadmierna produkcja sebum dotyczy również skóry głowy i włosów.

Cera tłusta – unikaj tych błędów

Wybór odpowiedniego kosmetyku myjącego to podstawa.

Skóra tłusta nie powinna być pielęgnowana preparatami z alkoholem ani agresywnymi preparatami wysuszającymi. Te, co prawda, mogą chwilowo poprawić jej wygląd, ale w dłuższej perspektywie przyniosą więcej szkód niż pożytku. Podrażnia to skórę i pogłębia problem z nadprodukcją sebum.

Warto unikać również mycia twarzy mydłami antybakteryjnymi, które w warunkach domowych w ogóle nie powinny być używane.

Nie należy sięgać również po kosmetyki, które zapychają lub pozostawiają na skórze uczucie ciężkości, zbyt tłustych i obciążających.

Na dłuższą metę negatywnie na kondycję skóry tłustej wpływa wysuszanie ją w solarium czy na słońcu.

Po umyciu wycieraj skórę jednorazowym ręcznikiem lub co 2-3 dni pierz ręcznik.

Czym myć skórę tłustą?

Cera tłusta powinna być myta specjalistycznymi kosmetykami przeznaczonymi dla niej. Jeśli masz 20+ lat, nie wybieraj jednak kosmetyków dla nastolatek. Warto sięgnąć po preparaty odpowiednie dla Twojej grupy wiekowej.

Środki myjące powinny wykazywać działanie ściągające i przeciwłojotokowe. Należy zwrócić uwagę na pH, najlepiej by było w okolicy 4,5-5,5, dzięki temu można ochronić skórę przed podrażnieniami i rozwojem bakterii. Kosmetyki o działaniu przeciwtrądzikowym zaleca się stosować okresowo. Na co dzień najlepsze będą syndety i mydła o pH mniejszym niż 6. Warto sięgnąć też po peelingi do codziennego stosowania, które pozwalają na delikatne złuszczanie skóry.

Czy skóra tłusta potrzebuje toników?

Jeśli stosujesz płyny myjące o pH mniejszym niż 6, tonik nie jest potrzebny. Tego typu preparat wymyślono do zakwaszania skóry w epoce, w której stosowano zasadowe mydła.

Obecnie jednak toniki wykazują kilka dodatków funkcji, działając:

  • ściągająco, przeciwzapalnie,
  • złuszczająco
  • tonizująco.

Dla skóry tłustej najlepsze będą takie substancje aktywne, jak: oczar, tymianek, dziurawiec, pokrzywa, łopian, chmiel, kwas salicyowy, kwas glikolowy, cytrynowy, jabłkowy, migdałowy, itd.

Przeczytaj, jak pielęgnować skórę tłustą domowymi sposobami.

Jaki krem dla skóry tłustej?

Do pielęgnacji skóry tłustej najlepszy będzie krem o działaniu ściągającym, przeciwłojotokowym, antyseptycznym. Jego formuła powinna być lekka, szybko się wchłaniać i nie pozostawiać uczucia tłustości na skórze.

Jeśli na skórze są zmiany trądzikowe, niezbędny jest krem leczniczy. Dobrze sprawdzają się preparaty z kwasem salicylowym, glikolowym i retinolem.

Przeczytaj, jak usunąć przebarwienia po trądziku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj