Siwienie to nic innego jak utrata melaniny we włosach. Ma związek ze starzeniem się organizmu. Generalnie proces jest widoczny w okolicach 38-40 urodzin, a u niektórych z uwagi na predyspozycje genetyczne znacznie szybciej już w okolicach 20 urodzin. Okazuje się, że obecnie siwiejemy szybciej niż nasze matki i babcie.
Skąd się bierze siwienie?
Siwienie włosów to utrata barwnika. Innymi słowy jego źródłem jest brak możliwości samoodnawiania komórek macierzystych melanocytów mieszków włosowych.
Niedobór witamin a siwienie
Badania pokazały, że uboga dieta może sprzyjać siwieniu. Brak witamin i mikroelementów stanowi przyczynę utraty pigmentu we włosach. Szczególnie pod tym kątem ważne są witaminy B12 i B5. Problem przedwczesnego siwienia może być wywołany niedoborem witaminy B6, biotyny, witaminy D czy E.
Witaminę B5 znajdziemy w mięsie, wątróbce, rybach, jajach, pomarańczach, melonach, ziemniakach, brokułach.
Z kolei witaminę B12 znajdziemy w nerkach, wątrobie, rybach, małżach, jaja, nabiał, jogurty naturalne, nabiał.
Dobrym pomysłem może być suplementacja kompleksem witamin B, a także ADEK, by uniknąć niedoborów mających negatywny wpływ na samopoczucie, zdrowie, ale również na wygląd.
Zbyt dużo wolnych rodników
Siwieniu sprzyja zbyt duża ilość wolnych rodników, które powodują przedwczesne starzenie, w tym siwienie i wypadanie włosów. Na szczęście można temu łatwo zapobiec przede wszystkim to jeść wiele produktów bogatych w antyoksydanty. W naszym menu powinno być dużo warzyw, owoców, produktów bogatych w cenne kwasy tłuszczowe – dobrych olejów, siemienia lnianego, nasion, kiełków. Należy ograniczyć ilość produktów prozapalnych: cukru, nabiału, a także glutenu w swojej najgorszej formie, jakim jest biała mąka pszenna.
Stres a siwienie
Badania na myszach wykazały, że silny stres może powodować siwienie włosów. Mocne przeżycia mogą sprawić, że w krótkim czasie ktoś niemal w całości osiwieje.
Jeśli siwiejemy ze stresu, to według badań, możemy ten proces zatrzymać a nawet odwrócić. Jest to możliwe, jeśli szybko i skutecznie zminimalizujemy negatywny wpływ stresu.
Palenie papierosów a siwienie
Siwienie włosów przyspiesza także palenie papierosów. Wszystko z uwagi na zanieczyszczenia znajdujące się w dymie papierosów. Prowadzą one nie tylko do utraty pigmentu przez włosy, ale również osłabiają cebulki włosów i sprzyjają łysieniu.
Farby do włosów a siwienie
Zła wiadomość dla kobiet lubiących koloryzację włosów. Również ona może osłabiać włosy i powodować ich przedwczesne siwienie. Wszystko z uwagi na nadtlenek wodoru. Jednak nie tylko farby są na cenzurowanym. Niestety negatywnie na melaninę mogą wpływać szampony, wszelkie środki o „nie najlepszym składzie” mogą źle wpływać na kondycję włosów.
Warto wypróbować naturalne metody koloryzacji włosów. Dla włosów blond poleca się rumianek, skórkę z cytryny, kwiat nagietka szafran. Dla ciemnych włosów: czarny orzech, czarną herbatę, szałwię i pokrzywę. Dla włosów brązowych: cynamon i kawę. A dla włosów rudych: sok z buraków i sok z marchwi. Wystarczy przemywać włosy odpowiednimi naparami, by cieszyć się efektami w krótkim czasie.
Genetyka
Badania pokazują, że zwłaszcza przedwczesne siwienie to wynik genetycznych predyspozycji. To one zazwyczaj powodują, że fryzura staje się srebrna już po 20 urodzinach.
Choroby autoimmunologiczne
Siwieniu sprzyjają choroby autoimmunologiczne, w tym choroby tarczycy.
Dobrze wiedzieć.