Czujesz gniew? I prawidłowo!

5

Gniew nie ma dobrej sławy. Od zawsze mówiło się o nim źle. Bo niepotrzebny, bo zaciemnia obraz, sprawia, że robimy głupie rzeczy, których następnie żałujemy. Bo dziewczynki się nie złoszczą, bo gniew piękności szkodzi. Dzisiaj wiemy, że to brednie. Mocne słowo, ale jak najbardziej na miejscu. Bo to, że się wkurzamy to oznaka, że żyjemy. Gniew jest nam po prostu potrzebny, by przetrwać i zadbać o siebie!

gniew

Po co nam gniew?

  1. Gniew wskazuje, że ktoś narusza Twoje granice i robi coś, co pogarsza Twoje samopoczucie. Budzi Cię i nie pozwala Ci pozostać obojętną.
  2. Gniew ma zmotywować Cię do działania. By zrobić w danym miejscu porządek, pokazać, że nie pozwolisz sobie na złe traktowanie. Gniew pozwala Ci zadbać o swoje interesy.
  3. Gniew to przypływ sił, natychmiastowa mobilizacja dla organizmu. Działa jak najlepsza kawa, stawia na nogi błyskawicznie. Dlatego jest tak skuteczny. Nienawidzi bierności.
  4. Gniew to takie uczucie wiele mówiące o nas samych i naszych prawdziwych potrzebach. To, w jakich momentach się uaktywnia nie pozostaje bez znaczenia. Pozwala Ci jeszcze lepiej poznać samą siebie.
  5. Gniew po prostu się pojawia. Nie jesteśmy w stanie go uniknąć, co nie oznacza, że mamy się mu poddać. Trzeba nauczyć się odczytywać jego sygnały i w dojrzały sposób na nie odpowiadać.
  6. Jest szczególnie istotny dla osób wrażliwych, wycofanych, które nie chcą lub nie potrafią skutecznie walczyć o swoje dobro.

Warto zauważyć, że gniew to nie tylko “trudna” emocja. To zazwyczaj uczucie, które jest wtórne, zamaskowane. Bo rzadko powstaje jako pierwsze, jak twierdzą psychologowie, gniew jest wynikiem strachu lub lęku.

Wkurzamy się zazwyczaj wtedy, gdy się boimy. O własne zdrowie, szczęście, o to, że może się coś wydarzyć, co znacząco i mocno negatywnie wpłynie na naszą pozycję.  Pod gniewem kryje się uczucie odrzucenia, bezsilności, bycia upokorzonym, ignorowanym, nieważnym, kiedy nasze poczucie własnej wartości zostaje wystawione na próbę.

W takim znaczeniu gniew pozwala o siebie zadbać i przetrwać trudne chwile. Jest mechanizmem skutecznej samoobrony. I z tego właśnie powodu nie powinniśmy z nim walczyć, uniemożliwiając sobie odczuwania gniewu.

Gniew trzeba czuć. Trzeba uzmysławiać sobie to, kiedy się pojawia i nauczyć się asertywnie go wyrażać. Ta trudna sztuka jest jedną z ważnych umiejętności osób dojrzałych emocjonalnie.

5 KOMENTARZE

  1. Gniew jest potrzebny choćby dla rozładowania napięcia nerwowego. Trzeba się rozładować choćby wysiłkiem fizycznym, czy na rzeczach martwych, oby tylko nie przesadzić 😀

  2. Przeczytałam i zgadzam się. Jednak artykuł urywa się w momencie, który jest dla mnie najbardziej ciekawy, a na który nie mogę znaleźć odpowiedzi: co to konkretnie znaczy “asertywnie okazywać gniew”? Jakieś przykłady. Ja osobiście rozumiem, że asertywnie okazywać gniew to znaczy – panować nad swoim uczuciem gniewu – nie wywalać go na oślep, ale nie tłumić go. Okazać go, zwerbalizować, nie obrażając jednocześnie drugiej osoby, tylko Jej zachowanie względem nas – ale czy to jest w ogóle możliwe? “Wywalić od ręki” gniew – jest dość łatwo. Tylko czy nie zranimy innych? I czy innym będzie z nami dobrze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj