Jesteś tym, co jesz. Mówią. A i tak jak świat długi i szeroki nie bardzo się tym przejmujemy. Sięgamy po coraz nowsze przekąski. Zajadamy się słodkimi przysmakami. Rozpieszczamy podniebienie nie do końca w zdrowy sposób. Bo kto nam zabroni? No w sumie nikt. Chyba, że choroba czyhająca za rogiem. Ona może nas otrzeźwić i zmusić do zastanowienia się, czy na pewno zdaję sobie sprawę, co sobie robię…i czy wiem, co mnie czeka.
Prawdziwe jedzenie
Trzeba zdrowo się odżywiać.
Niby to wiemy. Niby mówią o tym ciągle i wszędzie. A i tak wiele osób się kompletnie tym nie przejmuje. Asortyment słodyczy rośnie, półki poświęcone w sklepach na niezdrowe jedzenie są coraz szersze, napoje każdego koloru – do wyboru, jaki tylko chcemy, dostępne nawet w najmniejszym sklepie. Wszędzie cukier, barwniki, słodziki, konserwanty.
Nawet produkty kiedyś zdrowe, dzisiaj budzą wiele kontrowersji. Mleko mogące stać w kartonie miesiącami w niczym nie przypomina mleka kupowanego niegdyś w butelkach, które niewypite w ciągu jednego, czy dwóch dni…psuło się. Gdzie ta śmietana, którą ściągało się z mleka? A twaróg wiejski, niesamowity w smaku i niezapomniany na chlebie i w naleśnikach? Sam chleb pachnie jakby inaczej…
Żywność niegdyś wydaje się, że była lepsza. Smaczniejsza. Dzisiaj trzeba się mocno naszukać, by kupić coś naprawdę dobrego. Niby wszędzie wszystkiego pełno, a jednak z zakupami trudno.
Mamy wielki wybór, dużo przetworzonych produktów, ale prawdziwego jedzenia coraz mniej. I to niektórych martwi, a innych…kompletnie nie interesuje. Bo przecież żyje się raz…
Czy to, co jemy ma znaczenie?
Tymczasem okazuje się, że słaba dieta jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości. Jak bardzo organizm będzie wrażliwy na to, co jemy to oczywiście zależy od cech osobniczych. Jednym wystarczy ograniczyć ilość słodyczy i żywności przetworzonej, a inni, by dobrze się czuć, muszą zrezygnować ze sklepowego nabiału, a nawet glutenu. Jedni będą dobrze funkcjonować, jedząc warzywa z marketu, a inni odżyją dopiero na produktach bio. Nie ma reguły.
Szacuje się, że aż 12 milionów ludzi w Polsce może cierpieć na schorzenia wywołane złą dietą.
Generalnie dzisiaj już wiadomo, z całą pewnością, że dieta ma wpływ na wystąpienie:
- cukrzycy,
- chorób serca, udaru, wylewów,
- nadciśnienia,
- osteoporozy,
- próchnicy,
- wielu nowotworów (szacuje się, że nawet 30% nowotworów może mieć przyczynę w diecie)
- trądziku, egzemy, alergii, atopii, łuszczycy, i innych zmian skórnych,
- chorób układu pokarmowego, np. chorobie Leśniewskiego Crohna, wrzodziejących zapaleniach jelit, zespole jelita drażliwego,
- chorobach tarczycy, Hashimoto
- depresji.
Oczywiście zła dieta prowadzi także do otyłości i skutków zdrowotnych wynikających z nadmiernej wagi.
Kiedy mówimy, że dieta jest niezdrowa?
Dieta jest niezdrowa, gdy jemy zbyt dużo, co skutkuje tyciem. Innymi słowy sposób odżywiania nie jest dostosowany do naszych potrzeb.
Po drugie dieta niezdrowa to ta – zbyt bogata w cukier i sól. Za mało w niej błonnika, który pozyskujemy, spożywając przede wszystkim warzywa i owoce. Brakuje witamin, polifenoli i antyoksydantów. Jest za mało wapnia i magnezu. Poza tym sygnałem ostrzegawczym jest nadmierna ilość w diecie tłuszczy nasyconych i tłuszczy trans.
Co zatem jeść? Na pewno owoce, warzywa, rośliny strączkowe, dobre oleje roślinne (np. olej lniany, olej z wiesiołka), kiełki, orzechy, nasiona, produkty zbożowe z pełnego przemiały, ryby morskie. Odżywiać się w sposób zbilansowany i dbać o regularne posiłki.
Największy problem
Dzisiaj największy problem dla wielu to rezygnacja z cukru i słodyczy. To dlatego, że jesteśmy uzależnieni. Producenci robią wszystko, by tak było. Byśmy chcieli jeść coraz więcej i więcej. I jak widać po statystykach – udaje im się to.
Dla wielu trzymanie w ryzach słodyczy jest zbyt trudne. Dlatego jedynym rozwiązaniem na uzależnienie porównywane swoją mocą i schematem działania do uzależnienia od kokainy jest całkowite odstawienie słodyczy. Wydaje się trudne, niemal niemożliwe, ale praktyka osób, które zdecydowały się na detoks cukrowy pokazuje, że wystarczy przetrwać 3-5 pierwszych dni, by potem było tylko lepiej. Dieta uboga w biały cukier znacznie poprawia samopoczucie, do tego korzystnie wpływa na nastrój, wygląd, spowalnia starzenie skóry.
Cukier jako czynnik zapalny może być także inicjatorem wielu chorób przewlekłych. Odstawienie go to jedna z lepszych decyzji profilaktycznych.
Zdrowe nawyki nie są proste. Wymagają samozaparcia i cierpliwości. Czasami też akceptacji tego, że nie zawsze uda się nam wytrwać. Czasami się złamiemy, stracimy kontrolę, wpadniemy w nałóg jedzenia niezdrowych rzeczy w większych niż akceptowalne ilości. Ale to nic. Zawsze można wrócić do tego, co się przetrwało i zacząć od nowa. Dla zdrowia. Zwłaszcza jeśli naprawdę na własnej skórze poczujemy, że jedząc zdrowo, wydłużamy sobie lata życia…i zwyczajnie czujemy się lepiej.
Zdrowe odżywianie, detoks cukrowy, co jeść