Czy to rumień wędrujący? Objaw boreliozy?

0

Kleszcze czają się w wielu miejscach. Nie tylko w lesie, jak mylnie się twierdzi, ale również na łąkach, w parkach, czy po prostu w krzakach przed domem. Ugryzienie nie jest bolesne, a jeśli na skórę przyczepi się niedojrzała, młoda postać kleszcza może być nawet niewidoczne. W takiej sytuacji pierwszym sygnałem kłopotów jest rumień wędrujący. Jak go rozpoznać i co powinno nas zmotywować do wizyty u lekarza?

Jak wygląda rumień wędrujący?

Rumień wędrujący nazywany jest również bawolim okiem, bo właśnie takie skojarzenie miał autor tej nazwy, oceniając wygląd zmiany po ugryzieniu kleszcza. To nic innego jak zmiana na skórze, która ma charakterystyczną czerwoną obręcz i w środku zaczerwienione pole, otoczone jasnym okręgiem. Niektórzy porównują rumień do tarczy.

rumień wędrujący
Rumień można czasami pomylić z ukąszeniem komara lub innego owada. Jednak w przypadku zmian po ugryzieniu owadów obserwuje się dodatkowo swędzenie skóry, natomiast ukąszenie kleszcza jest niewyczuwalne, nie powoduje dyskomfortu.

Warto również zauważyć, że zgodnie z terminologią, zmiana na skórze przemieszcza się. Powiększa się również średnica, która ma minimum 5 centymetrów (coraz częściej jest to zmiana o mniejszej średnicy).

Ważne jest również to, kiedy pojawia się ślad po ukąszeniu kleszcza. Zazwyczaj następuje to w przeciągu trzech dni do trzech tygodniu po ukąszenia kleszcza, zatem nie od razu. W większości przypadków samoistnie znika po czterech tygodniach.

Rumień, jak sama nazwa wskazuje, jest różowo-czerwony, u nielicznych osób może być również siny i fioletowy. Nie wystaje ponad powierzchnię skóry, jest ciepły w dotyku.

Czy to borelioza?

Rumień wędrowny to jeden z symptomów boreliozy, choroby odzwierzęcej wywoływanej przez bakterie z kategorii Borrelia. Jeśli wystąpi na skórze, zawsze wskazuje na chorobę. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze pojawia się u osób zakażonych boreliozą. Szacuje się, że rumień występuje tylko u 30-40% osób, u których rozwija się borelioza.

Jeżeli po ukąszeniu kleszcza na skórze pojawi się inna zmiana, na przykład pęcherzykowata, może wskazywać na inne choroby odkleszczowe. Trzeba pamiętać, że ugryzienie kleszcza może spowodować długą listę nieprawidłowości, a symptomy chorób często są nieswoiste i bardzo mylące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj