Czy warto jeść sushi?

2

Sushi to klasyczne danie kuchni japońskiej. Spożywane jest chętnie na całym świecie, również w Polsce. Niektórzy je uwielbiają, inni nie znoszą. Do której grupy Ty należysz? I czy wiesz, dlaczego warto jeść sushi?

sushi

Ble, ta surowa ryba

Sushi stało się popularne w VII wieku w Japonii jako sposób na konserwację ryb. Właśnie wtedy oczyszczano rybę, wkładano między sprasowany ryż z solą i pozostawiano tak na kilka tygodni, pozostawiając do fermentacji. Następnie danie było gotowe do spożycia. . W XVII wieku nieco zmieniono proces przygotowania sushi, dodając do dania ocet, by skrócić proces fermentacji. W XIX wieku zrezygnowano z fermentowania i do przygotowania sushi zaczęto używać surowych ryb.

Problem z sushi jest jeden. Kryje się on pod…surową rybą, która uważana jest przez wielu za „ble”, podobnie jak surowe mięso. Nie zjedzą i już. Nie ma mowy. I ich prawo. Wiadomo.

Sushi w tradycyjnej formie oczywiście zawiera surową rybę. Tak musi być, nie inaczej. Dla nieprzekonanych w domowym zaciszu często przygotowuje się nieco „udoskonalone” sushi z ugotowanym…kurczakiem i warzywami, a nawet na słodko – z czekoladą i bananem, w formie smacznego deseru. I takie mniej wyzywające sushi zje niemal każdy.

Czy sushi jest niebezpieczne?

Sushi ze względu na surową rybę i ryzyko wystąpienia w niej wirusów, pasożytów nie jest zalecane dla kobiety w ciąży i karmiącej. Ostrożnie powinny do tej potrawy podchodzić dzieci. Oczywistym jest, że sushi nie powinny jeść osoby uczulone na jakikolwiek składnik tego dania.
A pozostałe osoby? Nie ma przeciwwskazań!

Poza tym, jak zawsze w kuchni, liczy się jakość użytych składników. Jeśli spożywamy sushi w dobrym miejscu, gdzie dba się o klienta, ryzyko zakażenia z uwagi na spożycie surowego mięsa jest niewielkie.

Czy sushi jest zdrowe?

Sushi zawiera węglowodany (ryż), białka roślinne, witaminy z grupy B, C i E. Ryż użyty do jego przygotowania jest biały, oczyszczony, tym samym pozbawiony niemal wszystkich cennych składników mineralnych i witamin. To nie jest mocny składnik tego dania. Ale są też inne…

Dzięki zawartości ryby sushi dostarcza cennych kwasów tłuszczowych omega 3, wspierających pracę mózgu i koncentrację. Udowodniono, że systematycznie spożywane kwasy omega 3 walczą z chorobami serca, chroniąc przed nimi, zapobiegają też udarom. Inna korzyść to niższe ryzyko chorób autoimmunologicznych, utraty pamięci i depresji.

Ryby używane w sushi są jednym z nielicznych produktów spożywczych, które dostarczają witaminy D wraz z pożywieniem.

Sushi podawane jest z wasabi, pastą przygotowywaną z tartej łodygi rośliny Eutrema japonica, rośliny pochodzącej z tej samej grupy co kapusta. Wasabi jest doskonałym źródłem beta karotenu, glukozynolanów i izotiocylanów – składników o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Być może nawet przeciwnowotworowym.

Nori, wodorosty używane do sushi to z kolei źródło wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, sodu, jodu, tiaminy oraz witamin A, E, C.

Jest też marynowany imbir, źródło potasu, manganu i miedzi. Jednak to nie wszystko, imbir ma cenne działanie wzmacniające, chroni przed bakteriami i wirusami.

Warto jeść sushi również z uwagi na zawartość antyoksydantów, minerałów, tauryny, kwasu alginowego, żelaza i jodu.

Sushi ze względu na wysoką zawartość witamin i cennych minerałów wzmacnia organizm, pozwala uzupełnić niedobory, chroni przed chorobami.

Jednak, jak ze wszystkim, nie należy ze spożyciem sushi przesadzać. Z uwagi na dodatek sosu sojowego, dostarczającego mnóstwo soli – może negatywnie odbijać się na zdrowiu, szczególnie w przypadku osób z nadciśnieniem krwi.

Czy warto jeść sushi?

Japończycy to jeden z najzdrowszych narodów, żyjących wyjątkowo długo i cieszący się dobrą sprawnością. Jednym z najistotniejszych czynników, dlaczego tak się dzieje jest stosowana przez Japończyków dieta – bogata w cenne składniki odżywcze, lekkostrawna, dbająca o dobrą kondycję ciała i umysłu.

Sushi doskonale wpisuje się w jadłospis Japończyków. Coraz chętniej gości na polskich stołach. Nie wszystkich, wiadomo, bo nie każdemu smakuje.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj