Dieta grejpfrutowa – i chudniesz nawet 10 kilogramów w 2 tygodnie

10

Sezon na odchudzanie trwa cały rok. Jest szczególnie gorący tuż przed wakacjami. To właśnie wtedy szczególnie często szukamy informacji o diecie i sposobach na redukcję wagi ciała. Wśród topowych metod odchudzających ważne miejsce zajmuje dieta grejpfrutowa, która pozwala schudnąć nawet 10 kilogramów w 2 tygodnie. Czy jednak warto się na nią zdecydować?

Na czym polega dieta grejpfrutowa?

Dieta grejpfrutowa, jak każda restrykcyjna dieta, nie jest zdrowa. Pozwala jednak osiągnąć szybkie efekty, co dla wielu osób jest kuszącą opcją. Na plus tej diety przemawia fakt, że jest lekka i orzeźwiająca, bazuje na cytrusach, które szczególnie chętnie jemy latem.

dieta grejpfrutowa

Dlaczego grejpfruty?

Dieta odchudzająca wykorzystująca moc grejpfrutów powstała nie bez przyczyny. Cytrusy te mają mnóstwo pozytywnych właściwości:

  • grejpfruty są niskokaloryczne,
  • nie zawierają tłuszczu,
  • stabilizują poziom cukru we krwi, dzięki temu chronią przed nadmiernym głodem i podjadaniem,
  • zawierają flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym,
  • są bogate w wodę, beta karoten i włókna roślinne, która pozwalają na zachowanie sytości na dłużej,
  • wysoka zawartość witaminy C działa przeciwzapalnie i wzmacnia odporność,
  • zawartość witamin z grupy B korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Jak wygląda dieta grejpfrutowa?

Nie ma jednoznacznej informacji od ekspertów, jak długo powinna trwać dieta grejpfrutowa. Jednak ze względu na dość restrykcyjny charakter można przyjąć, że nie powinna być stosowana dłużej niż przez dwa tygodnie. Powinny się jej wystrzegać osoby chore przewlekle, mocno zmęczone i narzekające na brak sił.

Dieta grejpfrutowa to dieta lekkostrawna, zakłada zjadanie do każdego posiłku grejpfruta lub wypijanie soku z grejpfruta. Podczas stosowania diety należy pić każdego dnia 3 litry wody. Nie można smażyć, ani solić. Zakazane są słodycze i niezdrowe przekąski.

Przykładowy jadłospis:

śniadanie: jogurt naturalny z odrobiną muesli, pół grejpfruta

drugie śniadanie: szklanka soku grejpfrutowego

obiad: 2 ugotowane ziemniaki, kawałek upieczonego mięsa z warzywami

podwieczorek: gruszka

kolacja: jajko, ćwiartka grejpfruta, kromka razowego chleba

Dieta grejpfrutowa – tak czy nie?

Dieta grejpfrutowa ma wielu zwolenników, bo pozwala przynieść szybkie efekty. Dla osób szukających recepty na szybkie chudnięcie jest wprost niezastąpiona. Problem w tym, że zrzucenie 10 kilogramów w 2 tygodnie z jednej strony aż prosi się o efekt jojo, a z drugiej nie gwarantuje zrzucenia tłuszczu (na tym przecież nam zależy), ale pozbycie się przede wszystkim wody z organizmu. Także efekt jest zazwyczaj krótki i mało satysfakcjonujący, gdy przypatrzymy się mu bliżej.

Po drugie dieta grejpfrutowa jako dieta niskokaloryczna (bazująca na 1300-1700 kalorii dziennie) jest mocno wyczerpująca dla organizmu. Z powodu ubóstwa tłuszczu w jadłospisie często prowadzi do niedoborów witamin: A, E, D czy K.

Czy zatem warto?

Przeczytaj – jak stosować dietę buraczaną.

10 KOMENTARZE

  1. Ciekawa ta dieta ale ja na szczęście nie potrzebuje chudnąć 🙂 ale mąż mój ma wielką ochtę to chyba będę mu podsuwać od czasu do czasu grejpfruta 🙂

  2. Grejpfruty same w sobie sa bardzo zdrowe i dodawanie ich do każdego posiłku jest jak najbardziej wskazane, ale może lepiej na przykład jeden dzień w tygodniu pościć? Chudnie sie nie tak spektakularnie szybko, ale za to skutecznie, no i efekt odmładzający zapewniony juz na poziomie komorkowym.
    Pozdrawiam

  3. Tylko trzeba uważać na grejpfruty, gdy przyjmuje się różnego rodzaju leki.
    Grejpfrut zawiera substancje, które nieodwracalnie blokują enzym odpowiedzialny za metabolizm wielu leków. Wówczas lek nie jest rozkładany w organizmie i stężenie leku we krwi podnosi się aż do przedawkowania, co może powodować poważne konsekwencje, a nawet zgon.

  4. Ograniczenie tłuszczów w diecie to najgorsze wyjście. W ogóle pojęcie diety jako narzędzia do chudnięcia mija się z celem. Dieta przede wszystkim powinna służyć organizmowi, a obżeranie się węglowodanami to niedźwiedzia przysługa…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj