Dlaczego chorujemy na depresję?

18

Nikt nie może być pewien, że na pewnym etapie życia nie zachoruje na depresję. To bardzo podstępna choroba, która dotyka osób w każdym wieku, niezależnie od zawartości portfela czy zajmowanego stanowiska. Na depresję chorują młodzi, seniorzy i dzieci. Niestety nadal choroba jest bagatelizowana a nierzadko wyśmiewana. W konsekwencji tego ciągle boimy się przyznać, nawet sami przed sobą, że mamy z nią problem. Dlaczego chorujemy na depresję? I czy da się zapobiec chorobie? Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć.

Depresja to choroba, której trudno zapobiec

Jak zapobiec depresji? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można co prawda zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, poprzez zdrowy tryb życia, dbanie o odpoczynek, minimalizowanie stresu i wewnętrzną harmonię, ale w ten sposób nie zyskamy gwarancji, że choroba w nas nie uderzy. Brutalna prawda jest taka, że nie da się w pełni zapobiec depresji.

dlaczego chorujemy na depresję

Możemy czuć się szczęśliwi, mieć świetną rodzinę, pracę, przyjaciół i zapaść w depresję-chorobę duszy i całego ciała. Na ciemność nie ma recepty, wciąga jak bagno i nie chce dać za wygraną. Nagle jest dobrze, a po chwili pochłania Cię otchłań, w której czujesz, jakbyś umierała. Nie masz już łez, chcesz krzyczeć, ale nie umiesz…Wiesz, że potrzebujesz pomocy, ale nie wierzysz, że jest ktoś, kto jest w stanie Cię uratować.

Obecnie najczęściej na depresję chorują dzieci i młodzież, a także osoby po 60-70 roku życia. Choroba dotyczy każdej grupy wiekowej. Na depresję w Polsce choruje prawie milion ludzi.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia depresji?

Depresja to choroba wywołana przez nieprawidłowości w biochemii mózgu. Charakteryzuje się niedoborem serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Dlaczego dochodzi do zmian w działaniu mózgu – tego dotąd nie wiemy. Są różne czynniki, które mogą mieć na to wpływ, a o tym poniżej:

  • skłonności genetyczne,
  • wychowanie w wymagającym domu, nadmierny krytycyzm rodziców,
  • zmiany i stres z nim związany,
  • nieprawidłowy mikrobiom jelit,
  • niedobór witaminy D,
  • dieta uboga w kwasy omega 3 i wartościowe białka,
  • zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność tarczycy).

Dlaczego chorujemy na depresję? Depresja dotyka ludzi…silnych

“Depresja nie dotyczy ludzi słabych, tylko tych, którzy byli silni zbyt długo” Jacek Hugo-BAder

Paradoksalnie depresja najczęściej nie dotyka ludzi, którzy uchodzą za słabych, zagubionych i lękliwych. Oni posiadają wystarczające umiejętności i praktykę w tym, by szukać pomocy. Nie krępują się prosić o wsparcie, już swoją postawą czy mimiką sugerują, że sami sobie nie poradzą, dlatego zbierają obok siebie pocieszycieli i osoby, które postanawiają “wyprowadzić ich na prostą”.

Depresja dużo częściej dotyczy osób silnych, przebojowych, które odważnie kroczą przez życie i sprawiają wrażenie niezniszczalnych. Dlaczego?

Ponieważ zazwyczaj to właśnie tak zwane sile jednostki, które są zdania, że same sobie ze wszystkim świetnie poradzą, przez lata uczą się, jak ignorować potrzeby swojego ciała i umysłu. W konsekwencji wpadają w pułapkę wypalenia, potwornego zmęczenia. Ich akumulatory pewnego dnia wyczerpują się, a napełnienie ich w całości i od razu jest szalenie trudne.

Poza tym to właśnie te tak zwane silne jednostki mają największy problem z przyznaniem się do choroby, do spadku energii i do smutku, którego nie rozumieją i z którym nie potrafią się pogodzić. Oddanie się pod opiekę innym jawi się im jako wielkie upokorzenie. Dlatego przez długi czas zaprzeczają, że mają problem.

Najnowsze wyniki badań sugerują, że depresja bierze się…z jelit

Coraz głośniej mówi się o powiązaniu występowania depresji z nieprawidłową mikroflorą bakterii. Jelita zyskały dzisiaj miano drugiego mózgu. A może biorąc pod uwagę ich niezwykłą rolę – pierwszego?

Myśli depresyjne mogą towarzyszyć nam również sezonowo tuż przed miesiączką, a także w okresie menopauzy – i odpowiadają za nie zmiany hormonalne. Winna może być także witamina D, a dokładnie jej niedobór – warto zbadać jej poziom.

Mimo tego, że coraz więcej wiemy o zaburzeniach nastroju, nadal nie znamy pełnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego chorujemy na depresję. To, co lekarze zalecają każdemu z nas w formie profilaktyki to dobrze zbilansowana dieta, dbanie o siebie, odpoczynek, nauka radzenia sobie ze stresem i reagowanie już na wczesne objawy depresji.

Przeczytaj – jak objawia się depresja.I czy masz z nią problem?

18 KOMENTARZE

  1. Z depresją borykam się od dawna. Faktycznie zaczęłam sobie lepiej radzić, gdy odważyłam się o tym mówić i prosić o pomoc. Niestety bardzo zniechęca do tego reakcja niektórych ludzi, którzy stwierdzą, ze “inni mają gorzej a nie marudzą”.

  2. Najgorsze jest to że nasza służba zdrowia i tak nie chce pomóc 🙁 Mówisz do nich, udają że słuchają i recepta recepta recepta
    A przepraszam lekarz słuchał? Właśnie przez brak przychodów mam problem, jak generowanie jeszcze większych kosztów ma mi pomóc? Co zjem tabletkę i klienci nagle się pojawią? Masakra jakaś!

  3. W moim otoczeniu potrafia wysmiac tą chorobę. Większość twierdzi że nie istnieje i że widocznie wymyślam. Ale ona jest, niszczy od środka osobe która usmiecha się na zewnatrz- mnie. Pozdrawiam

  4. Depresja może też być efektem innych chorób, może też być efektem predyspozycji genetycznych (również podejściem do życia wyniesionym z domu), efektem przewlekłego stresu itp. Z tego co się orientuję, to jest za mało badań, żeby stwierdzić, czy to depresja wpływa na jelita czy odwrotnie. Być może bywa i tak i tak. Natomiast do preparatów wpływających na florę bakteryjną trzeba podchodzić ostrożnie, mogą wpływać negatywnie.

  5. Bardzo podstępna choroba,czułam się bardzo źle ,nie spałam ,bardzo mało jadłam ,miałam lęki,moje serce szalało .Nigdy nie pomyślała bym że to depresja,prędzej spodziewałam się innej choroby.Robiac różne badania ,nawet moja lekarka nie wzięła tego pod uwagę .Dopiero moja ciocia ,zasugerowała mi że to może być depresja.I tak trafiłam do bardzo dobrego lekarza ,który mi pomógł ,leczyłam się dobry rok ,było to z 6 lat temu.Wazne jest żeby mówić o tej chorobie ,nie wstydzić się ,dzięki temu naprawdę można komuś pomóc ,a nawet uratować życie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj