Doceń to, co masz

1

Najlepsza rada, jaką można dzisiaj dać: doceń to, co masz. Ciesz się z tego, co dobre. Przyjmuj ze spokojem to, co nieodpowiednie, a z czym z różnych powodów musisz się zmierzyć. Szukaj sensu. Wszystko dzieje się po coś. Trudne doświadczenia wzmacniają Cię, a te wspaniałe są nagrodą. Pokazują, że warto było. Nieważne co będzie dalej, to Ty decydujesz o swoim kolejnym kroku. I to jest prawdziwa wolność, nawet w obliczu najcięższych życiowych prób. Doceń to, co masz.

Doceń to, co masz

Osoby doceniające to, co mają, są szczęśliwsze

Oczywistość. Jednak często o tym zapominamy. Osoby doceniające to, co mają, są szczęśliwsze w życiu. Celebrując wdzięczność, zyskują spokój. To takie proste. Otrzymują taką wewnętrzną siłę, która pozwala im zmierzyć się z największymi przeciwnościami losu.

Mieć wszystko to nie znaczy być szczęśliwą

Wyniki doświadczeń wielu ludzi, tak zwana życiowa mądrość wskazuje, że:

  • wiele par rozwodzi się po zrealizowaniu celu, spełnieniu marzeń. Osiągają to, czego od zawsze pragnęli i ich związek się rozpada. Wspólne mieszkanie w wymarzonym domu jednak tak nie cieszy. Nowy samochód szybko staje się czymś, do czego człowiek się przyzwyczaja. Nowe miejsce życia zaczyna pokazywać swoje minusy. Cel motywował, zbliżał, stanowił wspólny temat do rozmów, dawał radość. Gdy dotarło się na szczyt, człowiek doświadczył pustki.
  • Mnóstwo sławnych osób – aktorów, piosenkarzy, itd. – doświadczając ogromnego sukcesu, gubi się. Popada w alkoholizm, zaczyna przyjmować używki, prowadzi auta w stanie nietrzeźwości, wpada na gorącym uczynku w ręce policji…Wielu popełnia samobójstwa. Coraz głośniej mówi się też o depresjach na szczycie. To bardzo powszechny problem. Pieniądze, sława, najlepsze dobra – wcale nie są gwarancją szczęścia.
  • Wielu bardzo zamożnych ludzi w pewnym momencie uznaje, że ich życie było najszczęśliwsze, gdy mieli dużo mniej niż obecnie. Ogromna fortuna staje się powodem ogromnego stresu i obciążenia.

To pozornie zdumiewające, ale okazuje się często, że spełnienie marzeń to dla wielu początek wielkich problemów. Miało być dobrze, a wyszło bardzo słabo. Człowiek osiągnął sporo, a szczęście nie przyszło. Kłopoty nie zniknęły. Przeciwnie. Drobne niedogodności zamieniło się na większe stresy.

Powodem może być opisana w psychologii koncepcja hedonistycznego kieratu. Mówi ona o tym, jak bardzo nienasyceni jesteśmy. Im więcej mamy, tym więcej chcemy. Nigdy nie mamy dość.

Koncepcja hedonistycznego kieratu – dotyczy też Ciebie?

Doceń to, co masz

Można całe życie mówić – „jeszcze tylko…” – czekając na lepsze czasy, by zacząć żyć. Można podkreślać, że „gdy tylko to lub tamto, to w końcu odpocznę, zacznę więcej korzystać z życia, itd”.

Niestety los bywa okrutny. Wiele osób nie dożywa momentu, kiedy wszystkie warunki są spełnione. Ci, którzy mogą obserwować efekty swoich działań, zauważają, że jednak nie jest tak super, jak sobie wyobrażali. Zawsze jest coś do poprawienia, do udoskonalenia. Nigdy nie jest dostatecznie dobrze.

Można oczywiście szukać przyczyn, dlaczego jedni cieszą się z niewielkich przyjemności, a inni grymaszą, mając znacznie więcej.

Może przyczyną jest wychowanie? Ciągłe krytykowanie i wymuszanie przez rodziców, żeby dzieci były ciągle lepsze i lepsze. Być może nie pozwala nam się cieszyć nasz wewnętrzny krytyk, ten natarczywy głos w głowie, który podcina nam skrzydła? A może taka jest po prostu struktura ludzkiego mózgu, który szybko przyzwyczaja się do dobrego i chce tylko więcej i więcej?

W sumie nie ma to znaczenia. Najważniejszy jest efekt i to, jak sobie z nim radzimy. Dzisiaj wiadomo dużo mocniej niż kiedykolwiek wcześniej, że sposobem na sukces jest celebrowanie wdzięczności.

Doceń to, co masz. Tylko jak?

  • Każdego dnia przypominaj sobie, ile masz.
  • Zwróć uwagę, że nigdy nie wiesz, co przyniesie jutro. Nie po to, żeby się załamać, ale żeby się zmotywować.
  • Doceń swoje łóżku, śniadanie, pocałunek bliskiej osoby, gesty wsparcia, uśmiechy mijanych ludzi.
  • Zauważ, jak zmienia się przyroda. Naładuj akumulatory promieniami słonecznymi.
  • Nie daj się kulturze materializmu.
  • Odrzucaj plastikowy, kosztowny kicz.
  • Zwróć się do natury.
  • Stwórz słoik wdzięczności. Wrzucaj do niego karteczki z krótkimi słowami, opisującymi za co jesteś wdzięczna danego dnia. Przeczytaj kilka z nich, gdy masz gorszy dzień.
  • Nie trać nadziei.
  • Pamiętaj, że najlepsze jest spełnianie marzeń, droga, którą kroczysz. To ona daje najwięcej satysfakcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj