Ile trwa menopauza i jakie wyróżniamy jej etapy?

34

Niestety nie można w magiczny sposób obliczyć daty, w której nasza menopauza minie. Jest to bardzo indywidualna kwestia każdej kobiety. To proces, podczas którego wygasają powoli wszystkie procesy hormonalne w jajnikach. Stąd właśnie dzielimy menopauzę na trzy etapy: premenopauzę, perimenopauzę oraz postmenopauzę. W każdym okresie występują różne objawy i ich stopień nasilenia. Sprawdź czym się różnią poszczególne etapy, ile statystycznie trwa menopauza oraz jak radzić sobie z jej objawami.

Ile trwa menopauza?

Menopauza zaczyna się wraz z ostatnią miesiączką. Jednak, by być pewnym, że kobieta przekwitła musi minąć od tego czasu 12 miesięcy. Według ekspertów WHO menopauza występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia. Licząc wszystkie etapy menopauzy, statystycznie przyjmuje się, że trwa ona około 10 lat. U niektórych może jednak się przedłużyć do 12 czy nawet 14 lat.

To jednak kiedy dokładnie rozpocznie się menopauza i ile potrwa zależy od wielu czynników takich jak geny czy styl życia. Na przykład kobiety zapracowane, palące papierosy i prowadzące niezdrowy tryb życia muszą liczyć się z szybszym przekwitaniem.

 

Zanim zacznie się menopauza

Po osiągnięciu około 40. roku życia, w ciele kobiety zaczynają zachodzić pewne zmiany. Dotyczą one głównie płodności, która powoli wygasa wraz ze zmianami hormonalnymi. Właśnie od tego czasu wyróżnia się dwa okresy poprzedzające menopauzę: premenopauzę oraz perimenopauzę.

Premenopauza zaczyna się od 8 do 10 lat przed menopauzą. Wtedy kobieta zaczyna odczuwać pierwsze objawy menopauzy, ale nie są one bardzo dokuczliwe. Głównie pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, cykle są nieregularne, a samo krwawienie może być różne w zależności od miesiąca. Dodatkowo sygnałem informującym, że organizm przygotowuje się do menopauzy są nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak silne bóle piersi, bóle w podbrzuszu czy stawów. Wtedy powinniśmy wykonać testy hormonalne, które zbadają stężenie gonadotropin przysadkowych (FSH czy LH), których podwyższony wynik będzie świadczył o premenopauzie.

Jednak już w przypadku okresu perimenopauzy, kobieta zaczyna odczuwać nieprzyjemne skutki zmian hormonalnych, które towarzyszą jej przez większą część menopauzy. Są to oczywiście uderzenia gorąca, potliwość, bezsenność, zwroty głowy i ogólne złe samopoczucie. Wszystko za sprawą znacznego spadku stężenia estrogenu i progesteronu w organizmie. Jest to tak naprawdę początek menopauzy.

A gdy kobieta już przekwitnie…

To jednak, kiedy dokładnie rozpocznie się menopauza zależy od wielu czynników i jest sprawą bardzo indywidualną. Menopauza jest uzależniona od predyspozycji genetycznych oraz stylu życia. W zależności od tego możemy przejść menopauzę szybciej, lub rozpocznie się ona w późniejszym czasie.. Objawy z tym związane mogą towarzyszyć nam nawet kilka lat po ostatniej miesiączce. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji i niepożądane objawy menopauzy mijają, ale zanim to się stanie możemy sobie pomóc, by czuć się bardziej komfortowo. W jaki sposób? Stosując między innymi preparaty w których są związki pochodzenia roślinnego – FITOESTROGENY.

Wśród fitoestrogenów najsilniejszymi właściwościami estrogenopodobnymi charakteryzują się IZOFLAWONOIDY z czerwonej koniczyny.

Łagodzą one objawy menopauzy: uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zaburzenia snu, nadmierną nerwowość, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido, dodatkowo:

  • przeciwdziałają osteoporozie,
  • działają korzystnie na gospodarkę lipidową
  • mogą być stosowane w zakrzepicy naczyń żylnych i schorzeniach układu krążenia

,,Tajemnica łagodnej menopauzy’’

Jednym z chętnie kupowanych suplementów diety przez kobiety w okresie menopauzalnym jest FEMIFLAMAX.

FEMIFLAMAX zawiera 40 mg standaryzowanych i mikronizowanych (1) izoflawonoidów z czerwonej koniczyny, które przyczyniają się do łagodzenia objawów menopauzy takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość i nerwowość, zaburzenia snu, depresyjny nastrój, spadek libido.

Pozostałe składniki zawarte w preparacie:

  • Czarny pieprz, pomaga w kontroli masy ciała, zwiększa skuteczność innych składników ziołowych;
  • Witamina B6- przyczynia się do regulacji czynności hormonalnej;
  • Kwas foliowy- przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia;
  • Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Stosuje się 1 tabletkę dziennie.

(1)Dzięki procesowi mikronizacji, zmniejszone cząsteczki izoflawonoidów z czerwonej koniczyny szybciej i lepiej się rozpuszczają oraz wchłaniają!

Na podstawie testów skuteczności przeprowadzonych wśród konsumentek suplementu:

  • 72% potwierdziło ogólną poprawę nastroju,
  • 93% ograniczenie nocnych potów,
  • 93% złagodzenie uderzeń gorąca,
  • aż 93% kobiet poleciłoby FEMIFLAMAX swojej przyjaciółce !

Menopauza nie musi być usłana nieprzyjemnościami związanymi ze zmianami hormonalnymi. Możemy sobie oszczędzić cierpienia i pomóc w walce z objawami, by cieszyć się pełnią życia. Dlatego warto obserwować swój organizm, i gdy tylko zauważymy jakieś zmiany – kontrolować je u lekarza i zacząć działać w imię lepszego samopoczucia każdego dnia.

Więcej o właściwościach czerwonej koniczyny przeczytacie na:
http://lagodnamenopauza.pl/opracowanie-naukowe-o-menopauzie

34 KOMENTARZE

  1. Ciekawy tekst i przydatny. Ostatnio się zastanawiałam czy przypadkiem nie weszłam w pierwszą fazę… Patrząc na mój nastrój i zmiany w ciele jakich nie miałam do tej pory myślę ze może coś się zaczyna… ale jak dla mnie to zdecydowanie za wcześnie…

  2. W wieku 24 zaszła w ciążę. I się zaczęło. Kilka miesięcy po porodzie. Najpierw okres mi się zatrzymał.Nawet lekarz stwierdził że jestem w ciąży. Pary tygodni później ból i okres okazało się że nie byłam w ciąży. To okres się zatrzymał. Potem. Jestem za granicą 2,3 miesiące i mam cały pobyt krwawienie.Po paru latach brania hormonów. Żeby uregulować okres. Chciałam zajść w ciążę. Okazało że już nie mogę zajść. Po wizycie w klinice. Dowiedziałam się że jest za późno. Już jestem pogodzona że już nie zajde w ciążę. Ale do końca życia będę musiała brać hormony. Ale nie biore. Bo nie chce się faszerowac lekami,od czasu pojawia się okres i nie znika muszę wziąć w tedy lek na zatrzymanie. I tak to mój problem.

  3. Czasami choćby z powodu choroby musimy być, a dokładniej nasz organizm wprowadzony z sztuczną menopauzę, wtedy tutaj wiek może być różny, choćby u kobiet chorujących na endometriozę (np. Ja ).
    Myślę, że jest to ciezki czas dla każdej kobiety ale czas który da się przejść, musimy dać radę💪🏻 siła jest kobietą!

  4. Mi bardzo pomaga czerwona koniczyna,polecam.
    Najgorsze są uderzenia goraca i bezsenność. Z resztą trzeba sobie radzić indywidualnie.

  5. W wieku 24 zaszła w ciążę. I się zaczęło. Kilka miesięcy po porodzie. Najpierw okres mi się zatrzymał.Nawet lekarz stwierdził że jestem w ciąży. Pary tygodni później ból i okres okazało się że nie byłam w ciąży. To okres się zatrzymał. Potem. Jestem za granicą 2,3 miesiące i mam cały pobyt krwawienie.Po paru latach brania hormonów. Żeby uregulować okres. Chciałam zajść w ciążę. Okazało że już nie mogę zajść. Po wizycie w klinice. Dowiedziałam się że jest za późno. Już jestem pogodzona że już nie zajde w ciążę. Ale do końca życia będę musiała brać hormony. Ale nie biore. Bo nie chce się faszerowac lekami,od czasu pojawia się okres i nie znika muszę wziąć w tedy lek na zatrzymanie. I tak to mój problem. 🤔🤔

  6. Moja menopauza przyszła tak nagle, że myślałam, że to..ciąża 🙈bo może myśleć kobieta 39-letnia?żadnych plamień, nic. Moja ginekolog była zszokowana,że to tak nagle 🙁i tak przez 5 lat bez hormonów nie funkcjonuje,specyfiki z apteki nie dawały rady.

  7. Od kiedy pamietam miesiaczke miałam nieregularnie zawsze z dużymi przerwami …… pykła mi 50- tka i masz ci babo placek, miesiaczka jak w zegarku juz od ponad roku 😂. I bądz tu mądra

  8. Ja wieku 41 lat urodziłam syna ma teraz 5 lat po porodzie krwotok zapalenie żył po ten już były plamienia i mnie w maju 2 lata bez miesiączki uderzenia gorąca są straszne i przytyłam sporo i to jest najgorsze

  9. To zależy od genów,10lat można mieć, ale znam takie kobiety które są po 70r.z.i dalej ją mają, brać hormony to ostateczność, po nich też można przytyć jak i przy menopauzie

  10. Nikt nie wie, jak ocenić, czy to już menopauza podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Mam 44 lata. Mój ginekolog niekoniecznie się wypowiedział w tej kwestii. Rozważam zmianę lekarza.

  11. Do końca życia..hihi ja już 10 lat nie mam okresu a menopauza nie odpuszcza..w ciagu dnia ze 2 razy y nocy 3-4 razy uderzenia …ale da sie żyć bez terapii hormonalnej.

  12. Witam Drogie Panie w moim przypadku nie bylo aż tak źle żadnych hormonów tylko czerwona koniczyna i menopauza minęła w mgnieniu oka nawet miałam mięśniaki i po nich tez juz nie ma śladu obyło się bez operacji 😊Pozdrawiam i nie ma czego się bać

  13. Kobieta to nie czynnik dal naukowców każda reaguje inaczej. Ja weszłam w fazę menopauzy mając 38 lat przeszłam horror przez ten okres, kiedy w wieku 46 miałam ostatnią miesiączkę a po 6 miesiącach ustąpiły wszystkie objawy menopauzy, zaczęłam na nowo żyć.
    Ten okres nauczył mnie bardziej słuchać mojego ciała aby dobrze o siebie dbać i zwracać uwagę na to jakie mi daje sygnały.

  14. Ja mam 55 lat od 3 lat nie miesiączkuję….Mogę tylko się cieszyć…bo menopauzę przezywam bez objawowo.Coz muszę jednak przyznać….ze ochota na S…X ..znacznie osłabła…Ale te bolesne i długotrwałe miesiączki. to już historia i wcale za nimi nie tęsknię.Jestem wolna i nie ustawiam juz swojego życia wedlug kalendarza ! Jest mi dobrze !

  15. Ja zaczelam biegac.I powiem złoty srodek jak dla mnie.😂😂😂🏃‍♀️🏃‍♀️wiecej sily apetycik w normie 🏃‍♀️

  16. W czasie leczenia onco, chemioterapia może wprowadzić w okres menopauzy, przyśpieszyć menopauzę np w wieku 40 lat, dolegliwości są straszne🥴😟🥵☹🤢 tylko nikt nie może powiedzieć mi ile to potrwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj