Ile trwa menopauza i jakie wyróżniamy jej etapy?

34

Niestety nie można w magiczny sposób obliczyć daty, w której nasza menopauza minie. Jest to bardzo indywidualna kwestia każdej kobiety. To proces, podczas którego wygasają powoli wszystkie procesy hormonalne w jajnikach. Stąd właśnie dzielimy menopauzę na trzy etapy: premenopauzę, perimenopauzę oraz postmenopauzę. W każdym okresie występują różne objawy i ich stopień nasilenia. Sprawdź czym się różnią poszczególne etapy, ile statystycznie trwa menopauza oraz jak radzić sobie z jej objawami.

Ile trwa menopauza?

Menopauza zaczyna się wraz z ostatnią miesiączką. Jednak, by być pewnym, że kobieta przekwitła musi minąć od tego czasu 12 miesięcy. Według ekspertów WHO menopauza występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia. Licząc wszystkie etapy menopauzy, statystycznie przyjmuje się, że trwa ona około 10 lat. U niektórych może jednak się przedłużyć do 12 czy nawet 14 lat.

To jednak kiedy dokładnie rozpocznie się menopauza i ile potrwa zależy od wielu czynników takich jak geny czy styl życia. Na przykład kobiety zapracowane, palące papierosy i prowadzące niezdrowy tryb życia muszą liczyć się z szybszym przekwitaniem.

 

Zanim zacznie się menopauza

Po osiągnięciu około 40. roku życia, w ciele kobiety zaczynają zachodzić pewne zmiany. Dotyczą one głównie płodności, która powoli wygasa wraz ze zmianami hormonalnymi. Właśnie od tego czasu wyróżnia się dwa okresy poprzedzające menopauzę: premenopauzę oraz perimenopauzę.

Premenopauza zaczyna się od 8 do 10 lat przed menopauzą. Wtedy kobieta zaczyna odczuwać pierwsze objawy menopauzy, ale nie są one bardzo dokuczliwe. Głównie pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, cykle są nieregularne, a samo krwawienie może być różne w zależności od miesiąca. Dodatkowo sygnałem informującym, że organizm przygotowuje się do menopauzy są nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego, takie jak silne bóle piersi, bóle w podbrzuszu czy stawów. Wtedy powinniśmy wykonać testy hormonalne, które zbadają stężenie gonadotropin przysadkowych (FSH czy LH), których podwyższony wynik będzie świadczył o premenopauzie.

Jednak już w przypadku okresu perimenopauzy, kobieta zaczyna odczuwać nieprzyjemne skutki zmian hormonalnych, które towarzyszą jej przez większą część menopauzy. Są to oczywiście uderzenia gorąca, potliwość, bezsenność, zwroty głowy i ogólne złe samopoczucie. Wszystko za sprawą znacznego spadku stężenia estrogenu i progesteronu w organizmie. Jest to tak naprawdę początek menopauzy.

A gdy kobieta już przekwitnie…

To jednak, kiedy dokładnie rozpocznie się menopauza zależy od wielu czynników i jest sprawą bardzo indywidualną. Menopauza jest uzależniona od predyspozycji genetycznych oraz stylu życia. W zależności od tego możemy przejść menopauzę szybciej, lub rozpocznie się ona w późniejszym czasie.. Objawy z tym związane mogą towarzyszyć nam nawet kilka lat po ostatniej miesiączce. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji i niepożądane objawy menopauzy mijają, ale zanim to się stanie możemy sobie pomóc, by czuć się bardziej komfortowo. W jaki sposób? Stosując między innymi preparaty w których są związki pochodzenia roślinnego – FITOESTROGENY.

Wśród fitoestrogenów najsilniejszymi właściwościami estrogenopodobnymi charakteryzują się IZOFLAWONOIDY z czerwonej koniczyny.

Łagodzą one objawy menopauzy: uderzenia gorąca, nadmierną potliwość, zaburzenia snu, nadmierną nerwowość, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido, dodatkowo:

 • przeciwdziałają osteoporozie,
 • działają korzystnie na gospodarkę lipidową
 • mogą być stosowane w zakrzepicy naczyń żylnych i schorzeniach układu krążenia

,,Tajemnica łagodnej menopauzy’’

Jednym z chętnie kupowanych suplementów diety przez kobiety w okresie menopauzalnym jest FEMIFLAMAX.

FEMIFLAMAX zawiera 40 mg standaryzowanych i mikronizowanych (1) izoflawonoidów z czerwonej koniczyny, które przyczyniają się do łagodzenia objawów menopauzy takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość i nerwowość, zaburzenia snu, depresyjny nastrój, spadek libido.

Pozostałe składniki zawarte w preparacie:

 • Czarny pieprz, pomaga w kontroli masy ciała, zwiększa skuteczność innych składników ziołowych;
 • Witamina B6- przyczynia się do regulacji czynności hormonalnej;
 • Kwas foliowy- przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia;
 • Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Stosuje się 1 tabletkę dziennie.

(1)Dzięki procesowi mikronizacji, zmniejszone cząsteczki izoflawonoidów z czerwonej koniczyny szybciej i lepiej się rozpuszczają oraz wchłaniają!

Na podstawie testów skuteczności przeprowadzonych wśród konsumentek suplementu:

 • 72% potwierdziło ogólną poprawę nastroju,
 • 93% ograniczenie nocnych potów,
 • 93% złagodzenie uderzeń gorąca,
 • aż 93% kobiet poleciłoby FEMIFLAMAX swojej przyjaciółce !

Menopauza nie musi być usłana nieprzyjemnościami związanymi ze zmianami hormonalnymi. Możemy sobie oszczędzić cierpienia i pomóc w walce z objawami, by cieszyć się pełnią życia. Dlatego warto obserwować swój organizm, i gdy tylko zauważymy jakieś zmiany – kontrolować je u lekarza i zacząć działać w imię lepszego samopoczucia każdego dnia.

Więcej o właściwościach czerwonej koniczyny przeczytacie na:
http://lagodnamenopauza.pl/opracowanie-naukowe-o-menopauzie

34 KOMENTARZE

 1. Ciekawy tekst i przydatny. Ostatnio się zastanawiałam czy przypadkiem nie weszłam w pierwszą fazę… Patrząc na mój nastrój i zmiany w ciele jakich nie miałam do tej pory myślę ze może coś się zaczyna… ale jak dla mnie to zdecydowanie za wcześnie…

 2. W wieku 24 zaszła w ciążę. I się zaczęło. Kilka miesięcy po porodzie. Najpierw okres mi się zatrzymał.Nawet lekarz stwierdził że jestem w ciąży. Pary tygodni później ból i okres okazało się że nie byłam w ciąży. To okres się zatrzymał. Potem. Jestem za granicą 2,3 miesiące i mam cały pobyt krwawienie.Po paru latach brania hormonów. Żeby uregulować okres. Chciałam zajść w ciążę. Okazało że już nie mogę zajść. Po wizycie w klinice. Dowiedziałam się że jest za późno. Już jestem pogodzona że już nie zajde w ciążę. Ale do końca życia będę musiała brać hormony. Ale nie biore. Bo nie chce się faszerowac lekami,od czasu pojawia się okres i nie znika muszę wziąć w tedy lek na zatrzymanie. I tak to mój problem.

 3. Czasami choćby z powodu choroby musimy być, a dokładniej nasz organizm wprowadzony z sztuczną menopauzę, wtedy tutaj wiek może być różny, choćby u kobiet chorujących na endometriozę (np. Ja ).
  Myślę, że jest to ciezki czas dla każdej kobiety ale czas który da się przejść, musimy dać radę?? siła jest kobietą!

 4. Mi bardzo pomaga czerwona koniczyna,polecam.
  Najgorsze są uderzenia goraca i bezsenność. Z resztą trzeba sobie radzić indywidualnie.

 5. W wieku 24 zaszła w ciążę. I się zaczęło. Kilka miesięcy po porodzie. Najpierw okres mi się zatrzymał.Nawet lekarz stwierdził że jestem w ciąży. Pary tygodni później ból i okres okazało się że nie byłam w ciąży. To okres się zatrzymał. Potem. Jestem za granicą 2,3 miesiące i mam cały pobyt krwawienie.Po paru latach brania hormonów. Żeby uregulować okres. Chciałam zajść w ciążę. Okazało że już nie mogę zajść. Po wizycie w klinice. Dowiedziałam się że jest za późno. Już jestem pogodzona że już nie zajde w ciążę. Ale do końca życia będę musiała brać hormony. Ale nie biore. Bo nie chce się faszerowac lekami,od czasu pojawia się okres i nie znika muszę wziąć w tedy lek na zatrzymanie. I tak to mój problem. ??

 6. Moja menopauza przyszła tak nagle, że myślałam, że to..ciąża ?bo może myśleć kobieta 39-letnia?żadnych plamień, nic. Moja ginekolog była zszokowana,że to tak nagle ?i tak przez 5 lat bez hormonów nie funkcjonuje,specyfiki z apteki nie dawały rady.

 7. Od kiedy pamietam miesiaczke miałam nieregularnie zawsze z dużymi przerwami …… pykła mi 50- tka i masz ci babo placek, miesiaczka jak w zegarku juz od ponad roku ?. I bądz tu mądra

 8. Ja wieku 41 lat urodziłam syna ma teraz 5 lat po porodzie krwotok zapalenie żył po ten już były plamienia i mnie w maju 2 lata bez miesiączki uderzenia gorąca są straszne i przytyłam sporo i to jest najgorsze

 9. To zależy od genów,10lat można mieć, ale znam takie kobiety które są po 70r.z.i dalej ją mają, brać hormony to ostateczność, po nich też można przytyć jak i przy menopauzie

 10. Nikt nie wie, jak ocenić, czy to już menopauza podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Mam 44 lata. Mój ginekolog niekoniecznie się wypowiedział w tej kwestii. Rozważam zmianę lekarza.

 11. Do końca życia..hihi ja już 10 lat nie mam okresu a menopauza nie odpuszcza..w ciagu dnia ze 2 razy y nocy 3-4 razy uderzenia …ale da sie żyć bez terapii hormonalnej.

 12. Witam Drogie Panie w moim przypadku nie bylo aż tak źle żadnych hormonów tylko czerwona koniczyna i menopauza minęła w mgnieniu oka nawet miałam mięśniaki i po nich tez juz nie ma śladu obyło się bez operacji ?Pozdrawiam i nie ma czego się bać

 13. Kobieta to nie czynnik dal naukowców każda reaguje inaczej. Ja weszłam w fazę menopauzy mając 38 lat przeszłam horror przez ten okres, kiedy w wieku 46 miałam ostatnią miesiączkę a po 6 miesiącach ustąpiły wszystkie objawy menopauzy, zaczęłam na nowo żyć.
  Ten okres nauczył mnie bardziej słuchać mojego ciała aby dobrze o siebie dbać i zwracać uwagę na to jakie mi daje sygnały.

 14. Ja mam 55 lat od 3 lat nie miesiączkuję….Mogę tylko się cieszyć…bo menopauzę przezywam bez objawowo.Coz muszę jednak przyznać….ze ochota na S…X ..znacznie osłabła…Ale te bolesne i długotrwałe miesiączki. to już historia i wcale za nimi nie tęsknię.Jestem wolna i nie ustawiam juz swojego życia wedlug kalendarza ! Jest mi dobrze !

 15. W czasie leczenia onco, chemioterapia może wprowadzić w okres menopauzy, przyśpieszyć menopauzę np w wieku 40 lat, dolegliwości są straszne???☹? tylko nikt nie może powiedzieć mi ile to potrwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj