Jak objawia się andropauza u mężczyzn i dlaczego bywa „gorsza” od menopauzy?

1

Ludzie się starzeją. Jednak to o kobietach w kontekście starzenia mówi się więcej. To kobiece przejście jest szeroko opisywane. O mężczyznach jest cicho. Dlaczego? Wcale nie dlatego, że panowie nie przechodzą życiowych rewolucji, bo u nich równie sporo się zmienia. I czasami to, co się dzieje jest większego kalibru niż kobiece „wybryki”. Jak obawia się andropauza u mężczyzn i dlaczego bywa gorsza od menopauzy?

 jak wygląda andropauza, mężczyzna w sile wieku

Andropauza u mężczyzn czyli co?

Andropauza to zarówno zmiany fizyczne, jak i mentalne. Nie tylko ciało się starzeje, rewolucje zachodzą w duszy.
Jak to wygląda w praktyce?

Mężczyzna osiąga pewny wiek (o tym, jaki za chwilę) i czuje…pustkę. W jego głowie rodzą się pytania – po co mi to było? Co naprawdę mam z tego życia i od razu „tylko tyle”? Naprawdę mam się zadowolić tym, co dotychczas.

Po pustce i intensywnym ucisku gdzieś w głębi pojawia się równie dojmujące uczucie, ale skrajnie różne od tego wcześniejszego – zaczyna gotować się desperacka potrzeba działania, doświadczania i przeżywania. Bo jak nie teraz to kiedy – krzyczy mózg i każdy mięsień? Mężczyzna ma wrażenie, że zbyt mało w życiu osiągnął. I czas to zmienić! Natychmiast! Coś mu się nie udało, co innego było takie istotne, marzył o czymś, a później odpuścił. Chce do tego wrócić. Spróbować jeszcze raz. Jakby życie miało się na nowo zacząć. Powtórka tylko w lepszym, bo bardziej świadomym wydaniu.

Być może mężczyzna zauważa w „pewnym wieku”, że zbyt mocno w życiu skupił się na pracy, zarabianiu pieniędzy. Ma wrażenie, że przez to „zbyt wiele” w życiu mu uciekło. I właśnie teraz chce to zmienić. Bardziej żyć dla siebie, mniej dla innych. Poczuć kolejną młodość, już bardziej świadomą, bezczelnie chwytającą chwilę i pozbawioną lęku.

Kiedy mężczyzna wchodzi w andropauzę?

W jakim wieku pojawiają się rewolucje oznaczające andropauzę?
I tu robi się ciekawie…

Okazuje się, że zmiany poprzedzające menopauzę możemy jako kobiety doświadczać już około 40 urodzin, a klasyczna menopauza przypada na 50 urodziny. U panów jest podobnie.

Andropauza może zaczyna się już około 40 urodzin i nabierać mocy około 55 urodzin. Najczęściej jednak klasyczne objawy pojawiają się między 50 a 60 rokiem życia. Choć granica wiekowa jest umowna. Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych i stylu życia, jaki mężczyzna prowadzi.

Niemniej w andropauzę mężczyzna może wkraczać już po 40.

Gdy połączymy te fakty, nagle okaże się, że mamy naprzeciwko siebie ryczące czterdziestki i mężczyzn po 40, którym odbija (jak powszechnie się sądzi).
Innymi słowy, jeśli parę tworzą równolatkowie i obu „odbija równie intensywnie”, to może robić się niebezpiecznie. Z drugiej strony, żeby nie być sceptyczną i nie prorokować w czarnych barwach, może się okazać, że para po czterdziestce odkryje świat na nowo.

Ponownie odnajdzie się, pozna od innej strony, zakocha na nowo. To najlepszy możliwy scenariusz. I tu od razu uwaga. Niestety niejedyny. Bywają inne opcje, znacznie bardziej niebezpieczne…

Wracając do męskiej andropauzy…

Andropauza – mężczyźnie odbija?

Andropauza to okres zmian hormonalnych. To wtedy układ hormonalny mężczyzny staje się mniej wydajny. Spada poziom testosteronu.

  • Pojawia się drażliwość,
  • zmęczenie,
  • bóle mięśni,
  • zwiększona potliwość,
  • spadek libido,
  • problemy ze snem,
  • nietrzymanie moczu,
  • problemy w sypialni,
  • uczucie desperacji wynikający z potrzeby doświadczania,
  • niezgoda na swój wiek i „starzenie organizmu”,
  • lęk,
  • pogorszenie koncentracji,
  • potrzeba zmiany czegoś w życiu,
  • otwartość na nowe doznania, w tym romanse,
  • chęć wyciskania z życia wszystkiego, co możliwe.

Wiele osób uważa, że mężczyznom po 40 odbija. Obserwuje się odważne zachowania, na skraju ryzyka, albo już przekraczające ten próg. Jakby świat się kończył i trzeba było wyciskać z niego to, co ważne.

Pojawia się silne poczucie, że jeśli nie teraz, to już nigdy.

Czy jest na to sposób? Andropauza u mężczyzn

Starzejemy się, to fakt. Jednym godzenie się z tym faktem przychodzi prosto, innym trudniej. Jak to w życiu przyda się w trudnych okresach wsparcie, cierpliwość, dystans i dobry humor. Bardzo ważne, żeby mężczyzna czuł się kochany i doceniany.

Dobry będzie czas we dwoje, wspólne wyjazdy, nauka nowych rzeczy.
W okresie męskiej andropauzy chyba najbardziej jednak liczy się cel. Niech mężczyzna ma, co robić.

Niech spełnia marzenia. Najlepiej jeśli łączą one go z ukochaną i z rodziną.
Warto wybrać się do lekarza, najlepiej androloga. Specjalista może zapisać hormony, które pozwolą zminimalizować skutki wahań hormonalnych. Istnieje możliwość uzupełnienia testosteronu porostu łykając tabletki. Ustabilizowane hormony pozwolą uniknąć przykrych objawów andropauzy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj