Jeśli masz plamy na skórze, Twój problem to ostuda, musisz się uzbroić w cierpliwość. Leczenie jest bowiem trudne i długotrwałe. Jak usunąć przebarwienia? Na co zwrócić uwagę podczas terapii? Przeczytaj.
Przebarwienia na skórze to jeden z najpopularniejszych problemów, z którym zwracają się kobiety do dermatologów. Według naukowców problem wynika z uszkodzenia warstwy ozonowej i przenikania promieni UV działających drażniąco na skórę.
Jak usunąć przebarwienia? Zacznij od ochrony
Jeśli chcesz usunąć przebarwienia, musisz zacząć od ochrony skóry. To bardzo ważne, bo inaczej Twoje leczenie będzie przypominać walkę z wiatrakami. Preparaty stosowane do usuwania przebarwień działają złuszczająco, odsłaniają głębsze warstwy skóry, w ten sposób czynią ją podatną na uszkodzenia.
Jeśli masz przebarwienia na skórze, nie możesz się opalać. Nie wolno Ci również doprowadzić choćby do zaróżowienia skóry. Należy chronić skórę przed działaniem promieni UV przez cały rok, nie tylko latem.
Na co dzień należy używać kremy z filtrem, minimum 35 SPF. Na powierzchni twarzy potrzeba ilość około jednej łyżki. I co równie istotne aplikację należy powtarzać co 1,5 godziny! Niewykonalne? Niestety w praktyce bardzo trudne, dlatego aż u 80% kobiet przebarwienia na skórze powracają.
Jak usunąć przebarwienia? Domowe sposoby
W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele preparatów usuwających przebarwienia. Można je stosować na niewielkie zmiany oraz po leczeniu u dermatologa, jako kontynuacja zastosowanych metod. Polecane są również na ostudę i piegi posłoneczne.
Niestety przy użyciu domowych metod nie usuniemy głębszych zmian. Nie ma się co łudzić, że usuną one plamy soczewicowate, wątrobowe, pozapalne (np. po trądziku), toksyczne czy piegi.
Jakie kosmetyki wybielające wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć przebarwienia, na pewno pierwszą myślą będzie sięgnięcie po kosmetyki wybielające. Popularne preparaty dostępne na rynku posiadają specjalne kwasy, które hamują działanie komórek barwnikotwórczych. Poza tym blokują rozprzestrzenianie się barwnika w skórze.
Dodatkowo jeśli wykazują działanie złuszczające, sięgając po nie, można uzyskać najlepsze efekty.
Ze składników wybielających najczęściej stosuje się: arbutynę, glabrydynę, witaminę C, ekstrakt z liści morwy. Z kolei najczęściej stosowanymi składnikami złuszczającymi są kwasy owocowe (glikolowy, mlekowy, winowy), kwas salicylowy, retinol.
Jak usunąć przebarwienia u dermatologa?
Dermatolog to lekarz, który ma zdecydowanie większe możliwości w zakresie usuwania zmian ze skóry niż prezentują sobą popularne środki z drogerii.
Przede wszystkim od dermatologa możemy otrzymać maść leczniczą, która zawiera najsilniejsze możliwe substancje aktywne, takie, jak hydrochinon, kwas witaminy A, kwas kojowy, kwas azelainowy.
Dermatolog może nam zaproponować również zabiegi usuwające zmiany ze skóry. Na przebarwienia zazwyczaj stosuje się zabiegi złuszczania chemicznego, specjalne lasery lub metodę krioterapii.
Plamy o niedużej średnicy przeważnie leczy się punktowo. Plamy rozlane (np. ostudę) leczy się poprzez stosowanie wybranych metod na całą powierzchnię skóry.