Niska samoocena jest destrukcyjna. Wpływa na całe nasze życie. Utrudnia naukę w szkole. Później pracę. Sprawia, że wegetujemy na stanowiskach poniżej swoich kompetencji. Nie możemy liczyć na awans i docenienie, które mogłoby wnieść w naszą codzienność więcej satysfakcji. Niskie poczucie wartości oddziałuje też na nasze relacje. Popycha nas w pseudoprzyjaźnie, które bazują na nierównowadze. Jest ktoś lepszy i gorszy. Ten uwielbiany i ten drugi wykorzystywany. Odbiera nam też szansę na szczęście w miłości. Dlatego trzeba się z nią rozprawić. Tylko jak? Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?
Totalna biologia a niskie poczucie własnej wartości
Niektórzy twierdzą, że nie może być to prawda, inni wskazują, że jednak coś w tym jest. Za przemawia fakt, że mnóstwo dzieci boryka się z niskim poczuciem wartości. I obiektywnie to badając, winni nie są ich rodzice, opiekunowie, ani nawet system nauczania – jak chcą twierdzić niektórzy. Niska samoocena to ich cecha, z którą mamy wrażenie, że się rodzą. Wydawać by się mogło niemożliwe, a jednak wielu rodziców tego doświadcza.
Jedno dziecko jest przebojowe, pewne siebie, otwarte. Drugie zamknięte w sobie, nieśmiałe i niepewne siebie, oceniające siebie dużo niżej niż na to zasługuje. Dzieci wychowywane w jednym domu. Trudno to zrozumieć.
Totalna biologia tłumaczy to spuścizną po przodkach. Problemem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Gdy rozejrzymy się po członkach swojej rodziny, można zauważyć, że coś w tym jest. Totalna biologia idzie o krok dalej i niskie poczucie wartości, według niej ma objawiać się różnymi chorobami, na przykład osteoporozą, a u dzieci koślawymi stopami i nogami. Czy coś w tym jest? Jedni prychną z zażenowania. Inni zamyślą się…
Jak objawia się niskie poczucie własnej wartości?
Różnie. Może być to:
- smutek,
- apatia,
- niepokój,
- drażliwość,
- brak energii,
- senność i bezsenność,
- poczucie winy,
- poczucie bezsensu.
Często niskie poczucie własnej wartości dotyczy bardzo pięknych, zaradnych kobiet, które są lubiane i akceptowane. A mimo to czują się niewystarczające, mają wrażenie, że nie zasługują na miłość. Często krytykują siebie, mówią o sobie źle. Nie wierzą w swoje możliwości. Często się obwiniają i czują się odpowiedzialne za to, na co nie mają wpływu.
Ćwicz
Badania wykazały, że systematyczny wysiłek fizyczny pomaga wzmocnić nasze poczucie wartości.
Poprawia nasze samopoczucie, pomaga zmniejszyć stres oraz pozytywnie wpływa na to, jak patrzymy na siebie i świat nas otaczający.
Co ciekawe nie tylko aktywność fizyczna ma znaczenie, ale również to, jak się odżywiamy. Wzmocnimy swoje poczucie wartości, dbając o dobrą dietę – bogatą w dobre tłuszcze, warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste. Dobrym wyborem jest unikanie słodyczy i produktów wysoko przetworzonych, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie.
Jak wzmocnić poczucie wartości? Jak ze sobą rozmawiasz?
Dlaczego masz niskie poczucie własnej wartości?
Odpowiedź na to pytanie nie jest proste. Przede wszystkim dużo zależy od tego, jak mówisz do siebie. Posłuchaj tego głosu. Czy należy on do jakiejś osoby, którą znasz? Czy w ten sposób, jak zwracasz się do siebie, odzywałabyś się do przyjaciółki? Jeśli nie, to nie mów też tak do siebie.
Jak wzmocnić swoje poczucie własnej wartości? Szukaj pozytywów
Jeśli myślisz, że wszystko musi być doskonałe, zawsze będziesz sfrustrowana. Bo nigdy nie będzie tak, jak chcesz. Zamiast koncentrować się na tym, na co nie masz wpływu i na tym, co idzie nie po Twojej myśli, skup się na tym, co się udaje. Nagle okaże się, że możesz czuć satysfakcję w sytuacjach, które wcześniej były dla Ciebie trudne.
Postaraj się spojrzeć na rzeczywistość chłodno. Odstawienie na boczny tor emocji, wiele ułatwia. Pozwala przede wszystkim uchronić się od biczowania się myślami. Uspokaja i wycisza.
Wybaczaj sobie błędy
Im więcej robisz, tym więcej popełniasz błędów. To statystyka. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Dlatego zaakceptuj, że nie jesteś idealna. Tak w pełni. Weź sobie to do serca.
Masz prawo się mylić. Masz prawo popełniać błędy. Nie karaj się za nie. Zaakceptuj je. Wyciągaj z nich lekcje.
Bądź dla siebie dobra
Dbaj o siebie. Sprawiaj sobie przyjemności. Mów sobie miłe rzeczy. Nawet jeśli nie wierzysz w moc słów, to nie załamuj się. Mów sobie codziennie miłe słowa do lustra. Patrz w oczy i mów. Uśmiechaj się i mów. Powtarzaj. Nie zniechęcaj się. Zmiany przyjdą, prędzej czy później.
To może brzmieć nieprawdopodobnie, ale tak jest.
Poza tym okazuj sobie empatię, bądź wrażliwa na swoje potrzeby. Okazuj sobie życzliwość i zrozumienie.
Zamień trudne myśli w absurd
Nie możesz się pozbyć trudnych myśli? Jest technika, która pomaga się z nimi uporać. Zamiast zaprzeczać im, próbować o nich nie myśleć, powtarzaj je aż do momentu, kiedy poczujesz, jak bardzo są absurdalne. I zaczniesz się z nich śmiać. To może nieco potrwać, ale w końcu powtarzając daną myśl, setki razy, zbuntujesz się i powiesz – „nie, to tak nie działa”.
Ta technika pozwala zaakceptować każdą rzecz, która nas przeraża, dobija i ściąga na dno. A potem odbić się od dna i zacząć lepsze, bardziej świadome życie.
Zamień trudne słowa w neutralne lub dobre
Metoda zamiany negatywnych komunikatów w absurd nie jest dla Ciebie?
Zamieniaj zatem trudne słowa, które do siebie kierujesz w dobre lub ostatecznie neutralne. Skup się na tym, żeby unikać krytykowania i oceniania. Bądź dla siebie życzliwa. Wraz ze zmianą myśli pójdą zmiany w poczuciu własnej wartości i pewności siebie.
Przypominaj sobie o wyzwaniach
Ile było trudnych chwil, które udało się przetrwać? Ile lekcji, które odrobiłaś? Z ich powodu pojawiło się mnóstwo wniosków. Przełomów w życiu. Pamiętaj o nich.
Ludzie, którzy są zadowoleni ze swojego życia to ci, którzy nie bali się ryzykować, działać niestandardowo. I ci, którzy umieli wyciągać lekcje z tego, co przynosi im los.
Gdy zadbasz o poczucie własnej wartości, korzystnie wpłyniesz na pewność siebie. Twoje samopoczucie też będzie lepsze.
Pilnuj swoich granic
Osoby z niskim poczuciem wartości najczęściej dają się wykorzystywać. Pozwalają na złe traktowanie. Kluczowa jest praca nad asertywnością i pilnowaniem swoich granic.
To ważne, by to zrobić. Przemóc się, chociaż początkowo możemy napotkać spory opór. Często możemy się też łamać, mieć poczucie winy, czy odczuwać lęk. Jednak warto przetrwać ciężkie chwile, by zbudować prawdziwe, trwałe poczucie własnej wartości.
Jakie zalety ma wysokie poczucie własnej wartości?
Pewność siebie i zdrowe poczucie własnej wartości ułatwia życie. Wiele badań wskazuje, że jest jednym z czynników wpływających na sukces. Zarówno zawodowy, jak i prywatny.
Silne poczucie własnej wartości pozwala sobie radzić ze stresem, lękiem i napięciem. Zwiększa odporność na przeciwności losu. A że w życiu co do zasady różnie się dzieje, to zdrowe, silne poczucie wartości ułatwia nam żyć pełną piersią i nie oglądać się zbyt często za siebie.
Bardzo ważny temat. Aspekt życia, z którym wielu z nas ma problemy.
Chyba kluczem do wszystkiego jest, by polubić siebie. Traktować siebie jak swojego najlepszego przyjaciela. Potem już jest łatwiej.
Zgadzam się 🙂
Uwierzyć w siebie