Teoretycznie większość lodów powinno być wolnych od glutenu. Lody to bowiem dość proste produkty, które można przygotować z trzech składników. Niestety tylko w teorii, bo masowi producenci stosują długą listę dodatków. I te mogą zawierać gluten. Z oczywistych powodów gluten kryje się w wafelkach od rożków, posypkach, czasami w słodzikach. Dlatego jeśli chcemy nabyć lody bezglutenowe, musimy studiować etykietę. Najlepiej dokładnie zapoznać się z tym, co zamieścił na niej producent. Ma on obowiązek informować o każdym użytym składniku, ze szczególnym naciskiem na alergeny.
Oto kilka propozycji dostępnych w ogólnej sprzedaży lodów bez glutenu.
Lody bezglutenowe – gdzie kupić?
Lody bez glutenu można przygotować w domu. To proste, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na sorbety, które nie tylko są wolne od glutenu, ale również mleka.W przyrządzimy w ten sposób smaczny i zdrowy deser!
Inny sposób to nabyć gotowe lody bez glutenu, które dostępne są niemal w każdym sklepie, markecie i mniejszym osiedlowym sklepiku. Wystarczy chwilę poszukiwać i gotowe.
Najtrudniejsze zadanie to kupić lody w wafelku, tych bowiem nie znajdziemy w każdym sklepie. Dostępne są w stałej sprzedaży w większych marketach (np. Auchan) i sezonowo w mniejszych (np. Lidl). Można też kupić wafelki do lodów (np. Carrefour, Auchan) i nałożyć do nich lody bez glutenu.
Lody bezglutenowe – lista
Uwaga, poniższą listę tworzyłam w sierpniu 2019 roku, warto każdorazowo przed zakupem danego produktu upewnić się, czy nie zmieniła się etykieta.
Najbezpieczniejsze dla osoby unikającej glutenu z przyczyn zdrowotnych są lody oznaczone jako bezglutenowe – znakiem przekreślonego kłosa lub napisem “produkt bezglutenowy”.
Według prawa, producenci mają obowiązek informować w wyraźny sposób o możliwości wystąpienia alergenów. Dlatego jeśli nie ma informacji o glutenie w składzie (ta będzie wyłuszczona, napisana inną czcionką, oznaczona w wyróżniający się sposób, lepiej widoczna od pozostałych składników) oraz nie ma informacji o możliwej śladowej obecności glutenu, należy uznać, że lody są bezglutenowe.
Poniżej przykłady.
Bezglutenowe są sorbety i lody Grycan (wyraźnie oznaczone znakiem przekreślonego kłosa).
Lody Grycan dostępne są niemal w każdym sklepie – Biedronka, Lidl, Kaufland, itd.
Bezglutenowe są także lody Carte Dor w pudełku – podstawowe smaki (wanilia, czekolada) oraz wiele smaków lodów Ballino dostępnych w Lidlu.
Lody bezglutenowe w wafelku
Jeszcze rok temu w stałej sprzedaży były rożki bezglutenowe Anita w sieci Netto. W tym roku nie widziałam ich w pobliskich sklepach. Nie widać ich też na stronie producenta.
Rożki można nabyć w Auchan (w stałej ofercie) a także w Lidlu (niestety oferta czasowa).
Lody poniżej (dostępne w Lidlu) są nie tylko bezglutenowe, ale wolne od laktozy.
Lody bezglutenowe na patyku
Nie brakuje lodów bezglutenowych na patyku. Bez glutenu jest na przykład Twister, który tak właśnie jest opisany na etykiecie produktu. Podobnie bezglutenowe są klasyczne Kaktusy (warto czytać etykiety!).
Napis produkt bezglutenowy mają na etykiecie poniższe lody – Calippo.
Bezglutenowe (na co wskazuje etykieta) są także lody Big Milk w polewie i bez.
Skład Big Milka (Lemon Intense z sosem z owoców leśnych) prezentuje się tak: pełne mleko świeże, odtworzone odtłuszczone mleko, cukier, olej kokosowy, woda, syrop glukozowo-fruktozowy, sok z buraka czerwonego z soku zagęszczonego, syrop glukozowy, przecier z czarnej porzeczki, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), śmietanka, emulgatory, aromaty, stabilizatory, preparat serwatkowy, przecier jagodowy, truskawka, skrobia. Może zawierać soję i inne orzechy.
Bezglutenowe (po analizie składu) są też lody M&M’s (podobnie zresztą jak drażetki tego typu). Skład wygląda następująco:mleko odtłuszczone, cukier, śmietanka (z mleka),woda, syrop glukozowy, orzeszki ziemne, tłuszcz kakaowy, miazga kakaowy, tłuszcz mleczny, tłuszcz kokosowy, słodzone odtłuszczone mleko skondensowane, tłuszcz palmowy, odtłuszczone mleko w proszku, laktoza, serwatka w proszku (z mleka), pełne mleko w proszku, emulgatory, stabilizatory, skrobia, kakao obniżonej zawartości tłuszczu, sól, masło shea, dekstryny, barwniki, substancja glazurująca, olej z nasion palmowych, aromaty, naturalny ekstrakt z wanilii. Nie ma glutenu, skład jest jednak…mało zdrowy.
Bezglutenowe są poza tym Lody Magnum na patyku i w pudełku (większość rodzajów). W Lidlu otrzymamy lody na patyku Choco Crisp bardzo czekoladowe i smaczne, oznaczone na etykiecie jako bezglutenowe.
Jako bezglutenowe opisane są też te lody, znalezione w Lidlu – Pirulo Watermelon (na tyle napis “produkt bezglutenowy”).
Ciekawe lody znalazłam też w kubeczku, to ekologiczne lody Cools, które mają prosty skład. Wersja waniliowa to: śmietanka *, cukier z buraka cukrowego* , żółtko jaja*, koncentraty z owoców i warzyw, (*składnik ekologiczny). Smakowałam wersję jagodową, jedna wydawała się za słodka.
Warto zwrócić uwagę na konsystencję tych lodów. Po otwarciu opakowania zobaczymy malutkie kuleczki, lody mają ciekawą formę granulową. Można je jeść językiem, na co wskazuje rysunek na opakowaniu lub dołączaną składaną łyżeczką. Ciekawa forma i frajda dla dzieci!
Narobiłaś mi smaka na lody kochane. Zaraz sobie zjem. 😊
O proszę, nie miałam pojęcia, że w można dostać bezglutenowe lody w rożku 😉 Dawno nie jadłam lodów tego typu, więc z chęcią bym się skusiła 🙂
Fajne rozwiązanie, dla tych co nie mogą jeść glutenu 🙂
Super zestawienie 🙂
A ja lodów nie lubię xD
W domu ciężko zrobić lody, aby nie był kamień. Nawet mieszanie nie pomaga. Maszyny nie mam. W wafelku jeszcze nie spotkałam, ale też mało szukam. Jak kupuję, wybieram sorbety. Teraz poluję na Magnum bez glutenu i wegańskie. Zawsze zapominam sprawdzić w większym sklepie, jak jestem.