Każdy chyba wie, czym jest łupież. Gdy myślimy o nim, widzimy białe drobinki na ubraniu, sypiące się z włosów. Jednak łupież nie zawsze tak wygląda. Czasami jest niemal niewidoczny, ale wyjątkowo niebezpieczny. Może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Jak rozpoznać łupież tłusty? I jak go skutecznie leczyć?
Jak wygląda łupież tłusty?
Łupież tłusty nie osadza się na ubraniu. Nie prószy niczym śnieg. Przeciwnie, mocno przywiera do skóry głowy. Można go wyczuć pod opuszkami palców, kiedy daje wrażenie tłustej, lepiej powierzchni na skóry. Zazwyczaj sprawia, że skóra błyszczy, nienaturalnie odbija światło. Kolejnym krokiem jest wypadanie włosów i zwiększanie rozmiaru przedziałka.
Łupież tłusty objawia się żółtymi, lokalnymi ogniskami na skórze głowy.
Jakie objawy daje łupież tłusty?
Łupież tłusty może nie dawać żadnych objawów. Często jednak powoduje nieprzyjemne swędzenie skóry głowy, jak również nadmierne wypadanie włosów, szybkie przetłuszczanie fryzury i jej oklapnięcie krótko po umyciu.
Dlaczego się pojawia?
Łupież tłusty ma wiele przyczyn. Główne to:
- nadaktywność gruczołów łojowych -z łupieżem tłustym problem mają osoby z cerą tłustą, mieszaną i z trądzikiem,
- zmiany hormonalne,
- stres,
- nieprawidłowa pielęgnacja (niedokładnie mycie skóry głowy, nieuważne spłukiwanie, nadmiar kosmetyków do stylizacji),
- zła dieta,
- obecność grzybów Malassezia,
Przyczyna łysienia łojotokowego
Łupież tłusty powoduje łysienie łojotokowe, które zazwyczaj rozpoczyna się na czubku głowy i obejmuje zakola.
Jak pozbyć się łupieżu tłustego?
Po pierwsze wybierz specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy, najlepszy będzie dermokosmetyk zawierający takie skuteczne substancje jak LHA (działającej złuszczająco) i cynk (na długo przeciwdziałającym łupieżowi).
Raz w tygodniu warto zastosować specjalistyczny oczyszczający peeling do skóry głowy. Dobry produkt zawiera mocznik (działanie złuszczające), kwas mlekowy (który oczyszcza skórę głowy), alantoinę (działającą łagodząco), ekstrakt z oliwy z oliwek (o działaniu regenerującym).
Warto ostrożnie nakładać na skórę głowy inne kosmetyki. Odżywkę stosujemy na włosy na wysokości ucha, sam skalp warto oszczędzić. Zwracamy szczególną uwagę, by dokładnie płukać włosy po myciu, wykorzystując do tego celu letnią wodę. Wskazane jest ograniczone stosowanie suszarek, lokówek i prostownic emitujących gorący podmuch powietrza.
Poza tym warto wzbogacić dietę w składniki sprzyjające porostowi włosów (przeczytaj więcej), czasami pomocna jest suplementacja witaminami z grupy B. Jeśli problem nie mija po kilku tygodniach, dobrze zbadać poziom hormonów. Wskazana jest również wizyta u dermatologa.
Lubię tu zaglądać bo można się dużo dowiedzieć 🙂 o takim łupieżu nie słyszałam, ciekawe informacje 🙂
🙂 dziękuję za miłe słowa 🙂
Chyba ten łupież podobny jest trochę do ciemieniuchy u niemowlaków, jednym słowem paskudna i trudna do usunięcia sprawa.
Kiedyś miałam ten problem, niestety szampony przeciwłupieżowe tylko go zaostrzały. Pomogło przerzucenie się na dobre szampony, które nie podrażniają skóry głowy 😉
na szczęście nie mam z nim problemu, ale wiem że jest trudnym przeciwnikiem.