Baba za kółkiem. I wszystko jasne. Ten pogląd nadal funkcjonuje. Mimo że na przestrzeni lat, wiele się zmieniło na lepsze, to sporo jest jeszcze do zrobienia. Nie brakuje panów traktujących swoje samochody bardzo osobiście, niemal jak przedłużenie siebie. A właściwie jednej szczególnej części ciała. W myśl zasady – to ja prowadzę, bo ja jestem mężczyzną, a Ty nie możesz się ze mną równać.
Panowie uważają się za dużo lepszych kierowców. A jakie są fakty? Okazuje się, że często zupełnie odmienne.
Pokaż mi, jak jeździsz, a powiem Ci kim jesteś
Naukowcy są zdania, że na podstawie techniki jazdy danej osoby mogą niemal ze 100% pewnością określić jej płeć. Oceniając prędkość, przyspieszenie, sposób zmiany pasów, styl hamowania, a także kąt skrętu mogą ocenić, czy auto prowadzi kobieta czy mężczyzna. Największym wyznacznikiem okazała się prędkość, następnie przyspieszenie i kąt skrętu. Okazało się, że panowie generalnie jeżdżą szybciej, dynamiczniej i gwałtowniej. Z jednej strony szybciej reagują na drodze, z drugiej popełniają więcej błędów i częściej stanowią zagrożenie na drodze. Odkryto, że mężczyźni jeżdżą agresywniej. Powód dla którego tak się dzieje nie został jednak odkryty.
Kobieta prowadzi bezpieczniej
Przede wszystkim przeprowadzono mnóstwo badań, które udowodniły, że kobiety prowadzą auto w sposób bezpieczniejszy.
Kobiety generalnie mają mniejszą tendencję do brawurowej jazdy. Rzadziej niż mężczyźni przekraczają prędkość.
Według badań, kobiety przekraczają prędkość 12% rzadziej niż mężczyźni, 11% rzadziej też gwałtownie hamują na drodze.
Kobiety też częściej dbają o inne zasady bezpiecznej jazdy, w tym zapinanie pasów bezpieczeństwa. Rzadziej też panie rozmawiają przez telefon, prowadząc. Jeśli się na to decydują to przez zestaw głośnomówiący.
Kobiety są zazwyczaj spokojniejsze za kierownicą, rzadziej się irytują, trudniej je też zezłościć. Nie jest nas tak łatwo sprowokować. Kobieta szybciej ustąpi pierwszeństwa i będzie kierowała się zasadami kultury na drodze w sposób naturalny niż mężczyzna.
Wypadki to wina mężczyzn?
Ponadto kobiety rzadziej są sprawcami wypadków. A to dlatego, że generalnie jeżdżą wolniej, ostrożniej, w tym spokojniej wyprzedzają. To właśnie nieumiejętne wyprzedzanie jest często powodem kolizji na drodze.
Natomiast więcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym dotyczy mężczyzn.
79% wykroczeń jest popełnianych przez kierowców płci męskiej. Panowie aż czterokrotnie częściej są winni wykroczeń na drodze niż kobiety. Lista męskich grzechów jest długa – zbyt duża prędkość, brak ubezpieczenia, nieostrożna jazda i jazda pod wpływem alkoholu.
Mężczyzna zdaje łatwiej
Z drugiej strony można byłoby zapytać, co to właściwie znaczy, że ktoś jest lepszym kierowcą. Może nie chodzi tylko o bezpieczną jazdę, ale o technikę prowadzenia lub może o to, kto się szybciej uczy jeździć.
W tej ostatniej kwestii bezsprzecznym zwycięzcą są mężczyźni. Wyniki badań z 2019 roku pokazują, że to panowie zdają egzamin na prawo jazdy dużo częściej za pierwszym razem niż kobiety. Kobiety statystycznie muszą podejść do egzaminu kilkukrotnie.
Jak to zatem jest? Niewątpliwie istnieje mnóstwo wyników badań, które pokazują, że kobiety jeżdżą bezpieczniej. Być może pod względem technicznym są nieco gorsze, ale to rzadko przeszkadza w codziennej jeździe. Coraz lepsze auta są niewątpliwie naszym sprzymierzeńcem Mit baby za kółkiem…chyba odchodzi do przeszłości.
Przeczytaj – prawo jazdy po 40 – czy to dobry pomysł?
Nie mam prawa jazdy, więc się nie wypowiem.
Kobiety jeżdżą ostrożniej to prawda, ale:
– po pierwsze, gdyby wszyscy zaczęli tak jeździć to zaczną się robić korki nawet na polnej pustej drodze,
– po drugie, kobiety zachowują się irracjonalnie – np. czeka, czeka, przepuszcza, ma dużo miejsca, ale wciąż czeka, czeka, czeka i nagle wciska się do ruchu – inni hamują, klną, trąbią, może nawet zrobi się stłuczka z “winy mężczyzny”,
– po trzecie – zwalniają kiedy powinny przyspieszać, przyspieszają kiedy powinny zwolnić itd.
Powyższe dotyczy większości kobiet, ale nie wszystkich.