Motywacja do nauki? Gdzie jej szukać?

0

Motywacja do nauki jest niezbędna w życiu. Pozwala się rozwijać i osiągać wyznaczone sobie cele. Niestety większość z nas ma z nią problem. O ile bowiem zazwyczaj łatwo wystartować i z wielkim zapałem zacząć działać, o tyle utrzymanie równie mocnego zaangażowania wraz z upływem czasu stanowi nie lada wyzwanie. Gdzie szukać motywacji do nauki?

Co to jest motywacja do nauki?

Motywacja to dobrze znany termin, który doczekał się mnóstwa ciekawych definicji. Najprościej sprawę ujmując: motywacja to wola działania, siła do pokonywania kolejnych przeszkód w celu osiągnięcia wyznaczonego celu – w tym wypadku zdobycia określonego rodzaju wiedzy.

Motywacja do nauki to nic innego jak energia, zapał, dążenie do celu. To pozytywne nastawienie i wiara, że warto podejmować trud, by osiągnąć określone korzyści.

motywacja to intencja, chęć, zapał, zainteresowanie czymś, stan wewnętrznego napięcia

Motywacja do nauki czyli chcę, a nie muszę

Motywacja powinna wychodzić od nas samych, z naszego wnętrza. Jest ona przeciwieństwem źle pojętego musu. Najlepiej jeśli pojawia się w wyniku zrozumienia “że ja chcę”, “pragnę coś osiągnąć” a nie “muszę, bo ktoś tego ode mnie oczekuje”.

Oczywiście czasami motywują nas czynniki zewnętrzne, czyli przymus, znana na całym świecie metoda kija i marchewki. Jednak zdecydowanie lepiej jeśli będziemy motywowani wewnętrznie. Jeśli dane działania będą wynikały z naszych wewnętrznych potrzeb, a nie z obawy przed karami, nie w wyniki gróźb i obietnicy nagrody.

Motywacja do nauki

Jak wzmacniać motywację wewnętrzną?

Nie jest przesadą stwierdzenie, że najwięcej osiągają w życiu osoby zmotywowane wewnętrznie. Dlaczego?

Ponieważ motywacja zewnętrzna jest krótkotrwała. Trwa tak długo, jak człowiek ma świadomość nadzoru, dopóki istnieje realne ryzyko kary lub wizja nagrody. Gdy czynniki zewnętrzne się zmieniają, motywacja do nauki spada.

Motywacja wewnętrzna z kolei decyduje o:

  • większym zaangażowaniu,
  • systematyczności działania,
  • lepszych efektach,
  • większej odpowiedzialności,
  • kreatywności.

Gdzie szukać motywacji do nauki?

Motywacja do nauki jest zazwyczaj konsekwencją:

  • poczucia, że wiedza, jaką zdobędę przyda mi się w życiu. Warto poszukać potwierdzeń tego twierdzenia w konkretnej sytuacji, znaleźć powody, dlaczego warto się uczyć,
  • zainteresowania – niemal każdy temat można tak przedstawić, by był interesujący. Nuda to morderca motywacji,
  • podejścia do tematu jak do rozrywki – nauka przez zabawę? To zawsze działa.

Lepiej nam się uczy, gdy jesteśmy wypoczęci, najedzeni, czujemy się bezpiecznie i znajdujemy się w inspirującym miejscu.

Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy w proces zdobywania wiedzy można angażować różne zmysły, nie tylko wzrok, ale również słuch i dotyk. Dla wielu osób pomocne okazuje się uczenie w grupie, przepytywanie, przeprowadzanie inspirujących dyskusji. Dobrym pomysłem jest stworzenie również mapy marzeń, która zwizualizuje nam cele, do których dążymy i pokaże co osiągniemy, jeśli będziemy konsekwentni w działaniu.

Studia po 40 roku życia – czy to dobry pomysł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj