Istnieją różne statystyki, które wskazują, że mięśniaki macicy może mieć od 20 do 80% kobiet. Na pewnym etapie życia większość z nas ma niewielkie zmiany, które lekarze traktują jak fizjologiczne. Trudno je definiować jako patologię, skoro występują tak często! Zazwyczaj pojawiają się i znikają. Większe mogą jednak powodować nieprzyjemne objawy. Najczęściej są to: ból brzucha, dyskomfort w trakcie współżycia, przedłużające się miesiączki, obfite krwawienia, zaparcia i biegunki, ucisk na pęcherz i potrzeba częstego oddawania moczu.
Statystyki pokazują, że już co druga 45 latka może mieć mięśniaki. Większość jednak zmian nie wymaga leczenia. Zazwyczaj zmiany nie są zauważalne i nie powodują żadnych objawów, a o ich obecności można dowiedzieć się przypadkowo podczas badania.
Czym są mięśniaki?
Najczęściej mięśniaki są niegroźne. Nie powodują żadnych objawów, nie wpływają na płodność ani na miesiączki. Tylko czasami stanowią źródło problemu.
Mięśniaki to ta naprawdę włókniaki, zmiany łagodne, nowotworowe, które jednak nie dają przerzutów. Mają one okrągłe kształty, są twarde w dotyku. Różnią się rozmiarem, mogą być bardzo małe (nie do wykrycia w tracie badania USG) lub mieć nawet kilkucentymetrową średnicę.
To, czy mięśniak jest groźny ocenia lekarz, sprawdzając jego lokalizację oraz tempo wzrostu. Nie zawsze duża zmiana oznacza problemy.
Najczęściej mięśniak nie powoduje zagrożenia, nie wpływa negatywnie na zdrowie, czasami tylko daje o sobie znać występowaniem pewnych objawów. W nielicznych przypadkach mięśniaki mogą negatywnie wpływać na płodność, utrudniać poczęcie i donoszenie ciąży.
Nie jest znana przyczyna powstawania mięśniaków. Można jednak przypuszczać, że ma ona związek z genetyką, często zmiany występują bowiem rodzinnie.
Najwięcej mięśniaków pojawia się po 40
Mięśniaki można mieć na każdym etapie życia, jednak najczęściej pojawiają się one po 40 i 50.
Często, gdy kobieta przechodzi menopauzę zmiany te zmniejszają się i zanikają.
Co zatem robić z mięśniakami?
Podstawa to je obserwować. Gdy nie dają objawów, należy je co najmniej raz w roku monitować podczas badania USG. Jeśli jednak zmiana szybko rośnie lub jest niekorzystnie umiejscowiona, zaleca się operację i chirurgiczne usunięcie zmiany.
Jeśli kobieta planuje ciążę, usuwa się same mięśniaki. Niestety to powoduje powstawanie blizn. Dlatego u kobiet, które zakończyły już rozród lub są po menopauzie, zaleca się usunięcie mięśniaków z macicą. Niektórzy lekarze próbują również farmakologicznego leczenia, ale to zazwyczaj jest nieskuteczne.
Wato systematycznie odwiedzać dobrego ginekologa.
10 dni temu wykryto u mnie mięśniaka.
Oj..mam nadzieję, że niewielka zmiana?
Dlatego uważam że nie ma co za bardzo zwlekać z dziećmi, potem może być naprawdę za późno. Chociaż teraz to strach być w ciąży