Najtrudniej wybaczyć…sobie

3

Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Upadki wpisane są w naszą codzienność. To na nich uczymy się najwięcej i najszybciej, jeśli oczywiście umiemy wyciągać wnioski z tego, co nam się przytrafiło. To jednak nie wszystko. Musimy nauczyć się także wybaczać sobie. A z tym jest znacznie gorzej. O ile mamy wprawę w odpuszczaniu win innym, to odpuszczenie sobie jest dużo trudniejsze. Empatii, zrozumienia i śmiania się z własnych niedoskonałości uczymy się z wiekiem. To wiele zmienia. Przede wszystkim podnosi naszą odwagę i sprawia, że decydujemy się żyć pełniej.

„Najważniejsze, żeby pokochać siebie. I wybaczyć sobie. Wszystko, nawet największe błędy. I nie wspominać swojej historii, tylko ją tworzyć.” J. L. Wiśniewski

Jak wybaczyć sobie? Spójrz na problem z boku

Co byś powiedziała swojej najlepszej przyjaciółce, gdyby przykra sytuacja to jej się wydarzyła? Czy krytykowałabyś ją, próbowała pouczać, mówić, „a nie mówiłam”? Czy może być ją przytuliła, pocieszyła i powiedziała, że wszystko będzie dobrze? Nakrzyczałabyś na nią, tak jak to robisz nieraz w swojej głowie, strofując siebie, czy może byłabyś obok, pozwoliła się wypłakać i trzymała kciuki za to, by wszystko dobrze się skończyło?

wybaczyć sobie

Nazwij wewnętrznego krytyka

Wielu z nas ma w sobie głos, który krytykuje nas na każdym kroku. Mówi o tym, jak bardzo jesteśmy beznadziejne, jak nawaliłyśmy i że każdy poradziłby sobie lepiej. Wsłuchajcie się w ten głos. Nie zagłuszajcie go na siłę. Pomyślcie, kto mówi w Waszej głowie? Wymagający rodzic, nauczyciel? Do kogo należy ten głos? Nazwijcie go.

Już wiesz? To teraz przypomnij sobie, że jesteś dorosła. Umiesz o siebie zadbać. A ten głos, nawet jeśli chce dla Ciebie dobrze, nie ma na Ciebie takiego wpływu jak kiedyś…

Wybaczenie to wybór

Dobra wiadomość jest taka, że wybaczenie sobie to wybór. Zależy od naszej woli. Innymi słowy, to my decydujemy, czy wybaczyć, czy nie. To tyle teoria.

Jak to zrobić w praktyce? Zrozumieć, że nie jesteśmy idealne. I błędy paradoksalnie nam służą.

Pora na edukację

Nie ma lepszego impulsu do zmian i pójścia dalej niż uczenie się na własnych błędach. To właśnie one – błędy – pozwalają nam wzmocnić charakter, czy dojść do rozwiązania.

  • Thomas Edison próbował 1000 razy i 1000 razy mu się nie udawało zanim stworzył żarówkę.
  • Walta Disneya wyrzucono z pierwszej pracy z powodu „braku wyobraźni”, szukał długo sponsora, by otworzyć Disneyland – 300 razy usłyszał odmowę.
  • Marylin Monroe gdy starała się o pracę modelki, usłyszała, że się nie nadaje. Nie odpuściła jednak, i bardzo szybko stała się nie tylko modelką, ale i znaną aktorką, ikoną.
  • Michael Jordan przegrał 300 meczy, spudłował 9000 razy, dzisiaj nazywany jest legendą koszykówki. Mówi, że przegrywał tyle razy i to właśnie z tego powodu odniósł sukces.
  • Jim Carrey został wygwizdany podczas pierwszych występów, nie przeszedł pierwszych castingów, ale się nie poddał.
  • Pierwszą powieść Stephana Kinga odrzuciło 30 wydawnictw.
  • J.K Rowling zanim wydała „Harry’ego Pottera” dostała odmowną odpowiedź od 12 wydawnictw.
  • Albert Einstein jako dziecko miał problemy z mówieniem. Rodzice mocno obawiali się o jego rozwój. Uważali, że jest upośledzony umysłowo.
  • Steve Jobs założył Apple, w wieku 30 lat został jednak zwolniony, by następnie znowu go zatrudniono. Zwolnienie odebrał jako wielką życiową tragedię. Po czasie ocenił ją jako dar od losu.

Złap dystans

Gdy już patrzysz na porażkę z boku, widzisz, że popełniłaś błąd, ale żałujesz i wyciągasz z niej lekcje, jesteś na dobrej drodze. Tam, gdzie jest to możliwe, zrobisz coś więcej – naprawisz to, co na skutek Twojego błędu zostało zepsute. Zrobisz dużo, żeby następny, razem postąpić lepiej. To jest nauka. I to są zalety, które niesie wybaczanie sobie.

Jest coś jeszcze. Gdy nauczysz się wybaczyć sobie, otworzy się dla Ciebie łatwiejsza droga, by wybaczyć innym. Poza tym odkryjesz prawdziwą miłość do siebie. Nie da się kochać siebie, jeśli nie umiesz sobie wybaczyć.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj