Objawy depresji. Choroba czy chwilowa chandra?

17

Depresja nazywana jest dzisiaj chorobą cywilizacyjną. W Polsce, według statystyk, na depresję cierpi aż 1,5 milionów ludzi. W skali świata ta liczba jest jeszcze bardziej przerażająca, bo sięga 350 milionów. Z roku na rok zachorowalność na depresję wzrasta. Dzieje się tak z dwóch najważniejszych powodów. Po pierwsze żyjemy w coraz bardziej wymagającym świecie i coraz częściej czujemy się osamotnieni. Po drugie ze względu na większą świadomość społeczną, która ułatwia poszukiwanie pomocy u specjalisty i w konsekwencji diagnostykę. Objawy depresji nie zawsze są typowe i jednoznaczne. Często nie są kojarzone z chorobą duszy. Nierzadko chora osoba przez lata szuka pomocy u specjalistów różnych dziedzin medycyny, nie uzyskując właściwej pomocy.

Jakie są objawy depresji u kobiet?

Objawy depresji różnią się u kobiet i u mężczyzn. Szczególnie trudno zdiagnozować chorobę u mężczyzn, dlatego w wielu przypadkach kończy się ona samobójstwem. U kobiet objawy nierzadko też bywają nieswoiste.

Objawy depresji, o których rzadko się mówi to: osłabienie krążenia krwi, niskie ciśnienie krwi, zmniejszone wydzieliny śliny (uczucie suchości w ustach), spadek koncentracji, trudności z przyswajaniem nowych wiadomości (ze względu na spadek aktywności bioelektrycznej mózgu), osłabiają się odruchy warunkowe, spada popęd seksualny. Dodatkowo obserwuje się kłopoty ze snem, nagłe wybudzanie ze snu, niepokoje, lęki, ataki paniki, brak apetytu, ucisk w głowie i uczucie ciężkości. Nierzadko występują także bóle i uciski w okolicy serca oraz za mostkiem, bóle w dołku podsercowym, bóle nóg i  bóle brzucha.

objawy depresji

Typowe objawy depresji

Jednym z pierwszych objawów depresji wcale nie musi być poczucie dojmującego smutku, ale postawa hipochondryczna, drażliwość i zmienność nastrojów.

Do typowych objawów depresji zalicza się:

  • niezdolność do odczuwania przyjemności,
  • brak radości w życiu,
  • męczliwość,
  • senność,
  • brak umiejętności podejmowania decyzji,
  • poczucie braku sensu,
  • przeświadczenie o swoich niskich kompetencjach a nawet bezużyteczności,
  • poczucie winy,
  • przeświadczenie, że odpowiada się za rzeczy, na które w rzeczywistości nie ma się wpływu lub ma się nieznaczny wpływ.

Depresja jest tak podstępną chorobą, że niezmiernie trudno ją rozpoznać i jeszcze trudniej z nią walczyć. Trzeba jednak podjąć trud terapii, ponieważ nieleczona depresja może prowadzić do wielu poważnych powikłań, w tym prób samobójczych.

17 KOMENTARZE

  1. Depresja jest” trudną ” chorobą najpierw zabiera duszę a później ciało. Dlatego jeźeli ktoś z bliskich ma objawy to trzeba jej pomóc, osoba z depresją potrzebuje pomocy. Jest to choroba naszych czasów. Szkoda że tak mało się mówi o tej chorobie. Życzę wszystkim zdrówka i cierpliwości do osób chorych na depresję, oni potrzebują waszej miłości i czasu.

  2. Z autopsji, zero lekarzy, specjalistów, dla mnie to zwykli naciagacze, suplementarze itd, dla mnie jedyną alternatywą jest praca, jest trudno bardzo trudno, ale funkcjonuję

  3. O ile psycholog może takiej osobie dużo pomóc, wyjaśnić czego ludzie traktują i zachowują się tak a nie inaczej, tak z psychiatrami jak trafiałam jest już gorzej… tylko by lekami faszerowali… a wtedy przyczyną mojej depresji było bankructwo…. i czy to miało być mądre miałam długi i chcieli jeszcze więcej kosztów mi nagenlerować?….

  4. Norwegia to najbardziej depresyjny kraj i ludzi z depresją tu jest bardzo dużo, a tam na północy gdzie pół roku w roku jest ciemno to jest ich chyba w każdym domu. Ale oni nic specjalnego z tym nie robią, tak maja i już…

  5. Depresja jest chorobą duszy a później zabiera ciało😢. Jest sposób ale bardzo trudny – trzeba walczyć. Walka jest nie równa raz się upada drugim razem unosi się. Mimo przeciwności losu trzeba walczyć, życzę wszystkim cierpiącym na depresję dużo cierpliwości w walce z nią, siły do tej walki oraz wiary że się uda. Powodzenia,

  6. Dawno temu nie bylo depresji to choroba dobrobytu,gdyby ludzie mieli naprawde wielkie problemy np.wojna to depresji by nie bylo to choroba dobrobytu i ludzi slabych psychicznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj