Teoretycznie pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się już 5-6 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Tą natomiast najczęściej odnotowuje się około 50 roku życia. Stąd proste wyliczenia pokazują, że objawy menopauzy w wieku 47 lat nie są niczym nadzwyczajnym.
Symptomy wygasania czynności jajników często obserwuje się już w 45 roku życia. Co więcej, można doświadczyć ostatniej miesiączki nawet w okolicy 43 urodzin, będzie to menopauza przedwczesna, zatem objawy menopauzy mogą wystąpić już przed 40 urodzinami!
Dużo zależy od tego, jakie są nasze osobiste predyspozycje. Najczęściej wkraczamy w okres menopauzy tak, jak nasze matki.
Menopauzę można stwierdzić w przypadku wystąpienia ostatniej miesiączki, po 12 miesiącach bez krwawienia po niej.
Z jakimi symptomami musimy się liczyć?
Zbliżająca się menopauza jest sygnalizowana nam poprzez zaburzenia miesiączkowania. Sygnał ten jest szczególnie czytelny dla kobiet, które dotąd miały regularne cykle. Pojawiające się wyraźnie krótsze lub dłuższe cykle miesięczne i brak przewidywalności w tym zakresie to wyraźna informacja, że dochodzi do zaburzeń pracy jajników. Odstępy między krwawieniami mogą trwać nawet 50-70 dni. Często w praktyce wygląda to tak, jakbyśmy omijały jedno, czy dwa krwawienia miesięczne. Jednak uwaga. Mimo nieregularnych krwawień miesięcznych, istnieje możliwość zajścia w ciążę.
Dodatkowo często zmienia się wzorzec miesiączkowania – krwawienia są albo bardziej obfite, albo skąpe.
Pierwsze objawy menopauzy w wieku 47 lat to zazwyczaj:
- uderzenia gorąca,
- poty,
- zmęczenie, spadek sił,
- zmiany nastroju,
- drażliwość, nerwowość,
- płaczliwość,
- lęki,
- suchość pochwy,
- obniżone libido,
- przyrost wagi,
- niższy metabolizm,
- utrata pełności piersi,
- dreszcze.
Czy to menopauza?
Obserwujesz u siebie objawy, które mogą wskazywać na menopauzę? Udaj się do lekarza i wykonaj badania.
To ważne, by porozmawiać ze specjalistą i korzystać z profesjonalnego wsparcia. Przed menopauzą, w jej trakcie i po niej konieczne są badania piersi oraz kontrolne badania monitorujące stan zdrowia kobiety. Warto wyraźnie zaznaczyć, że jeśli pojawi się krwawienie z pochwy po menopauzie, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Do tego czasu zostało mi jeszcze trochę, ale w mojej rodzinie kilka kobiet przechodzi już ten okres i naprawdę jest on dla nich uciążliwy.