Objawy przedzawałowe serca. Ta wiedza może uratować życie

18

Zawał w młodym wieku jest wyjątkowo groźny, często ma skutek śmiertelny. Dużo lepiej rokuje przejście zawału w wieku 60 czy 70 lat niż po 30 czy w okolicy 40 urodzin. Niestety mimo że wiele mówi się o chorobach serca, to nadal zorientowanie się w powadze sytuacji bywa trudne. Zawał bowiem u każdej osoby może wyglądać inaczej. Problemem są także powszechne nieme zawały. Po ich przejściu najbardziej zainteresowana osoba nawet nie wie, że miała zawał. Sytuacja beznadziejna? Na szczęście nie do końca. Istnieją objawy przedzawałowe serca, których naprawdę nie wolno ignorować. Znane są także zasady profilaktyki, których wprowadzenie już dzisiaj może uratować życie. Twoje czy bliskich Ci osób.

Czy jesteś narażona na zawał w młodym wieku?

Zawał to termin, który często kojarzy się z “dojrzałością”. Tymczasem to nieprawda.

Zawał można przejść już w wieku 20 lub 30 lat. Na zawał narażone są nawet dzieci! Winne są nie tylko predyspozycje genetyczne, ale przede wszystkim współczesny tryb życia – stresujący, siedzący, niezdrowy, pełen pośpiechu, braku czasu i motywacji, by prawdziwie o siebie zadbać.

Zawał to żniwo, jakie niesie za sobą choroba wieńcowa, nazywana chorobą cywilizacyjną. Choroby serca stanowią najważniejszą przyczynę przedwczesnych zgonów wśród kobiet i mężczyzn w Polsce.

objawy przedzawałowe serca

Objawy przedzawałowe serca

Stan przedzawałowy to sytuacja, którą obserwuje się, gdy dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Tętnica zostaje silnie zwężona albo niemal zamknięta. To sygnał alarmowy, który wysyła organizm, informując o rozwijającej się miażdżycy. Jeśli osoba chora nie otrzyma pomocy, a ból trwa dłużej niż 20 minut, najczęściej dochodzi do pełnoobjawowego zawału serca.

Objawy przedzawałowe serca nieco różnią się u kobiet i u mężczyzn. U mężczyzn zazwyczaj symptomy są bardziej charakterystyczne.

Najczęstsze objawy przedzawałowe serca to:

  • pieczenie, uczucie zgniatania, gniecenia, ucisk w środkowej części klatki piersiowej,
  • ból może promieniować do lewej ręki, żuchwy, szyi,
  • nagłe osłabienie mogące spowodować upadek,
  • duszności,
  • kołatanie serca,
  • ból w nadbrzuszu,
  • uczucie zagrożenia życia, strachu przed śmiercią.

Jeśli powyższe objawy mijają po odpoczynku i trwają mniej niż 20 minut, mamy do czynienia ze stanem przedzawałowym. Jeśli natomiast towarzyszą nam dłużej niż 20 minut i nie mijają, oznacza to, że doszło do zawału serca.

Niezależnie od czasu trwania objawów – konieczna jest pomoc medyczna. Dzwoń na pogotowie!

Jeśli podejrzewamy u siebie stan przedzawałowy, należy szukać pomocy lekarza. Specjalista zleci wykonanie EKG serca oraz badań laboratoryjnych, które dadzą informację zwrotną na temat stanu zdrowia. Jeśli lekarz potwierdzi stan przedzawałowy, konieczne będzie przyjmowanie leków i zmiana stylu życia.

Jak zapobiegać stanowi przedzawałowemu?

Bardzo ważny jest styl życia i codzienne decyzje podejmowane w świecie pełnym pokus . Podstawa to:

  • ograniczenie ilości soli w diecie,
  • zmniejszenie ilości produktów odzwierzęcych,
  • zwiększenie ilości warzyw i owoców,
  • jedzenie ryb i pełnoziarnistych produktów spożywczych,
  • konieczna jest regularna umiarkowana aktywność fizyczna.

18 KOMENTARZE

  1. Czas zadbać o siebie i o innych. Czasami mam wrażenie jakby mnie chciała jakaś cholera… 😉 Raz już w zapisie EKG wyszedł taki zawał, na szczęście nie zdążyłam zauważyć. Wracałam akurat od okulisty z zakropionymi atropiną oczami i po drodze zeszłam na zlecone badanie. Ja nie zauważyłam, pielęgniarka nawet nie spojrzała zostawiając mnie z wynikiem sam na sam, ja go po prostu zabrałam i poszłam do domu. Dopiero w domu przy kawie zauważyłam taką “piękną” historię 😀 Wróciłam jeszcze raz do przychodni, okazało się że to był błąd diagnostyczny urządzenia 😀 Dobrze, że tak się skończyło, ale czasami trochę się obawiam 🙂

  2. Ja tez mam podobne objawy non stop a dretwienie wargi dolnej biegnące aż do piersi strasznie nieprzyjemne lecz kardiolog wykluczył serce za bol w klatce piersiowej odpowiada u mnie bardzo chory kregoslup

  3. Niestety objawy przedzawalowe czesto sa bagatelizowane, takze przez lekarzy. Szczegolnie jesli chodzi o kobiety mlodsze niz 60 lat oraz z uwagi na to, ze objawy nie sa typowe

  4. Znajomy ok. 30 lat miał zawał. Jak zadzwonili po pogotowie to powiedzieli, że przesadza ale jednak przyjechali. Po badaniu jechali na sygnale. Na szczęście przeżył

  5. Mój kardiolog zawsze powtarza, że mężczyźni muszą dbać o serce juz od 25 roku życia. Nas kobiety dopóki miesiączkujemy chronią hormony .groźnie zaczyna być po menopauzie.dlatego wtedy często kobiety mają zawały…

  6. Serce daje znak już dużo wcześniej że coś jest nie tak . Ja przeszłam zawał w wieku 35 lat dwa miesiące wcześniej w czasie chodzenia uciekała mi ulica i traciłam równowagę skóra robiła się sina i byłam bardzo zmęczona . Wykonane wtedy badania nic nie pokazały .Jak później wyszło to przyczyna mojego zawału były geny , tabletki antykoncepcyjne i łuszczyca . A objawow charakterystycznych dla zawału nie miałam tylko słabo się czułam tego dnia . Lekarze poinformował mnie że z moimi wynikami do na olimpiadę mogę jechać a nie zawał przechodzić. Na szczęście nie dałam się spławić jak karetka przyjechała i musieli mnie zabrać do szpitala gdzie okazało się przechodzę początki zawału . Szybka pomoc udzielona przez lekarzy ustrzegła mnie przed uszkodzeniem mięśnia sercowego. Teraz już mija prawie 3 lata jestem w ciąży i czuję się dobrze .

  7. Średnio trzy razy w miesiącu tak mialem a serce jak dzwon ekg super holter też nic nie pokazał miarowo bez odchyleń troponiny tak samo ok, okazało się że zwyrodnienie odcinka szyjnego i refluks

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj