Jeśli dotąd nie nosiłaś okularów, to po 40 urodzinach najprawdopodobniej zaczniesz. Może nieco wcześniej, może trochę później, ale założysz je i…zaczniesz nowy etap w życiu :). Okulary po 40 będą Ci potrzebne do czytania i widzenia z bliska, bo szybko się zorientujesz, że z nimi widzisz po prostu lepiej.
Okulary po 40? Naturalnie
Wzrok po 40 urodzinach lubi się psuć. Często dzieje się to skokowo. Innymi słowami, jeszcze wczoraj było dobrze, a już kolejnego dnia czujesz, że jednak coś się dzieje. Literki jakby się rozmazywały, wydają się mniejsze niż zwykle. Czcionkę w komputerze powiększasz, przybliżasz kartkę do nosa, psioczysz, co takie małe ceny w sklepach na półkach. Dodatkowo możesz doświadczać częstych bólów głowy, napięcia i zmęczenia oczu.
Starczowzroczność
Coraz częściej odczuwasz zmęczenie i brak komfortu. Pogorszenie widzenia po 40 to naturalny proces, mający związek ze starzeniem się narządu wzroku. Spada akomodacja oka, soczewka nie jest w stanie pracować równie wydajnie, jak wcześniej. Występuje problem określany starczowzrocznością. Ma on tendencję do pogłębiania się wraz z wiekiem.
Gdy już nosisz okulary
Osoby noszące okulary przed 40, dalekowzroczne, zauważą po 40, że ich widzenie jest gorsze, rozmywa się, gdy spoglądają blisko. Dlatego coraz częściej ściągają okulary, by lepiej widzieć blisko znajdujące się przedmioty. W ich przypadku również będzie potrzebna wizyta u optyka lub optometrysty w celu doboru okularów poprawiających widzenie z bliska.
Przeczytaj wzrok po 40 – czy naprawdę jesteś skazana na coraz gorsze widzenie?
Gorsze widzenie wieczorem
Po 40 możesz doświadczać pogorszenia widzenia wieczorem i w nocy. To także efekt naturalnych zmian w narządzie wzroku. Spowodowane jest to gorszą pracą fotoreceptorów w oczach, czego konsekwencją jest gorsze widzenie wieczorem. Ma to szczególne znaczenie nie tylko w domu, ale również wtedy, kiedy prowadzimy auto. Możemy z tego powodu czuć się niepewnie za kierownicą. Gdy zauważymy u siebie ten objaw, ważne jest, żeby odwiedzić okulistę i przekonać się, czy mamy właściwie dobrane okulary.
Jak dbać o wzrok po 40?
Mimo że ze zmianami postępującymi wraz z wiekiem nie możemy wygrać, to jesteśmy w stanie je nieco spowolnić. I tak warto:
- robić przerwy w pracy. Nie skupiać wzroku tylko w jednym punkcie, patrzeć w dal,
- gdy pracujemy przy komputerze wieczorem, zadbać o dodatkowe źródło światła, małą lampkę,
- spędzać czas na świeżym powietrzu, spacerować,
- stosować dobrze zbilansowaną dietę, jeść różnorodne posiłki, świeże owoce, warzywa, ziarna,
- gdy jest taka potrzeba, stosować krople do oczu,
- wykonywać kontrolne badania oczu.
Okulary po 40? Są też plusy
Wiele osób, zwłaszcza tych, które wcześniej nie nosiło okularów, utożsamia konieczność ich zakładania ze starością. Gdzieś tam się buntujemy i nie chcemy ich zakładać. Tymczasem warto spojrzeć na temat nieco inaczej.
- noszenie okularów dodaje nam tajemniczości, zmienia nasz wygląd,
- sprawia, że, jak oceniają nas inni, prezentujemy się inteligentniej, sprawiamy wrażenie mądrzejszych,
- możemy przebierać w oprawkach, kolorach i stylach i na nowo odkryć swoją urodę,
- możemy poznać okulistę lub optometrystę 🙂
- co roku będziemy pojawiać się na kontrolnych badaniach, żeby sprawdzać wzrok. Dzięki temu możemy stwierdzić jaskrę czy zwyrodnienie plamki żółtej i rozpocząć leczenie na wczesnym etapie – leczenie najlepiej rokujące,
- przestaniemy mrużyć oczy.
Właśnie czekam na wizytę u okulisty.