Operuje człowiek czy robot? 3 pytania o operacje w raku trzonu macicy

1
Rak endometrium to najczęściej diagnozowany nowotwór narządu rodnego. W Polsce każdego roku dotyka około 6 tys. kobiet, głównie w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym. Wybór rodzaju leczenia zależy od typu raka endometrium. W niektórych przypadkach leczenie operacyjne może być wystarczające. W naszym artykule odpowiadamy na trzy pytania dotyczące leczenia chirurgicznego w raku endometrium.

Rak endometrium (rak trzonu macicy/rak błony śluzowej macicy) może objawiać się krwawieniem po menopauzie, ale także u kobiet młodszych obfitymi krwawieniami między miesiączkami. Każdy taki objaw powinien być wskazaniem do wizyty u lekarza ginekologa i dalszej diagnostyki.

W przypadku rozpoznania raka (potwierdzonego w badaniu histopatologicznym), należy zgłosić się do ośrodka specjalizującego się w leczeniu onkologicznym i umówić na konsultację z ginekologiem onkologiem. Jednym z takich ośrodków jest LUX MED Onkologia, gdzie kompleksowe leczenie raka trzonu macicy, również technikami małoinwazyjnymi, odbywa się w ramach finansowania przez NFZ.

Kiedy w raku endometrium przeprowadza się operację?

Leczenie zależy od typu raka endometrium według klasyfikacji molekularnej ujętej w rekomendacjach europejskich towarzystw ESGO, ESTRO i ESMO. Obejmuje leczenie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię lub immunoterapię w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu i jego typu.

Od leczenia chirurgicznego odstępuje się bardzo rzadko – dotyczy to kobiet, które mają jeszcze plany rozrodcze, a więc konieczne jest leczenie oszczędzające z zachowaniem narządu rodnego, np. hormonoterapia.

Zgodnie z rekomendacjami ESGO leczenie chirurgiczne raka endometrium polega na wycięciu macicy z przydatkami, czyli jajnikami i jajowodami po obu stronach, z obustronnym wycięciem węzła wartowniczego lub całkowitym wycięciem węzłów chłonnych biodrowo-zasłonowych.

Obecnie w leczeniu chirurgicznym raka endometrium rekomendowana jest technika małoinwazyjna pod postacią laparoskopii i chirurgii robotycznej.

Dlaczego w raku endometrium zaleca się operację robotyczną lub laparoskopową?

Chirurgia małoinwazyjna umożliwia wykonanie rozległej operacji w obrębie jamy brzusznej przy kilku niewielkich nacięciach skóry. Kamera endoskopowa pozwala na wizualizację tkanek w kilkukrotnym powiększeniu i dotarcie do miejsc, które w klasycznej chirurgii otwartej byłyby trudno widoczne. Zalety chirurgii małoinwazyjnej przekładają się m.in. na krótszą hospitalizację, mniejsze dolegliwości bólowe, niższy odsetek powikłań i szybszą rekonwalescencję, a co za tym idzie – w wielu przypadkach – także na szybsze wdrożenie leczenia uzupełniającego, np. radioterapii czy chemioterapii.

W przypadku operacji robotycznej raka trzonu macicy do zalet zabiegu małoinwazyjnego należy dodać także niebywałą precyzję preparatyki tkanek, możliwą dzięki narzędziom robotycznym mającym 7 stopni swobody (w tylu kierunkach mogą wykonywać ruchy) i rotującym się wokół osi 540 stopni, stabilności ramion robota, kilkunastokrotnemu powiększeniu obrazu oraz trójwymiarowemu obrazowi kamery endoskopowej.

W przypadku operacji robotycznej w raku endometrium operuje człowiek czy robot?

Termin „operacja robotyczna” może być mylnie rozumiany. Jednak w przypadku chirurgii z wykorzystaniem robota procedurę przeprowadza chirurg – ginekolog onkolog, a nie – robot. Ginekolog onkolog siedzi przy konsoli chirurgicznej z głową „zanurzoną” w wizjer, obserwując pole operacyjne w obrazie trójwymiarowym. Palce operatora umieszczone są w specjalnych manetkach, a wykonywane ruchy nadgarstka przekładają się na ruchy narzędzi robotycznych ulokowanych w jamie brzusznej pacjentki. Dodatkowo operator ma klawiaturę nożną, czyli specjalne pedały, które pozwalają na przybliżanie i oddalanie kamery endoskopowej oraz użycie koagulacji.

Artykuł konsultowany medycznie.

__________

LUX MED Onkologia (dawniej Magodent) – centrum leczenia nowotworów w ramach NFZ, specjalizujące się w diagnostyce i terapii onkologicznej nowotworów narządowych, poza tymi zlokalizowanymi w głowie i szyi oraz pierwotnymi nowotworami kości i tkanek miękkich. Szpital św. Wincentego LUX MED Onkologia jest częścią Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED.

Artykuł partnera

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj