Nogi są nam potrzebne, by sprawnie i bezpiecznie prowadzić nas przez życie. Zabrzmiało patetycznie. Taka jest jednak ich funkcja użytkowa. Jest też aspekt estetyczny, lubimy zgrabne, najlepiej długie nogi, niekoniecznie opuchnięte nogi, które towarzyszą często kobietom latem. Jak zatem dbać, by nogi były piękne i jak najrzadziej bolały?
Opuchnięte nogi latem
Opuchnięte nogi latem zdarzają się niemal każdemu. Wysoka temperatura sprawia, że wiele kobiet i mężczyzn narzeka na opuchnięte kostki i obrzęki na stopach. Powód zazwyczaj jest błahy i można go rozwiązać, wprowadzając kilka zmian w życiu.
Na opuchnięte nogi latem są szczególnie narażone osoby z niewydolnością żył. Jeśli wiemy, że mamy taki problem, poleca się:
- częsty odpoczynek z nogami uniesionymi do góry,
- noszenie uciskowych rajstop lub pończoch,
- przyjmować preparaty z wyciągu z kasztanowca,
- unikanie noszenia butów na wysokim obcasie,
- uprawianie sportu, by poprawić krążenie i wzmocnić mięśnie, najlepsze jest pływanie i jazda na rowerze.
- w okresie letnim zrezygnować z gorących kąpieli,
- siedząc przy biurku, postarać się wyżej położyć nogi,
- unikać długiego stania,
- zrezygnować ze słonych przekąsek, które zatrzymują wodę w organizmie,
- pomocny może być masaż nóg, usprawniający krążenie,
- unikać siedzenia w pozycji noga na nogę.
Opuchnięte nogi po całym dniu stania lub siedzenia
Opuchnięte nogi mogą pojawiać się niezależnie od pory roku. Często są efektem długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji. Powód jest prosty – przebywanie w jednej pozycji utrudnia krążenie, praca mięśnia sercowego i przepompowanie krwi jest utrudnione. Dlatego tak istotne jest, by robić sobie przerwy w pracy i jak najczęściej odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca.
Opuchnięte nogi a zbliżająca się miesiączka
Opuchnięte nogi mogą być wynikiem zmian hormonalnych w ciele kobiet. Często problem pojawia się tuż przed miesiączką, kiedy poziom progesteronu gwałtownie rośnie i zwiększa się tendencja do gromadzenia wody w organizmie.
W tym czasie często obserwuje się problem z zatrzymaniem wody w całym organizmie, nie tylko w obrębie nóg Typowy jest kłopot z zakładaniem i zdejmowaniem pierścionków.
Bardzo istotne, by zadbać w tym czasie o spożycie optymalnej ilości wody, unikać soli i żywności wysoko przetworzonej oraz dbać o systematyczny ruch.
A może to poważny problem?
Uczucie ciężkich, bolesnych nóg ma zazwyczaj banalną przyczynę. W nielicznych przypadkach może wskazywać na poważne problemy:
- choroby nerek,
- zakrzepica żylna,
- choroby endokrynologiczne,
- choroby stawów.
Dlatego jeśli zmiana stylu życia nie pomaga albo opuchnięte nogi są zdeformowane i bardzo bolesne niezwłocznie należy szukać pomocy lekarza.
Przeczytaj – pękające naczynka na nogach – typowo kobiecy problem.
Przydatne informacje! Na szczęście nie borykam się z tym problemem. Choć po swoim weselu, które przetańczyłam na szpilce całą noc, nie mogłam uwierzyć, widząc stan moich stóp i kostek. Nie mogłam włożyć nogi do buta na dzień następny!
Ja dokładnie miałam to samo. Cieszyłam się, że buty po ślubie zdjęłam dopiero następnego dnia, bo obawiam się, że jakbym je zdjęła na weselu, musiałabym chodzić boso
Nogi jak balony to była moja zmora w drugiej ciązy, akurat 9 miesiąc przypadał na lipiec, a lato zaczęło sie już w maju, więc te oststnie trzy miesiące były dla mnie udręką. Pomagały chłodne kąpiele ale nie na długo.
Oj tak, w ciąży problem jest wyjątkowo dotkliwy.
Kiedy jest ciepło, to faktycznie może być prawdziwy problem:)
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
Też mam ten problem, najtrudniej mi się odzwyczaić od siedzenia z nogą założoną na nogę.
Mi niestety też…
Taki problem miałam co najwyżej w baaardzoo długiej podróży 😛
To szczęściara jesteś 😉
Mojej Mamie nogi czasem puchną ale to chyba z ciśnienia
Mnie puchną jak za dużo siedzę przed kompem…
Znam ten ból….
Oj, też mam ten problem ale szczerze mówiąc mam to gdzieś bo w sumie nogi mnie nie bolą, a nie chcę zmieniać swojego aktualnego trybu życia, jedynie z tego powodu 😉
Sakurakotoo ❀ ❀ ❀