Kosze do segregacji śmieci i filtry na wodę zamiast plastikowych butelek
Podstawowym elementem składającym się na organiczne rozwiązania są osobne pojemniki na odpadki organiczne, szkło, plastik i papier. Dostępne są pojemniki o bardzo różnych wymiarach, dzięki temu z powodzeniem zmieszczą się nawet w niestandardowych szafkach. Recykling umożliwia powtórne wykorzystanie śmieci, np. papier może być produkowany z makulatury, a niekoniecznie ze świeżo ściętych drzew. Do segregowania można też wykorzystać wtórnie jakieś niepotrzebne pojemniki znajdujące się w mieszkaniu, które z powodzeniem zastąpią nowe kupione w sklepie.
Warto również minimalizować zużycie plastiku i zamiast kupowania całych zgrzewek wody mineralnej w plastikowych butelkach przestawić się na picie filtrowanej wody z kranu. Możliwości jest wiele, można stosować filtry na kran albo specjalne dzbanki z wkładami, które można zwracać do producenta. Warto wiedzieć, że jeden filtr może zastąpić nawet 100 butelek plastikowych z wodą mineralną.
Wtórne wykorzystanie zbędnych przedmiotów oraz miododajne rośliny na parapecie
Puste szklane słoiki bardzo dobrze sprawdzą się jako wazony na kwiaty, a aluminiowe puszki mogą zastępować doniczki. Szklane opakowania bardzo dobrze wyglądają na kuchennych półkach wypełnione kaszą, płatkami i mąką. Można je także zabrać na targ i poprosić o bezpośrednie zapakowanie do nich produktów. Na zakupy warto zabierać płócienne torby albo wiklinowe koszyki, które często pełnią w domu funkcję ozdobną. Rolki po papierze, zakrętki i kartony to dobra baza do tworzenia zabawek z dziećmi albo specjalnych dekoracji świątecznych. Drewniane skrzynki i palety odpowiednio pomalowane mogą zastąpić półki na ścianie albo stoliki.
Wiadomo, że co roku ubywa pszczół, sadzenie miododajnych roślin jest niezbędne do podtrzymania ich egzystencji. Sadząc kwitnące rośliny na balkonie, trzeba zrezygnować z używania chemicznych środków do oprysków. Należy też zwrócić uwagę, aby rośliny kwitły w różnych porach roku, wtedy pszczoły będą dłużej miały do nich dostęp. Do ulubionych roślin tych owadów należą: rumianek, dalie, aksamitki, macierzanka, mięta, róże, stokrotki, wrzosy i oregano.
Meble z drewna i energooszczędne sprzęty
Meble wykonane z drewna są używane znacznie dłużej niż z innych materiałów, po ich wykorzystaniu surowiec ten jest całkowicie biodegradowalny. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest odnawianie starych foteli, kanap, krzeseł i powtórne ich wykorzystywanie, można dzięki temu uzyskać nowe i oryginalne meble. Drewno jest materiałem, który stanowi bazę dla wszystkich wnętrz inspirowanych naturą, apartamenty w Poznaniu i w innych miastach również można urządzić w modnym ostatnio stylu organicznym.
Kupując sprzęt AGD, warto przeglądać jego parametry głównie pod kątem energooszczędności. Im więcej plusów znajduje się przy symbolu A, tym bardziej sprzęt jest efektywny i oszczędny. Energooszczędne funkcje lodówki sprawiają, że zużywa ona o 50% mniej energii niż ten sam sprzęt, który takich funkcji nie posiada. Troska o środowisko zakłada również korzystanie z energooszczędnych żarówek oraz oświetlenia LED.
Nie korzystam z używek. Zawistna nie jestem, ale dtresu nie potrafię uniknąć.
Świetne rozwiązania. Ja właśnie zostawiam sobie takie ładne słoiki czy butelki na wazony, a storczyka trzymam w kubeczku po śmietanie czy czymś tam 😀 Od dawna segreguję śmieci 🙂
Zdecydowanie warto wcielić te rozwiązania w życie.
Bardzo cenne porady.