Pielęgnacja twarzy po 40 roku życia. Jak to robić dobrze?

1

Jeśli chcesz zachować w dobrej kondycji skórę po 40, musisz o nią dbać. To oczywistość. Jest jednak coś, o czym nie zawsze się mówi. Musisz robić coś więcej niż jeszcze 10 lat temu. Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po 40 roku życia? Oto ważne zasady.

Pielęgnacja twarzy po 40 roku życia

Czy po 40 jest za późno, by zacząć dbać o skórę?

Nigdy nie jest za późno. To po pierwsze. Po drugie warto zaznaczyć wyraźnie, że jeśli wcześniej pielęgnacja Twojej skóry była daleka od ideału, to teraz najprawdopodobniej nie usuniesz skutków wcześniejszych błędów. Możesz je co najwyżej zminimalizować, jednak nie wykasujesz ich w pełni.

Na ten moment możesz wyraźnie spowolnić proces starzenia się skóry w latach następnych. To istotne, bo po 40 z uwagi na zmiany hormonalne proces starzenia może postępować gwałtownie i dość niespodziewanie. Około 45 roku życia spada gwałtownie produkcja estrogenu i proces ten postępuje aż do menopauzy. Dodatkowy problem to spadek kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność i gładkość skóry.

Skutkiem tego jest:

  • zmniejszona grubość skóry,
  • zwiększona suchość,
  • mniejsza elastyczność,
  • wiotczenie skóry.

Kto szybciej się starzeje?

Pielęgnacja twarzy po 40 roku życia. Dbaj o dobry demakijaż

Od czego zacząć?

Podstawa to odpowiednie oczyszczanie. Dobierz kosmetyk dostosowany do Twojej skóry. Powinien się dobrze pienić i usuwać zanieczyszczenia zgromadzone na skórze. Jeśli masz skórę suchą, wybierz preparat zawierający składniki o działaniu nawilżającym, jeśli tłustą, skłonną do zmian trądzikowych, oczyszczające i uspokajające gruczoły łojowe, na przykład kwas salicylowy.

Przeczytaj – 6 kroków do pięknej cery po 40.

Pielęgnacja twarzy po 40 roku życia. Postaw na bogate w składniki aktywne serum

Krem to może być za mało. Sięgnij po aktywne serum, które nałożysz na skórę już po jej oczyszczeniu. Powinnaś zainteresować się kosmetykami z witaminą C, E, i innymi przeciwutleniaczami, które pozawalają naprawić powierzchnię skóry i uchronić ją przed dalszymi uszkodzeniami.

Wieczorem z kolei nałóż na skórę serum z pochodną witaminy A – retinolem. Jest to najlepsza substancja aktywna o działaniu regenerującym, odświeżającym, która pozwala odmłodzić skórę. Retinol przynosi naprawdę dobre efekty. Jeśli jednak nie stosowałaś go wcześniej, zacznij aplikację ostrożnie, powoli, od najmniejszego stężenia. Niestety retinol może prowadzić do nadmiernego łuszczenia się skóry, a także do powstawania podrażnień.

Krem po 40 to podstawa

Kilka minut po nałożeniu serum (gdy skóra wyschnie), nałóż dobrze dobrany krem na dzień. Zwróć uwagę na typ swojej skóry, tak, by składniki używane w kosmetyku świetnie na nią oddziaływały. Oprócz działania nawilżającego, możesz zyskać działanie regulujące produkcję sebum, zmniejszające widoczność zaskórników, silnie odżywcze, czy chroniące przed nadmiernym wysuszeniem powierzchni skóry.

Po 40 roku życia produkcja sebum spowalnia, dlatego używanie dobrego kremu jest niezbędne. Ważna informacja to taka, by przesadnie nie eksperymentować, bo niestety zbyt częsta zmiana stosowanego specyfiku może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Przeczytaj, jaki krem po 40 wybrać.

Inny na dzień. Inny na noc

Krem na noc powinien się różnić od tego stosowanego na dzień. Nocny preparat dobrze, by był bogaty w składniki odżywcze, zatrzymujące wilgoć, regenerujące skórę i wzmacniające ją. Warto wykorzystać nocny czas, żeby wspomóc wymianę komórkową i zaktywizować odnawianie skóry.

Dodatkowy pod oczy. Krem po 40 pod oczy

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zainwestuj w krem pod oczy. To kosmetyk obowiązkowy po 40. Pozwala bowiem wzmocnić i odżywić delikatny obszar pod oczami, dbając o cieńszą skórę na tym obszarze.

Jeśli masz problemy z obrzękami pod oczami, przechowuj krem w lodówce. Będziesz mogła szybko z jego pomocą zmniejszyć naczynia krwionośne i pozbyć się obrzęków.

Pielęgnacja twarzy po 40 roku życia. Pamiętaj o UV

Jeśli chcesz dbać o dobrą kondycję skóry po 40, koniecznie sięgaj po dobre kremy z filtrami UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest najważniejsza. Niestety to promienie słoneczne powodują na skórze uszkodzenia, odpowiadają za przedwczesne oznaki starzenia. Sprawiają, że na skórze pojawiają się szpecące przebarwienia.

Co tydzień maseczka

Raz w tygodniu nakładaj maseczkę (czasami wskazane jest robienie tego częściej – w zależności od wybranego produktu). Możesz wybrać kosmetyk oczyszczający, odżywiający, nadający skórze blasku, relaksujący. Maseczka nie tylko sprawia, że w jednej chwili dostarczasz mnóstwo cennych składników skórze, ale również odpoczywasz, niejako relaksujesz się na zawołanie. 🙂

Domowe maseczki przeciwzmarszczkowe – 5 maseczek za grosze

I jeszcze o tym, że jesteś tym, co jesz

Pielęgnacja twarzy po 40 roku życia nie powinna koncentrować się tylko na używanych kosmetykach. Zwróć uwagę, czy swoimi nawykami żywieniowymi nie czynisz skórze krzywdy.

Przede wszystkim maksymalnie ogranicz ilość słodyczy, które mocno negatywnie wpływają na cerę. Nie tylko przyspieszają jej starzenie, ale też zwiększają ilość wyprysków. Spróbuj jeść mniej cukru, a szybko zauważysz różnicę.

Zamiast tego sięgnij po warzywa i owoce, rośliny strączkowe, pełnoziarniste, sięgnij po pokarmy bogate w probiotyki: kefir, jogurt naturalny, jarmuż, kiszoną kapustę. Dbaj o odpowiednią ilość dobrych tłuszczów omega 3 w diecie (sięgaj po olej lniany, siemię lniane i tłuste ryby).

Dodawaj kilka kropli soku z cytryny lub limonki do wody, którą pijesz. W ten sposób możesz dbać o nawilżenie skóry i kontrolować proces zatrzymywania wody w organizmie.

Koniecznie rzuć palenie. Niestety palenie papierosów bardzo negatywnie wpływa na wygląd skóry.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj