Najczęstsze problemy z włosami, które występują latem – jak sobie z nimi poradzić?
Jednym z najczęstszych problemów, który pojawia się w okresie letnim, dotyczy tak naprawdę nie samych włosów, ale… skóry głowy. Podczas ciepłych miesięcy u wielu osób nasila się łojotok, co wiąże się z tym, że włosy szybciej wyglądają nieświeżo, a nawet pojawia się między nimi złuszczony, martwy naskórek – łupież. Dlaczego tak się dzieje? Sama wysoka temperatura sprzyja wzmożonemu poceniu, które także dotyczy skóry głowy. Dodatkowo stałe zmiany temperatur – od upału na zewnątrz, do chłodnego powiewu wewnątrz klimatyzowanych pomieszczeń – wzmagają aktywność gruczołów łojowych znajdujących się na skórze głowy. Aby zapobiegać łojotokowi i przetłuszczaniu się włosów latem, warto wybierać szampony, które uspokoją pracę wspomnianych gruczołów. W składach kosmetyków należy poszukiwań ekstraktów z łopianu, mięty, cytryny, a także cynku i innych minerałów. Mycie skóry głowy takimi produktami z jednej strony ograniczy łojotok, a z drugiej – zapewni długie uczucie świeżości, niwelując konieczność codziennego mycia włosów. Dodatkowo można zaopatrzyć się we wcierkę ograniczającą łojotok (np. z ekstraktem z mięty, pokrzywy lub z wodą brzozową), którą nakłada się na skórę głowy po myciu.
Drugi problem, który może występować równolegle do kłopotów z przetłuszczającą się skórą głowy, są wysuszone końcówki. Wiele osób porównuje ich strukturę do struktury siana – są one często nieprzyjemne w dotyku, trudno je rozczesać, szybko ulegają uszkodzeniom mechanicznym (a zwłaszcza łamaniu i rozdwajaniu). Aby zniwelować ten efekt, należy jak najczęściej nawilżać końcówki włosów. W jaki sposób? Po pierwsze – odżywka (lub maska)! Warto zaopatrzyć się produkt z proteinami (mlecznymi lub jedwabnymi), które tymczasowo uzupełnią ubytki w strukturze włosa i wygładzą go oraz w produkty z emolientami (olejami) – nawilżającymi włosy i zwiększającymi ich elastyczność, a tym samym – odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Podstawy pielęgnacji włosów latem powinny obejmować również skrupulatną ochronę przeciwsłoneczną. Dlaczego jest to tak ważne? O tym poniżej…
Ochrona włosów przed słońcem
Promieniowanie UV ma destrukcyjne działanie na komórki w skórze. Świadomość tego mechanizmu (a także związanych z nim powikłań, w postaci – przykładowo – przebarwień i nowotworów skóry) jest coraz większa, dlatego chętniej sięgamy po kremy z filtrem o wysokich faktorach. A co z włosami? One również narażone są na niszczące działanie promieniowania UV! Melanina zawarta we włosach, pod wpływem intensywnego działania słońca ulega uszkodzeniom i rozpadowi – to daje efekt rozjaśnienia wierzchniej warstwy włosów. Niestety, konsekwencja tego procesu jest również rozchylenie łusek włosów, co sprawia, że poszczególne kosmyki zahaczają o siebie i zniszczenia wciąż postępują, a wilgoć zawarta we włosach szybciej odparowuje (to dlatego zniszczone włosy szybciej wysychają – mają po prostu większą powierzchnię parowania). Aby temu zapobiegać, należy stosować kosmetyki i metody mające na celu ich ochronę latem.
Przebywając na słońcu (czy to na plaży, czy w mieście) nie można zapominać o nakryciu głowy. Może być to kapelusz, chustka lub czapka w jasnym kolorze. Dzięki zakrywaniu włosów i głowy nie tylko unikamy zniszczeń wywoływanych promieniowaniem UV na włosach, ale również minimalizujemy ryzyko powstania udaru słonecznego. Oprócz tego, po wakacyjnych kąpielach w słonej wodzie, należy pamiętać o wypłukaniu włosów z soli (obecność tego minerału we włosach przyczynia się bowiem do ich przesuszenia). Kolejnym aspektem ochrony włosów przed słońcem jest stosowanie kosmetyków z filtrami UV w formie wygodnych do użycia mgiełek. Nie obciążają one fryzury, a jednocześnie niwelują szkodliwe działanie promieniowania słonecznego.
Pielęgnacja to nie wszystko – pamiętaj o nawodnieniu, diecie i suplementacji
W kontekście pielęgnacji włosów i skóry wiele mówi się o roli nawodnienia organizmu – dotyczy to zwłaszcza okresu letniego, w którym zapotrzebowanie komórek na wodę wzrasta. Aby włosy po urlopie prezentowały się dobrze, warto więc pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Dodatkowo nie należy zapominać o tym, że komórki ciała czerpią materiał budulcowy i energię do podziału z „paliwa”, które dostarczamy do organizmu w postaci pożywienia. Orzechy, zdrowe tłuszcze, skorupiaki, zielone warzywa pełne witamin – to produkty, które warto spożywać na co dzień, by włosy były piękne, mocne i zdrowe.
Oprócz zwrócenia uwagi na dietę i poziom nawodnienia organizmu, w walce o zachwycające włosy latem, warto sięgnąć po suplementy – zwłaszcza te z biotyną (czyli naturalnym materiałem budulcowym włosów) oraz z witaminą B2 (przeciwdziałającą skutkom stresu oksydacyjnego, który działa destrukcyjnie nie tylko na komórki włosów, ale również przyspiesza starzenie się skóry). Jednym z suplementów, który łączy w sobie działanie tych substancji, jest Merz Spezial Dragees, w formie wygodnych do połykania drażetek. Dodatkowo zawiera w swoim składzie m.in. cynk oraz kwas pantotenowy, zapobiegający wypadaniu włosów.
Podsumowanie
Pielęgnacja włosów latem to tak naprawdę inwestycja w ich wygląd w przyszłości. Brak ochrony przeciwsłonecznej, nawilżenia końcówek czy normalizacji pracy gruczołów łojowych w skórze głowy – to wszystko sprawia, że włosy niszczą się, a jesienią może okazać się konieczne ich ścięcie lub przynajmniej odświeżenie fryzury. Co zrobić, aby temu zapobiec? Wystarczy stosować się do kilku prostych zaleceń, uwzględniających ochronę włosów przed promieniowaniem UV (zakrywanie głowy kapeluszem, chustą lub czapką, aplikacja mgiełki z filtrem), ich nawilżanie właściwie dobranymi kosmetykami, ale również dbanie o dietę, nawodnienie organizmu, a – w razie potrzeby – o suplementację.
Ja swoje włosy stara się myć dobrymi szamponami nawilżającymi, a latem dodatkowo stosuję szampony chroniące je przed wysokimi temperaturami. W tym roku w tropiki nie jedziemy ale słoneczne i upalne dni zdążają sie być nawet w Norwegii 🙂
Bardzo cenne porady. 😊
Bardzo ważne i przydatne porady. Żeby mieć piękne włosy, trzeba się o nie odpowiednio troszczyć i chronić przed słońcem 🙂
Ja mam grube i gęste włosy, więc latem zachowanie ich w dobrej kondycji i świeżym wyglądzie to prawdziwe wyzwanie.
Dieta jest zawsze bardzo ważna ❤