Nieważne, kiedy, nieważne, gdzie, ważne z kim. I choć powiedzenie to nie oddaje w pełni istoty i znaczenia pierwszego razu, to podkreśla to, co najistotniejsze – wybór odpowiedniej osoby. Psychologowie nie pozostawiają złudzeń pierwszy raz ma ogromne znaczenie na nasze postrzeganie siebie, własnej seksualności oraz na przyszłe życie erotyczne, dlatego tak istotne jest, by zadbać o wszystkie te drobne szczegóły, które podczas zbliżenia mają znaczenie. Być może wydaje Ci się, że lepsze od „wiecznego dziewictwa” jest zrobienie tego “tu i teraz”. Prawda jest jednak taka, że naprawdę nie warto się spieszyć.
Pierwszy raz – kiedy?
Średni wiek, kiedy Polacy decydują się na pierwszy raz to 19 lat. To średnia. Wiesz, jak ona działa?
Przykład. Ja i stół z trzema nogami mamy średnio 2,5 nogi. Zgadza się? Nie. Bo mam tylko dwie, a stół nadal ma trzy, mimo że teoretycznie mamy po 2,5.No właśnie….
Dlatego średnia niewiele tak naprawdę mówi o wieku inicjacji. Innymi słowy swój pierwszy seks możesz przeżyć w wieku 16 lat, jak również 25.
No to wróćmy do statystyk. Młode Polki zaczynają życie seksualne średnio w wieku 19 lat, czyli o rok później niż średnio w Europie i o dwa lata później niż Niemki, czy Czeszki. Czy to dobrze? Nie wiem. Na pewno późniejszy wiek rozpoczęcia inicjacji zwiększa szansę na podjęcie odpowiedniej decyzji co do wyboru dobrego partnera. Kobieta ma również więcej czasu na podjęcie decyzji. Niestety gwarancji nigdy nie ma, ani po 20 stce ani po 30stce.
Z pewnością bezpieczniej zrobić o później niż zbyt wcześnie…
A może liczby są nieprawidłowe?
Jak się mają powyższe liczby, gdy zestawimy je z rosnącą liczbą nastoletnich ciąż?
Obecnie co 20. urodzone dziecko rodzi nastolatka.
Dużo? Mało? Jak wiele pomaga edukacja?
Dlatego naukowcy i lekarze sugerują, że średni wiek rozpoczęcia współżycia jest w Polsce zawyżony. O pierwszych razach się nie mówi, sam fakt zbliżenia jest ukrywany, często z powodu wstydu i zawodu wynikającego ze zbliżenia(okazało się ie tak fajnie, jak miało być, co zresztą nie jest zaskoczeniem, bo wszystkiego trzeba się nauczyć, też bycia razem…). A także z powodu obawy przed konsekwencjami dotarcia tej wiedzy do rodziców.
Aż 61% zbliżeń zabezpieczanych jest prezerwatywą
Badania wykazują, że najczęstszą metodą antykoncepcyjną podczas pierwszych zbliżeń są prezerwatywy. Do ich używania przyznaje się aż 61% badanych osób. Nie jest to zaskoczeniem, skoro ta metoda jest najtańsza i najlepiej dostępna.
Na drugim miejscu wymienia się pigułki antykoncepcyjne. Po tę metodę w Polsce sięga 15% młodych Polek przed pierwszym razem. Wymaga ona oczywiście wizyty u lekarza, badań i otrzymania recepty.
Aż 24% młodych kobiet przyznaje, że nie stosowało żadnej metody antykoncepcyjnej podczas pierwszego razu. Mając na uwadze te dane, nie dziwi ogromna skala nastoletnich ciąż.
Pigułki tak, ale średnio 3 lata po pierwszej inicjacji
Podczas pierwszych zbliżeń sięgamy głównie po prezerwatywy. Decyzja o stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych zostaje podjęta dopiero około 3 lata po pierwszym razie. Dlaczego?
Motywy są różne, jednak przeważający to częstotliwość zbliżeń (im do seksu dochodzi częściej, tym chętniej sięgamy po tabletki), jak również dostępność wybranego środka antykoncepcyjnego (prezerwatywy kupimy właściwie wszędzie, po tabletki antykoncepcyjne trzeba udać się do lekarza).
Niemal wszystkie artykuły donoszą, że wiek inicjacji seksualnej obniża się. Podczas badań w tak zwanym terenie i w trakcie przeprowadzenia anonimowych ankiet te dane się nie potwierdzają. Wynika z nich, że średni wiek inicjacji seksualnej to 19 lat. I co chyba najbardziej przerażające, aż co czwarta kobieta nie stosuje żadnej metody antykoncepcyjnej podczas swojego pierwszego razu.
Nie dziwi zatem, że tak wiele jest nieplanowanych ciąż, głównie wśród nastolatek.