Choć umiejętność pięknego mówienia po prostu w życiu się przydaje, to i tak cenniejsze od słów są czyny. To one weryfikują wszystko. Mówią więcej niż najpiękniejsze słowa, bo są głośniejsze i bardziej wymowne. Pokazują po prostu prawdę.
“Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być – nie wiemy, kim jesteśmy.” J. Dukaj
- Można mówić pięknie, a życzyć komuś źle.
- Można uśmiechać się, poklepywać po plecach, a potem odchodzić na bok, by podstawiać komuś nogę.
- Można oszukiwać, mydląc komuś przez lata oczy, śmiejąc się z jego naiwności.
- Można być wprawnym kłamcą i manipulatorem.
- Można mówić: “możesz na mnie polegać”, a kiedy przyjdzie godzina próby, pokazać środkowy palec.
- Można zapewniać o swojej gotowości do pomocy, ale gdy ta pomoc jest potrzebna, być każdorazowo “mocno zajętym i poza zasięgiem”.
- Można mówić, jak bardzo kogoś się ceni, a potem tę samą osobę obgadywać w najgorszy możliwy sposób.
- Można zapewniać o swoim pięknym charakterze, jednak często słowa to czcze życzenia. Nie wytrzymują konfrontacji z prawdziwymi problemami. Bo okazuje się, że wiele nam brakuje do wzoru, na jaki się stylizujemy.
- Najtrudniej zachować się właściwie, gdy sytuacja jest kryzysowa. Łatwiej mówić o swoim złotych charakterze, gdy siedzi się na wygodnym fotelu i nie trzeba nawet kiwnąć palcem.
- Można snuć hipotezy o własnej prawości i nie mieć z nią nic wspólnego.
“Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Wierz mi, malutka, żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się. “Andrzej Sapkowski
Warto ludzi słuchać, ale przede wszystkim należy ich obserwować. To, co mówimy często nie jest tożsame z tym, co robimy. Bo po czynach ich poznacie…
“Określają nas nasze czyny. To, co wybieramy. To, czemu stawiamy opór. To, za co gotowi jesteśmy umrzeć.” Karen Marie Moning
Dlatego w ślad za słowami powinny iść czyny…