Przykłady zachowań narcystycznych

3

Narcyz wie lepiej. Zawsze. Uważa, że jest po prostu lepszy od innych. Ma niespotykaną wśród innych świadomość i zasoby, które dają mu prawo, żeby bezlitośnie oceniać świat. Jest perfekcyjny w krytykowaniu. Błyskawicznie wypunktuje błędy. Nic mu nie umknie. Jak go jednak rozpoznać? Okazuje się, że jest sposób. Bardzo szybko demaskują go przykłady zachowań narcystycznych. Takie jak te.

przykłady zachowań narcystycznych

Przykłady zachowań narcystycznych. Narcyz chce mieć kontrolę

Narcyz musi wszystko wiedzieć. Jeśli czegoś mu nie powiesz, a on dowie się o tym przypadkiem, będzie Ci wiercił dziurę w brzuchu, żeby dowiedzieć się wszystkiego. Nie przyjmuje odmowy. Powiesz mu, że to nie jego sprawa lub że o danej rzeczy nie będziecie rozmawiać? Będzie drążył, wypytywał, szukał. Aż się dowie. On musi wszystko wiedzieć i mieć pełną kontrolę nad otoczeniem. Lubi być bowiem dobrze poinformowany. I najlepiej jeśli kontroluje też Ciebie.

Po co? Najczęściej po to, żeby Cię zgnębić, skrytykować, wyśmiać. Bardziej subtelnie lub wprost. I poczuć się lepiej sam ze sobą. Narcyz lubi o wszystkim wiedzieć, żeby móc pokazać, że on umie lepiej. I w ogóle radzi sobie w życiu jak profesjonalista.

Będzie prawił Ci morały, pouczał Cię. Narcyz tak ma. Dlatego nic dziwnego, że Ty zrobisz wszystko, żeby zachować swoje życie dla siebie. Wiesz, że obowiązuje tu zasada – im on mniej wie, tym lepiej dla wszystkich.

Zachowanie narcystyczne. Bycie w centrum uwagi

Narcyz musi być w centrum uwagi. Inaczej przepada.
Dlatego zrobi wszystko, żeby skupić na sobie spojrzenia. Często mu się to udaje. Dla ludzi nieznających go zbyt dobrze może być urokliwą, pełną wdzięku osobą. Może elektryzować i przyciągać niczym magnes. Dopiero bliższe poznanie sprawi, że zachowania narcystyczne staną się dużo bardziej jednoznaczne. I można mieć świadomość, z kim naprawdę ma się do czynienia.

Szukanie kozła ofiarnego

Narcyz nigdy nie przyzna się do błędu. Nie usłyszysz z jego ust przeprosin. Nie ma mowy. Co najwyżej dowiesz się, że sytuacja była niesprzyjająca. Dlatego on po prostu nie miał wyjścia. Okoliczności zewnętrzne sprawiły to, że tak się stało.

Najczęściej jednak winni będą inni ludzie. Narcyz to ekspert w szukaniu kozła ofiarnego. Nigdy nie przyzna się do błędu. Zawsze winny jest ktoś inny. Jego wywody bywają śmieszne, absurdalne, ale on niewiele sobie z tego robi. Bo wie lepiej.

Nie mam czasu. Ty masz mieć

Narcyz nie ma nigdy czasu. Jeśli ma coś załatwić, w czymś pomóc, absolutnie nie pobrudzi sobie rąk. Nie pochyli się nad innymi. Osoba słabsza jest dla niego gorsza, nie warta jego najmniejszej uwagi.

On nie ma czasu, zawsze ma zapchany grafik, nieustannie gdzieś gna, choć obiektywnie patrząc z boku wydaje się, że wcale nie ma zbyt wiele obowiązków. Sprawia jednak wrażenie człowieka sukcesu.

Takiego, co to zawsze ma wiele opcji. I jeśli musi z jakiejś zrezygnować dla ciebie da ci to wyraźnie do zrozumienia.

Jest wprost rozchwytywany – w jego opinii. Dlatego zawsze mu nie po drodze. Sam się nie wykazuje, jednak oczekuje od Ciebie, że Ty będziesz. Będziesz zawsze w gotowości, przybywała na zawołanie. Gdy tylko będzie Ciebie potrzebować, Ty masz być. I już. W drugą stronę tak nie działa.

Narcyz to królewicz, któremu masz usługiwać

On decyduje, na jakich warunkach się widujecie, kiedy, gdzie i jak długo. Dużo mówi, ale gdy Ty zaczniesz, on wstanie z wymowną miną, informując krótko, że się spieszy.

Przykłady zachowań narcystycznych. Nie wolno popełniać błędów

Narcyz ma dość charakterystyczne przekonanie na temat świata. Popełnianie błędów uważa za czynność niegodną człowieka. Błędy nie czynią nas doskonalszymi, nie są przystankiem w drodze do doskonałości.

Błędy nie uczą. One przygniatają. Sprawiają, że tracimy twarz.
Dlatego narcyz nie popełnia błędów. Tak on twierdzi, bo oczywiście prawda jest całkowicie inna.

Na początku często trudno rozpoznać narcyza. Jednak już nieco dłuższe przebywanie z nim pokazuje jego lęk unaoczniający się charakterystycznymi zachowaniami. Te opisane wyżej są najbardziej charakterystyczne.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj