Swędzące krostki na łokciach mogą mieć różne przyczyny: od uczulenia, zmian infekcyjnych, atopowych, łojotokowych, podrażnień, a kończąc na łuszczycy. Skóra na łokciach jest podatna na zmiany, gdy się pojawią, warto je obserwować i w razie konieczności udać się do lekarza.
Swędzące krostki na łokciach – pierwsza pomoc
Nawet jeśli nie miałaś nigdy problemu z alergią, to nawet w dojrzałym wieku możesz zostać zmuszona rozpocząć z nią walkę. Wyprysk kontaktowy może pojawić się niezależnie od wszystkiego. Uczulić może niemal wszystko – nowy (lub o zgrozo nawet stary) proszek do prania, mydło, płyn do płukania tkanin, nikiel w klamrze od spodni, czy w guzikach.
Zmiany na skórze mogą pojawić się w okresie osłabienia odporności, zmęczenia, stresu, tuż przed miesiączką, w okresach, kiedy jesteś podatniejsza na szkodliwy wpływ czynników z zewnątrz.
Jeśli swędzące krostki na łokciach są:
- drobne, czerwone,
- mają postać drobnych grudek, pęcherzyków,
- skóra jest sucha, napięta,
- swędzi
spróbuj dobrze natłuścić zmienione chorobowo miejsce. Nanoś obficie tłusty krem kilka razy dziennie.
Dodatkowo możesz pić syrop przeciwalergiczny dostępny w każdej aptece bez recepty lub wapno. Jeśli zmiany nie zmniejszą się, a swędzenie nie ustąpi po jednym czy dwóch dniach, niezbędna będzie wizyta u dermatologa.
Swędzące krostki na łokciach – atopowe zapalenie skóry
Swędzące krostki na łokciach mogą wskazywać również na atopowe zapalenie skóry nieobliczalną i nieuleczalną chorobę, o okresach remisji i zaostrzenia, trwającą całe życie. AZS tym różni się od wyprysku kontaktowego, że ma charakter nawracający i bardziej poważny przebieg.
Najczęściej oprócz krostek AZS towarzyszą:
- zmiany rumieniowe poprzedzające wystąpienie krostek,
- skóra jest bardzo sucha,
- czasami skóra puchnie, pojawiają się wysięki,
- zmiany pojawiają się okresowo, nawracająco.
Swędzące krostki na łokciach – może to łuszczyca?
Najczęstszą przyczyną swędzących krostek na łokciach są zmiany alergiczne, wyprysk kontaktowy. Czasami jednak wskazują na łuszczycę, chorobę o podłożu genetycznym, która może ujawnić się w każdym wieku, zazwyczaj po infekcji czy silnym stresie.
Objawami łuszczycy są:
- czerwonobrunatne krostki,
- krostki pojawiają się na łokciach, w okolicy kolan, na krzyżu,
- na krostkach pojawia się srebrna lub szara łuska,
- zmiany na początku nie są duże, mają średnicę najwyżej 2 cm.
W moim przypadku najczęściej do różnych, dziwnych, niekontrolowanych zmian na skórze dochodzi na około 5-6 dni przed miesiączką.