Coraz częściej przy okazji ważnych uroczystości decydujemy się na zakup tortu artystycznego stanowiącego kuszącą alternatywę dla “taśmowo” przygotowywanych tortów w sieciowych cukierniach. Co prawda torty artystyczne są droższe niż klasyczne, jednak ich wygląd i smak mają rekompensować dodatkowy wydatek. O przygotowywaniu tortów na specjalne zamówienie rozmawiam z Dawidem Tomaszewskim z Pracowni Artystycznej Słodka Fanaberia w Bydgoszczy.
Jakie torty najchętniej zamawiane są kolejno na 20, 30 i 40 urodziny?
Bardzo różne. Głównie są to torty tematycznie związane z pracą, zainteresowaniami, zamiłowaniami Jubilata. Im późniejsze urodziny, tym można zauważyć coraz większe poczucie humoru i większy dystans. Pomysły klientów są niesamowite i mimo, że na przestrzeni lat mamy dorobek tysięcy tortów, to nadal niektóre pomysły potrafią nas zaskoczyć. Ale to dobrze, ponieważ dzięki takim sytuacjom możemy robić coś nowego, innego, nietypowego, nieszablonowego. Ogromną przyjemność sprawia nam wykonywanie takich żartobliwych tortów, czasami nawet nieco pikantnych. Uwielbiamy klientów z poczuciem humoru, gdyż jesteśmy stosunkowo młodym zespołem, uważamy, że nam też go nie brakuje i zdecydowanie wolimy pracować z wesołymi, uśmiechniętymi ludźmi, mającymi dystans do siebie i tego co robią, co sobą reprezentują.
Czy w sezonie wiosna-lato i jesień-zima klienci decydują się na inne warianty?
Nie zauważyliśmy większej zależności tematyki tortu od pory roku w przypadku tortów okolicznościowych… Zauważamy natomiast, że klienci w znacznej mierze uwzględniają sezon/porę roku w przypadku organizacji wesel. Tutaj zdecydowanie w miesiącach wiosennych i letnich króluje lekka, świeża kolorystyka, natomiast w miesiącach jesienno – zimowych mocne, dominujące kolory typu czerwień, brąz. Przełom grudnia i stycznia obfituje w zamówienia w tematyce świątecznej oraz zimowej. Da się to zauważyć zarówno w przypadku dekoracji tortów, ale przede wszystkim w przypadku słodkich stołów, które również wykonujemy. Tutaj dekoracja samego stołu, jak również asortymentu niemalże obligatoryjnie jest dostosowana do pory roku.
Najbardziej zaskakujące zlecenie, jakie Państwo otrzymaliście?
Było ich wiele, aczkolwiek tak jak już wspomniałem na wstępie z racji bagażu doświadczenia i ilości realizacji coraz mniej pomysłów potrafi nas zaskoczyć… Wykonywaliśmy i nadal wykonujemy czasami zupełnie niesamowite torty, co niezmiernie nas cieszy, ponieważ dzięki temu możemy się rozwijać i nie popadamy rutynę, która potrafi podciąć skrzydła nawet najlepszym. Nasze hasło reklamowe brzmi “Spełnimy Twoje słodkie fanaberie…” i zgodnie z tą dewizą, staramy się realizować nawet najbardziej “odjechane” pomysły klientów. Znakomita większość naszych wyrobów zamawiana jest życzliwie, z troski, z głębi serca, chociaż sporadycznie zdarzają się także dedykacje nie do końca sympatyczne, przychylne, przyjazne (przykładów wolałbym nie przytaczać). Były już nawet zamówienia na torty rozwodowe…
O czym należy pamiętać, zamawiając tort artystyczny?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pracownie, które wykonują tego typu torty nie działają tak jak duże, przemysłowe cukiernie, które nastawiają się na masową produkcję. Naszym celem jest jest manufaktura, nie posiadamy nawet katalogu produktów, ponieważ ofertę zawsze staramy dostosować się do potrzeb i możliwości klientów. Wszystkie nasze wyroby wykonujemy od początku do końca ręcznie i we własnym zakresie. Ze względów logistycznych i technologicznych niestety nie ma możliwości zamówić tortu “dzisiaj na jutro”. W zależności od terminu i stopnia skomplikowania dekoracji na torcie zamówienia należy składać z odpowiednim wyprzedzeniem, czasami jest to nawet kilkanaście tygodni. O tym właśnie klienci nie pamiętają. Pewnych kwestii natury technicznej nie da się “przeskoczyć” i w pewnym momencie jesteśmy zmuszeni odmówić, chociaż bardzo byśmy chcieli spełnić marzenia wszystkich klientów. W takich przypadkach nie pomagają nawet próby typu “cena nie gra roli, ja muszę mieć ten tort na sobotę”. Nie wszystko da się kupić i owszem w naszej działalności jak w każdym biznesie pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Nie możemy sobie pozwolić na przyjęcie większej ilości zamówień niż nasze moce przerobowe, bo to odbiłoby się na jakości naszych wyrobów, a na to nie możemy sobie pozwolić.
Czy przygotowują Państwo torty dla osób z alergiami i nietolerancjami?
Tego typu zamówienia nie są dla nas problemem, ponieważ mamy odpowiednie zaplecze techniczne i logistyczne (m. in. współpracujemy z dyplomowanym dietetykiem), aczkolwiek realizujemy ich coraz mniej, ponieważ wymagają one znacznie większej uwagi i zaangażowania, modyfikacji procesu technologicznego oraz właściwej organizacji stanowisk pracy, a na to niestety nie zawsze mamy czas…
Jak to jest z tortami na wieczór panieński? Nadal królują odważne propozycje?
Torty na wieczory panieńskie, kawalerskie bywają bardzo różne… Czasami są to typowo kobiece torty typu torebka z kosmetykami, tort ze szpilką, z motywem kwiatowym, a czasami są to bardzo odważne, frywolne motywy z głębokim podtekstem. I tu ciekawostka: taką prawidłowość zauważamy znacznie częściej w przypadku tortów dla pań, na wieczory panieńskie niż w przypadku panów.
Kto częściej zamawia tort – kobieta czy mężczyzna?
Zdecydowanie częściej kobieta. Proces zamawiania tortów to temat rzeka i moglibyśmy o nim napisać książkę. Zamówienia składane przez kobiety i mężczyzn są diametralnie różne. W przypadku mężczyzn w 90% przypadków zamówienie wygląda mniej więcej tak: “moja żona ma w sierpniu 40-te urodziny, jest lekarzem, lubi kwiaty i ma psa, który jest jej oczkiem w głowie. Kompozycję dekoracji zostawiam Wam”.
Zupełnie inaczej wygląda zamówienie składane przez kobiety i wygląda mniej tak: “Zamawiam tort na urodziny mojego męża, który w sierpniu ma urodziny. Chciałabym tort z motywem samochodu marki Mercedes z figurką na górze tortu. Drugie piętro poproszę w kształcie opony w kolorze czarnym, a trzecie z motywem widocznym na zdjęciach z załącznika nr 1, w kolorze o jeden odcień jaśniejszym niż ten widoczny na zdjęciu nr 2” itd. itd. Tutaj z reguły mamy do czynienia z opisem na kilkanaście/kilkadziesiąt zdań szczegółowo precyzującym wizję tortu.
Jak widać oba typy zamówienia są zupełnie różne, ale dla nas i jedne, i drugie stanowią pewnego rodzaju wyzwanie, ponieważ z jednej strony musimy pracować w pełnym skupieniu żeby jak najdokładniej wykonać tort zgodny z obszernym zamówieniem, a z drugiej możemy nieco puścić wodze fantazji i wykazać się odrobiną kreatywności.
Ja uwielbiam robić torty, może dlatego że robię je tylko dwa razy do roku więc pomysłów jest zawsze sporo i zabawy różniez 🙂
Za to mój mąż lubi kupować gotowe, ale w tym roku mam nadzieję że spróbuję swoich sił i choć jedno warstwowy dla mnie stworzy 🙂
Trzymam mocno kciuki, żeby Mąż Cię zaskoczył w tym roku 🙂
Bardzo lubię piec i kiedyś chciałabym umieć zrobić super wypasiony tort jak wyżej. 🙂
Ja też chciałabym umieć…Ale o ile upiec dam radę, o tyle tak ozdobić to nie…;)
O rany, to są prawdziwe dzieła sztuki! Aż żal to zjeść;)
pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)
Też tak myślę 🙂
Piękne są te torty 🙂 zawsze podziwiam takie prace bo to talent wielki 🙂 ja swojemu mężowi na 35 zamówiłam tort sylwetkę 90/60/90 bardzo się cieszył 🙂 no i wszyscy koledzy podziwiali a na 40 dostał zwykły 🙂
Super. Nie dziwię się, że się cieszył 🙂 Taki tort to super niespodzianka.
Piec uwielbiam, torty robić i jeść też ha ha 🙂 Bardzo ciekawe propozycje przedstawiłaś 🙂