Ostatnie miesiące pokazały nam jedno. Warto dbać o nasze najbliższe otoczenie, by jak najczęściej cieszyć oko. Poczuliśmy prawdziwy głód zieleni, dlatego wielu z nas postanowiło zamienić swoje balkony w małe ogrody. Boom na działki rekreacyjne oraz trend wyprowadzania się z miast jeszcze bardziej się umocnił. Kto może, ten ucieka na łono natury…
Wraz z tą tendencją umocniła się popularność sadzonek i roślin w sklepach wielkoformatowych, mniejszych ogrodniczych i online. Coraz częściej zamieniamy się w ogrodniczki. Chcemy mieć swoje – smaczne i w zasięgu ręki. I często nam się to udaje.
Na balkonie czy w ogrodzie. Truskawki, poziomki
Niewielki ogród na balkonie? To nic trudnego!
Okazuje się, że wielu z nas podejmuje się wyzwania. Wystarczą donice, trochę ziemi i odpowiednie sadzonki.
W amatorskiej uprawie nie chodzi wcale o wielkie zbiory, bo bez odpowiednio dużej działki ich nie osiągniemy, ale o frajdę, zabawę i poczucie satysfakcji. Chodzi o to, żeby móc doglądać rośliny, podlewać je, obserwować jak rosną i się zmieniają. A na sam koniec zebrać samodzielnie wyhodowane owoce…i zjeść je. To jest dopiero uczta.
Dlaczego truskawka?
Wiele osób nie wyobraża sobie początku lata bez truskawek.
A gdyby tak zasadzić je na balkonie? Warto, bo truskawki to niskie byliny, które łatwo uprawia się w donicach.
Plantację warto zaplanować w słonecznym miejscu. Najlepsze będą gleby lekkie, lekko kwaśne. Gdy uprawiamy truskawki na własne potrzeby, warto wybrać kilka odmian o różnym okresie owocowania, by cieszyć się zbiorami dłużej.
Obfite zbiory truskawek są możliwe dopiero w kolejnym roku po posadzeniu.
Dlaczego poziomka?
Poziomki najlepiej radzą sobie w lekkim cieniu drzew, gdzie lepiej znoszą suszę i są łatwiejsze w uprawie. Potrzebują też sporo słońca, żeby dojrzeć i wydać duże, słodkie owoce. Tak, jest w naturze. Jeśli chcemy cieszyć się świetnymi zbiorami, podobne warunki warto zapewnić poziomkom w domu.
Poziomki najlepiej rosną na podłożu żyznym, przepuszczalnym, lekko kwaśnym. Są bardzo odporne na mróz, w mniejszym stopniu jednak znoszą suszę.
Dla poziomek wybierz stanowisko ciepłe, słoneczne, ale też lekko zacienione. uprawa jest nieskomplikowana. Należy pamiętać o tym, by latem systematycznie poziomki podlewać.
Gdy sadzimy poziomki, warto zadbać o to, żeby sadzonki były oddalone od siebie o co najmniej 30 centymetrów. W pierwszym roku po posadzeniu poziomki rozrastają się, dopiero w następnym kwitną i owocują. Nie należy spodziewać się owoców od razu po posadzeniu, bo to rzadko jest możliwe. Najczęściej pojawiają się one w kolejnym roku, na przełomie maja i czerwca.
Planujecie uprawę balkonową? Lubicie rośliny? Co wybieracie?
Ku mojej ogromnej uciesze, mam wielką plantację truskawek i poziomek też sporo. 😊