Wredna teściowa. Czy jest na nią sposób?

1

Teściowa zapisała się w społecznej świadomości nie najlepiej. Jako osoba konfliktowa, stająca na drodze do szczęścia młodych, często knująca i mieszająca. Nierzadko to właśnie ona stanowi główny powód rozpadu związku. Na cześć teściowej powstało mnóstwo kawałów. Większość z nich ma konotację pejoratywną… Powiecie, że sama sobie zasłużyła, bo zdecydowanie częściej trafia się wredna teściowa niż druga matka?

No to poczytajcie….

Wredna teściowa

Co może zrobić synowa, by dogadać się z teściową? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa mężczyzna?

 

Wredna teściowa nie daje młodym możliwości odejścia

Większość problemów z teściową wynika z tego, że starsza pani nie pozwala swojemu synowi odejść. Nie akceptuje, że jej małe niegdyś dziecko obecnie jest już dorosłym mężczyzną, który zakłada własną rodzinę.

Wredna teściowa będzie sięgała po różne metody, by uzależnić od siebie i wywołać poczucie winy u młodych małżonków. Rozpocznie zaciętą rywalizację o tytuł bardziej zaradnej i pomocnej kobiety, a gdy pojawią się dzieci – również ich opiekunki.

Wredna teściowa będzie osaczać, oceniać, krytykować i nakazywać. I co gorsza wszystko to będzie robić w poczuciu dobrze spełnianego obowiązku.

Dlaczego tak często kłócimy się z powodu teściowej? Subiektywna ocena sytuacji

Wredna teściowa może zatruwać nam życie latami. Dlaczego? Jakim cudem? Z jakiego powodu jedna osoba ma tak ogromną moc, że może rozbijać małżeństwo a nierzadko rodzinę?

Najczęściej dlatego, że ocena zachowań teściowej jest inna w zależności od tego, kto się jej podejmuje – mąż czy żona.

Inaczej na teściową patrzy syn, bo to jest jego mama, często nie widzi jej wad i toksycznych zachowań, bo jest do nich przyzwyczajony. Inaczej patrzy synowa, która ocenia teściową bardziej krytycznie i dla niej jej zachowania są obce.

Przyczyna jest prosta, dla niego jego rodzice zachowują się normalnie. Przecież on od dziecka pewne zachowania obserwował. Dla niej postępowanie obcych ludzi bardzo szybko może stać się wścibskie, niewłaściwe.

Rada jest prosta. Nie ma sensu się kłócić, kto ma rację, gdy mowa o rodzicach. Lepiej wysłuchać spostrzeżeń współmałżonka i wyciągać z rozmów wnioski.

Jeśli żonie przeszkadza coś w relacji z teściową, mąż powinien porozmawiać ze swoimi rodzicami. I odwrotnie. To żona powinna uczulić na pewne sprawy własnych rodziców. Rozmowa powinna odbyć się na osobności, a nie w trakcie spotkania rodzinnego, na imieninach. Należy uzbroić się w cierpliwość i wypracować sobie technikę stanowczych, ale spokojnych dyskusji.

To, co najważniejsze to to, że mąż musi na każdym kroku pokazywać, że to żona jest pierwszą i najważniejszą kobietą jego życia. Nie mamusia, ale właśnie żona. To za żoną powinien on stać murem. 

Wredna teściowa – nadmiernie związana uczuciowo z dzieckiem

Wredna teściowa nie jest wredna, dlatego, że tak jej wygodnie. Ona taka jest, bo nie potrafi inaczej.

Najczęściej wredna teściowa ma kiepską relację z mężem lub w ogóle jej nie ma (mąż odszedł, samotnie wychowywała dziecko). Dlatego całą energię poświęciła na budowanie “związku z dzieckiem”.

Gdy pojawia się trzecia osoba, teściowa młodą kobietę widzi jak rywalkę, jak osobę, która zabiera “jej synka”. Dlatego ta “obca” wszystko robi źle, bo to teściowa, a nie “ta trzecia” wie, co dla jej syna jest najlepsze, czego on potrzebuje. Przecież zna go od dziecka! I niestety często mając dobre chęci, miesza się w małżeństwo i staje się powodem nieporozumień z żoną.

Problem z teściową wynika zazwyczaj z nieuporządkowanych uczuć. Najczęściej dotyczy maminsynków i córeczek mamusi.

Wredna teściowa – impuls do scementowania związku

Każdy problem, kryzys w małżeństwie daje szansę na rozwój. Także kłopoty w relacji z teściami. Jeśli małżeństwo nauczy się, jak sobie radzić w zaognionych sytuacjach, ma szansę się uniezależnić się od innych (także teściów) i dojrzeć.

To bardzo ważne, bo tylko osobisty rozwój pozwala budować satysfakcjonującą relację, a każdy przezwyciężony razem kryzys umacnia związek. Warto spojrzeć pod tym kątem na relacje z wredną teściową.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj