Wypryski na pośladkach to wstydliwy problem, o którym niewiele się mówi. Nic dziwnego.
Kto tak po prostu powie, że ma pryszcze na pupie?
Poza tym wiele osób wychodzi z założenia, że skoro problemu nie widać, to go nie ma. Tymczasem przyczyna może być banalna lub…całkiem poważna.
Mam wypryski na pośladkach
Krosty na pośladkach mogą pojawiać się sezonowo lub towarzyszyć nam przez cały rok. Najczęściej problem pogłębia się zimą. Jest powodem sporego dyskomfortu i wstydu, ponieważ często krosty są spore i wyglądają nieestetycznie. Niektóre z nich pozostawiają po sobie blizny.
Osoby, które mają wypryski na pośladkach wstydzą się chodzić na basen, na saunę, czują dyskomfort w trakcie przebierania, a nawet w sytuacjach intymnych.
Wypryski na pośladkach – jak wyglądają?
Mogą przypominać pryszcze, stan zapalny, grudkę zakończoną białą główką. Występować pojedynczo lub w skupiskach. Szybko znikać lub pozostawać na skórze tygodniami.
Mogą swędzieć, szczypać lub nie dawać żadnych objawów, poza wyraźnym zgrubieniem pod palcami w trakcie dotykania skóry.
Jakie mają przyczyny?
Krostki na pośladkach mogą być wywołane przez:
- trądzik skupiony, zwłaszcza o odmianie ropnej,
- rogowacenie okołomieszkowe (winne mogą być geny, niedobory witamin, AZS) – zmiany mogą swędzieć, wymagają kontaktu z lekarzem,
- czyraki – ropne zapalenie okołomieszkowe wywołane przez gronkowiec złocisty, zmiany mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, są większe niż trądzik, twarde w dotyku, często koloru sinego, długo utrzymują się na skórze, szybko się rozrastają i wypełniają ropą,
- alergię – uczulenie na stosowany proszek do prania, płyn do kąpieli, balsam do ciała,
- choroba Duhringa – manifestuje się krostkami, najczęściej wypełnionymi płynem, w formie pęcherzy, układa się symetrycznie na pośladkach, sprawdź, czy problemem nie jest nietolerancja glutenu
- atak gronkowca złocistego
- źle dobrana odzież (bielizna),
- opryszczka narządów rodnych, która może występować też w okolicy odbytu – towarzyszy jej bolesność, świąd i stany zapalne.
Jak leczyć wypryski na pośladkach?
Niezależnie od tego, czy przyczyną jest trądzik czy atak gronkowca złocistego, by skutecznie leczyć zmiany, niezbędna jest wizyta u dermatologa.
Z metod domowych warto wypróbować peelingi gruboziarniste(np. peeling kawowy) a w przypadku zmian ropnych peelingi enzymatyczne, które pozwolą złuszczyć skórę i wyrównać jej powierzchnię.
Jeśli przyczyną jest trądzik, sięgamy po kosmetyki polecane do cery trądzikowej (takie same, których używamy na twarz), sprawdzą się toniki z kwasami (kwas salicylowy).
Warto wypróbować również maseczkę aspirynową, Sudocrem (który ładnie goi zmiany na skórze), a do codziennej pielęgnacji mydło siarkowe.