Gdy myślimy o zawale, widzimy przed sobą pana około 60 roku życia, ledwo zapinającego marynarkę, nerwowo palącego papierosa za papierosem, niemającego czasu na aktywność fizyczną czy zdrowe odżywianie. Tymczasem coraz częściej jest inaczej. Zawał dotyczy również osób około 20-30 roku życia. Lekarze alarmują, wskazując, że zawał w młodym wieku jest coraz częstszy, a w przypadku najmłodszych osób jest wyjątkowo niebezpieczny.
Co to jest zawał?
Zawał, nazywany również atakiem serca, to nic innego jak martwica mięśnia sercowego wynikająca z niedokrwienia i zamknięcia tętnicy wieńcowej, doprowadzającej krew do serca.
W Polsce z powodu chorób serca i nieprawidłowości w pracy układu krwionośnego umiera najwięcej osób, dwa razy więcej niż na nowotwory.
Czy jesteś narażona na zawał w młodym wieku?
Jeśli uważasz, że jesteś młoda i niemal wszystko Ci ujdzie na sucho, jesteś w błędzie. Już od wczesnych lat należy o siebie dbać, inaczej możesz poważnie się zdziwić.
Najmłodszy Polak z zawałem serca miał 18 lat. Coraz częściej z powodu zawału trafiają do szpitala osoby 20 letnie. I lekarze wskazują, że trend jest dość niepokojący…
Niezmiernie ważna jest profilaktyka i wiedza, jak się przed zawałem chronić.
Przede wszystkim zawał może wywołać:
- brak ruchu,
- niezdrowa, tłusta, pełna przetworzonych produktów dieta,
- nadciśnienie,
- duży stres,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- używki – zwłaszcza kokaina, amfetamina i marihuana,
- palenie papierosów,
- nadwaga,
- zbyt duża, obciążająca aktywność fizyczna,
- znaczenie mają też predyspozycje genetyczne.
Dlaczego zawał u młodych osób jest tak groźny?
Zawał w młodym wieku jest szczególnie groźny. To dlatego, że następuje nagle. U osób w starszym wieku jest wynikiem miażdżycy, która rozwija się latami.
U młodszych osób jest zazwyczaj spowodowany przez pęknięcie blaszki miażdżycowej i powstanie skrzepliny w tym miejscu. Rzadko jest szansa na wytworzenie krążenia obocznego, w konsekwencji dochodzi do rozległej martwicy.
Istnieje też inna przyczyna. Młode osoby zazwyczaj nie spodziewają się zawału, dlatego ignorują niekorzystne symptomy, bagatelizują je, w konsekwencji zbyt długo zwlekają z wezwaniem pomocy.
U młodych osób nie zdarzają się niemal zawały bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Atak serca ma poważne konsekwencje.
Objawy zawału
Głównym objawem zawału jest ból zamostkowy. Nie zawsze jednak symptom ten wskazuje na tę przyczynę. Lekarze podkreślają, że może być ich aż 100 – może wskazywać na problemy z kręgosłupem, nerwicę, a nawet chorobę wrzodową.
Ból w przebiegu zawału jest bardzo silny, narastający, nie ustępuje po odpoczynku, trwa co najmniej 20 minut. Określany jest jako piekący i rozpierający, promieniuje do szyi, barków, a nawet nóg. Osoba mająca zawał, ma problem ze złapaniem powietrza, jest zalękniona.
Charakterystyczny jest też wygląd skóry, która staje się blada, spocona, osoba chora może być pobudzona, może wymiotować, mieć biegunkę, kołatanie serca i zawroty głowy.
Na zawał może wskazywać też ból pleców między łopatkami.
Zawał w młodym wieku – co robić?
Gdy czujesz silny ból w okolicy mostka, nie ma czasu do stracenia. Jeśli nawet nie jest to zawał, to i tak należy reagować.
Liczy się każda chwila. Szybkie wezwanie pogotowia, pozwala zapobiec martwicy serca i rozległych konsekwencji po zawale.
Niestety raz przebyty zawał serca zwiększa ryzyko wystąpienia problemu w przyszłości. Dlatego niezbędne jest pozostanie pod opieką kardiologa.