Zmiany hormonalne po 40 – jakie objawy powinnaś wziąć pod uwagę?

0

To, że czujesz się świetnie to jedno. To, że wiele się zmienia to drugie. Początkowo możesz tego nie zauważać, ale już po 40 możesz doświadczać wielu zmian hormonalnych. Jakie zmiany hormonalne po 40 to norma? Czy przynoszą one dyskomfort? A może przez dłuższy czas są niezauważalne?

Zmiany hormonalne po 40

Co się dzieje po 40?

Zmiany hormonalne po 40 to kwestia fizjologiczna. Najpierw organizm zaczyna wydzielać mniej progesteronu, później estrogenu, co w konsekwencji wpływa na jajeczkowanie. Do owulacji rzadziej dochodzi, płodność spada.

Jakie są konsekwencje mniejszego poziomu progesteronu?

W normalnym, fizjologicznym cyklu miesięcznym poziom progesteronu spada między 21 a 28 dniem cyklu. Gdy nie doszło do zapłodnienia, hormon ten w naturalny sposób zostaje obniżony, co może wiązać się z wystąpieniem objawów napięcia przedmiesiączkowego. Przez wiele kobiet dobrze znanych: bóli piersi, zaburzenia trawienia, wzdęcia, rozdrażnienia, złości, poczucia dekoncentracji.

Niższy poziom progesteronu po 40 pojawia się nie tylko w drugiej fazie cyklu. Towarzyszy on kobiecie przez większość miesiąca. Może nie dawać żadnych większych objawów. I tak naprawdę dać o sobie znać dopiero, gdy kobieta podejmie decyzję o staraniu się o dziecko. Wtedy może być przyczyną braku owulacji i uniemożliwiać zajście w ciążę. Poza tym możemy nie mieć świadomości, że poziom progesteronu spadł. W przypadku nieznacznych spadkó. Jednak jeśli poziom tego hormonu znacząco spadnie, najczęściej występują problemy z suchą skórą, przesuszają się też włosy, wypadają.

Typowym objawem są również plamienia poza miesiączką, krwawienia, zaburzenia miesiączkowe. Problemem może być wcześniej wspomniane zajście w ciążę.

Czy można naturalnie podnieść poziom progesteronu? Niektóre badania wskazują, że pomocne jest wzbogacenie diety w witaminę C, E, witaminy z grupy B, cynk i magnez. Pomóc nam mogą również orzechy nerkowca, nasiona dyni, czerwona fasola, soczewica, botwinka, makrela, pełnoziarnisty ryż.

Niedobór progesteronu po 40 objawy

Do czego prowadzi niższy poziom estrogenu?

Po 40 możemy doświadczać również niższych poziomów estrogenu. Ta zmiana hormonalna powoduje liczne problemy:

Jak zwiększyć poziom estrogenu? Pomocna jest hormonalna terapia zastępcza. Jednak nie wszystkie kobiety chcą się na nią decydować. Wtedy gdy istnieje taka niechęć, można rozważyć naturalne metody. Wysoko ocenia się stosowanie suplementów diety bogatych w fitoestrogeny.

Warto przyjrzeć się swojej diecie, zwiększyć spożycie warzyw, brokułów, szpinaku, a także daktyli, malin, czereśni, truskawek.

Co na zmiany hormonalne po 40?

Na zmiany hormonalne po 40 dobrze działają także herbatki ziołowe – ashwaganda, pokrzywowa, guarana czy kozieradka, matcha.

Warto również znaleźć dobry sposób na stres. Dbać o dobry sen i odpoczynek na świeżym powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj