Najłatwiej sięgnąć po tabletkę (czasami niestety nie ma innego wyjścia). Niekiedy jednak można inaczej. Wtedy wystarczą chęci i otwartość na coś innego. Ci, co spróbowali, twierdzą, że warto. Bo to pomaga. I nie ma właściwie skutków ubocznych (oczywiście stosowane z głową). O czym mowa? Oczywiście o ziołach, znanym remedium stosowanym przez nasze babki, prababcie, i jeszcze starszych przodków.
Wystarczy spróbować, by zorientować się, że wiele codziennych dolegliwości mija. Wraz z wiekiem zazwyczaj zyskujemy wiedzę niezbędną do sięgania po zioła i czerpania z ich mocy! Warto!
Zioła na ból głowy
Głowa może nas boleć z różnych powodów – ze zmęczeniem, odwodnienia, zmian pogody, z powodu migreny, kaca, przejedzenia i wielu innych. Każdorazowo pomóc mogą nam zioła, które wykazują działanie przeciwzapalne, wzmacniające, regulujące, zawierają także salicylany, które działają przeciwbólowo. Gdy doskwiera nam ból głowy, warto sięgnąć po:
- krwawnik,
- rumianek,
- melisę,
- herbatę ze startym imbirem,
- napar z mięty, białej wierzby i kozłka lekarskiego,
- szklankę wody z sokiem z cytryny i szczyptą soli kłodawskiej.
Zioła na ból brzucha
Gdy boli nas brzuch, sprawdzą się następujące zioła:
- herbata miętowa – przyspiesza trawienie, działa rozkurczająco, pomaga usunąć nadmiar gazów,
- herbata rumiankowa – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco,
- nagietek lub dziurawiec – wykazujące działanie kojące,
- kminek, koper włoski, lukrecja, ostropest, anyż.
Zioła regulujące damskie hormony
Zaburzenia hormonalne mogą powodować wiele przykrych objawów – złe samopoczucie, drażliwość, senność, spadek energii, obniżenie libido, nastroje depresyjne, pogorszenie wyglądu – gorszy wygląd skóry, szybsze starzenie, nadmierne owłosienie. I tu istnieją naturalne sposoby, by temu zapobiec. Wśród
nich kluczowe są zioła:
- serdecznik,
- krwawnik,
- dziurawiec,
- przywrotnik,
- kozieradka,
- miłorząb,
- arcydzięgla,
- guarana,
- lukrecja.
Zioła na wzmocnienie ciała
Przesilenie wiosenne, chandra, a może po prostu czas po chorobie i potrzeba wzmocnienia ciała?
Pomogą:
- syrop z sosny,
- syrop z cebuli – doskonały również na kaszel, katar,
- czarny bez,
- dzika róża,
- jeżówka purpurowa,
- czystek.
Zioła wracają do łask. Wiele osób decyduje się przykładem przodków pić sok z brzóz, herbatę z forsycji, przygotowywać syrop z mniszka. Ważne, żeby robić to w taki sposób, żeby nie zaszkodzić przyrodzie i… sobie. Sięgać po zioła znajdujące się z dala od ulic, miejsc zanieczyszczonych. Nie zrywać pędów sosny w lasach – można to robić na własnym terenie czy w miejscu wyznaczonym przez leśniczego.
Dobrym pomysłem jest również samodzielna uprawa ziół. Warto. Często okazuje się, że dzięki temu możemy doskonale wzmocnić ciało i zadziałać leczniczo, gdy coś nam dolega.
Ważne jednak, by w razie wątpliwości – skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli chorujemy przewlekle lub przyjmujemy na stałe leki. Zioła mogą bowiem wchodzić w interakcję z przyjmowanymi środkami. I mimo że to zioła, to z nich też trzeba korzystać ostrożnie.