Drugą osobę poznasz po tym, jak traktuje tych, którzy nie mogą się jej odwdzięczyć

18

“Prawdziwą miarą człowieka jest to, jak traktuje kogoś, kto nie może mu się w żaden sposób odwdzięczyć” to znakomity cytat Ann Landers mówiący o ludziach więcej niż czasami chcielibyśmy wiedzieć.

To, jak traktujemy innych bardzo wiele mówi o nas samych. Prawdziwy test przychodzi w kontaktach z zależnymi od nas w 100% dziećmi, czy osobami starszymi, potrzebującymi, biednymi, z marginesu społecznego, zwierzętami…

Łatwo być miłym dla ludzi, od których zależy nasz los.  Ale czy każdy potrafi być uprzejmy dla tych, którzy nie są w stanie dać nam nic więcej poza uśmiechem?

Niewiele ci mogę dać…

Podobno osoby bardzo zamożne często mają ten sam problem – czują się samotne. Jeśli zdobywają sporą sumę pieniędzy nagle, na przykład wygrywając na loterii, w wielu przypadkach szybko pozbywają się znajomych. Wokół nich robi się cicho… Dlaczego?

Niekoniecznie dlatego, że stają się nagle zarozumiali i wyniośli. Przyczyna jest inna, bardziej zaskakująca.

Okazuje się, że gdy mamy dużo więcej pieniędzy niż bliskie nam osoby, zaczynamy powątpiewać w prawdziwe intencje najbliższych. Pojawiają się pytania, czy koleżanki są obok, bo naprawdę nas lubią, czy może zależy im, by mieć dostęp do zgromadzonych przez nas środków? Czy ten mężczyzna jest tak miły, bo uważa, że jesteśmy atrakcyjne, a może chce się ustawić na resztę życia, biorąc ślub z zamożną kobietą?

Pieniądze, wysoki status, władza rodzą pytania o intencje osób nas otaczających. To dlatego tak często osoby naprawdę zamożne mają problem z budowaniem stabilnych relacji.

Jak poznać prawdziwe oblicze drugiej osoby

Coś za coś

Podobno świat jest zbudowany na regule wzajemności, która pozwoliła nam przetrwać tysiące lat jako społeczeństwo. Silną potrzebę odwdzięczenia się mamy wpisaną w geny. Stąd przekonanie, że “jeśli ja pomogę Tobie, to Ty kiedyś pomożesz mi”.

Oczywiście nie zawsze zasada ta sprawdza się w 100% (stąd częste rozczarowania wynikające z tego, że przyjaciel się nie sprawdził), jest jednak na tyle silnie wpisana w nasze umysły, że traktujemy ją jak oczywistość.

Problem pojawia się wtedy, kiedy stajemy przed wizją pomocy bezinteresownej, udzielanej osobie, która z różnych przyczyn nigdy nie będzie w stanie się nam odwdzięczyć. Okazuje się, że od sposobu naszego zachowania, od naszej postawy, myśli, chęci, słów i gestów dużo zależy. To, jak postąpimy w danym momencie mówi niemal wszystko o nas samych. Dlatego właśnie w takich momentach łatwo zdemaskować czyjąś prawdziwą twarz.

Chcesz poznać drugą osobę? Popatrz na to, jak traktuje słabszych

Czy to ten właściwy mężczyzna?

Ludzie potrafią przybierać maski. Nakładają je błyskawicznie, gdy czują, że w ten sposób będą mogli coś osiągnąć. Traktują innych lepiej, gdy wiedzą, że dana znajomość na coś im się przyda…

18 KOMENTARZE

  1. Ciekawie napisane, rzeczywiście tak jest i zgadzam się z tym, niektórzy to nie pomogą drzwi do windy przytrzymać osobie starszej, bo nie widzą w tym korzyści. Warto pamiętać, że pomoc to nie dawanie ryby, lecz lepiej dawanie wędki każda pomoc ma swoje granice 🙂

  2. Ten co ma mniej jest jest bardziej bogaty ma dar dzielenia ,najgorsi są nowobogatcy tacy się nie podziela tylko jeszcze wyszydza-nie masz, Natomiast bogaty od pokoleń też potrafi się podzielić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj